Nawożenie pomidorów w doniczce - czym i kiedy to robić?

Pomidory to jedne z najbardziej wszechstronnych i lubianych warzyw, które doskonale smakują nie tylko na surowo, ale również w formie przetworów, gotowane czy pieczone. Z tego względu nawet osoby, które nie dysponują dużą ilością miejsca chętnie uprawiają je np. w doniczkach. Jest to dobry sposób na to, by cieszyć się własnymi zbiorami. Jednak pomidory w doniczce podobnie jak te rosnące w ogrodzie potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Jej ważnym elementem jest oczywiście nawożenie, które nie jest wcale tak proste jak mogłoby się wydawać. Dlatego też postanowiliśmy odpowiedzieć na pytanie: czym nawozić pomidory w doniczce? Podpowiemy również kiedy warto o to zadbać.

Najlepszy czas na nawożenie pomidorów w doniczce?

Pomidory są krzewami, które potrzebują dużej ilości składników odżywczych i mineralnych. Gdy sadzimy je w doniczce mają ograniczoną możliwość ich pobierania. Nawożenie jest w tym przypadku wręcz konieczne by zebrać satysfakcjonujące plony. Kiedy jednak powinno się to robić? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Zaczynamy zanim jeszcze posadzim pomidory w docelowych donicach, poprzez przygotowanie gleby. Wystarczy zmieszać ją z kompostem. Jeśli jednak mieszkamy w bloku i nie mamy do niego dostępu wówczas możemy wykorzystać specjalnie przygotowaną mieszankę ziemi do pomidorów, która zawiera niezbędne składniki.

Następnie nawozimy pomidory w donicach po około 2 tygodniach od umieszczenia sadzonek w donicach. Możemy wówczas przeprowadzić nawożenie pomidorów w doniczce obornikiem granulowanym, co jest naturalną i skuteczną metodą. Na początku dobrze jest stosować nawozy o dużej zawartości azotu, dlatego też można zastosować nawożenie pomidorów w doniczce siarczanem amonu. Kolejne nawożenia przeprowadzamy co 1-2 tygodnie w zależności od zastosowanego produktu. Kontynuujemy je do czasu, aż owoce nie zaczną dojrzewać.

  Jaka ziemia do rododendronów jest odpowiednia? Praktyczne porady

W jaki sposób nawozić pomidory w doniczce?

Istnieje wiele różnych rodzajów nawozu, które możemy zastosować w przypadku pomidorów w doniczce. W zależności od tego na jaki nawóz się zdecydujemy sposób jego stosowania będzie nieco inny. Nawozy organiczne takie jak kompost czy obornik mieszamy z glebą. Nawozy granulowane - obornik granulowany czy mineralne mieszanki syntetyczne sypiemy w zalecanej dawce na warstwie ziemi i podlewamy rośliny.

W ofertach sklepów ogrodniczych znajdują się także nawozy w płynie, które rozcieńczam z wodą do podlewania. Z wodą możemy także rozcieńczyć gnojówkę z pokrzyw, która jest świetnym nawozem ekologicznym. Istnieją także preparaty dolistne, którymi po prostu spryskujemy krzewy. Za każdym razem warto zapoznać się z wytycznymi producenta.

Sprawdzone nawozy dla pomidorów w doniczce

To czym będziemy nawozić nasze pomidory zależy nie tylko od naszych preferencji ale również od okresu wzrostu roślin. Zastanawiając się czym nawozić pomidory w doniczce musimy uświadomić sobie, że istnieją dwa główne rodzaje nawozów - naturalne oraz syntetyczne. Osoby, które cenią sobie ekologię sadząc pomidory mogą postawić na kompost, w początkowym okresie ich wzrostu na granulowany obornik a następnie, gdy owoce pojawią się kwiaty na różnego rodzaju gnojówki (np. z pokrzyw) lub biohummus. Jeśli zaś zależy nam na wygodzie doskonale sprawdzą się mieszanki syntetyczne w postaci granulatu. Początkowo powinny mieć dużą zawartość azotu, jednak gdy roślina zacznie owocować lepiej nie pobudzać wzrostu nowych pędów i liści - wówczas lepiej sprawdzą się nawozy z potasem, sodem i fosforem.

pomidory w doniczce

Częstotliwość nawożenia pomidorów w doniczce

Jak wspominaliśmy wcześniej pomidory w donicach mają ograniczoną możliwość samodzielnego pobierania składników mineralnych ze względu na małą ilość ziemi. Dlatego też wymagają cyklicznego nawożenia przez cały okres wzrostu. Zaczynamy od przygotowania odpowiedniej gleby, sadzimy rośliny a następnie po ok 4 tygodniach zaczynamy nawożenie, które trzeba powtarzać cyklicznie co tydzień (maksymalnie co dwa tygodnie) aż owoce zaczną dojrzewać.

  System nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu – dlaczego warto?

Nawożenie pomidorów w doniczce wiosną

Nawożenie pomidorów w doniczce wiosną ma kluczowe znaczenie dla rozwoju krzewu, dlatego powinno być przeprowadzane regularnie. Wiosną pomidory potrzebują przede wszystkim azotu, jedna musimy uważać, by nie przenawozić naszych krzewów. Oznaką, że nawozu stosujemy zbyt dużo może być bardzo ciemno zielony kolor liści, gruba łodyga krzewu oraz liczne niechciane boczne pędy. Aby tego uniknąć warto stosować się do zaleceń producenta nawozu i nie przekraczać zalecanych dawek czy proporcji.

Czy zimą należy nawozić pomidory w doniczce?

Osoby, które po raz pierwszy chcą uprawiać pomidory w doniczce często zastanawiają się, czy konieczne jest nawożenie pomidorów zimą. Pragniemy więc wyjaśnić, że krzewy pomidorów doniczkowych są jednoroczne. Po zakończonych plonach liście powoli żółkną i opadają a roślina usycha. Dlatego też jeśli w kolejnym roku ponownie chcemy cieszyć się pomidorami w doniczce warto po prostu wyrzucić zwiędłą roślinę i zadbać o wymieszanie ziemi z obornikiem lub innym nawozem naturalnym. Dzięki temu będzie ona bogata w składniki odżywcze na kolejny sezon.