Taras w stylu loftowym i industrialnym - czy są jakieś różnice?

Odpowiednio zaaranżowany taras może być nie tylko doskonałym miejscem wypoczynku, ale również prawdziwą ozdobą naszego domu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób przykłada do jego aranżacji ogromną wagę stawiając na popularne obecnie style. Wśród nich możemy wymienić styl loftowy i industrialny. Choć nieco podobne i wywodzące się z tych samych korzeni - nieco się różnią. Mają również cechy wspólne, takie jak wykorzystanie surowych elementów i przemysłowych dekoracji. Czym jednak są w istocie? W jaki sposób stworzyć taras w stylu loftowym a jak w industrialnym? W naszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Czym charakteryzuje się styl loftowy?

Styl loftowy wywodzi się z adaptacji przestrzeni przemysłowych na cele mieszkalne. Charakteryzuje go surowość, duża przestrzeń i otwartość. To styl, który pełen jest miejskiego, surowego charakteru. Z powodzeniem możemy wykorzystać go również w aranżacji przestrzeni znajdujących się na zewnątrz budynku. Wśród najbardziej charakterystycznych cech tego stylu wymienić możemy wykorzystanie surowych materiałów takich jak beton, drewno czy metal. Przemysłowe oświetlenie, metalowe stoły czy wyeksponowane elementy konstrukcyjne budynku to kolejne cechy powiązane z tym stylem. Jednocześnie jednak styl loftowy to także elegancja i komfort będące w kontrze do jego surowości - nietypowe dekoracje, wygodne meble wypoczynkowe czy roślinność to kolejne ważne elementy, o których nie możemy zapomnieć aranżując taras w tym stylu.

Taras i balkon w stylu loftowym

Styl loftowy, zyskujący coraz większą popularność w aranżacji tarasów i balkonów daje nam nieograniczone możliwości wykorzystania przestrzeni i nadania jej surowego lecz eleganckiego charakteru. Kluczowym elementem w aranżacji tarasu w stylu loftowym są meble. Centralnym punktem tarasu lub balkonu powinny być wygodne sofy z grubymi poduszkami, rustykalne stoły z drewnianymi blatami oraz krzesła z metalowymi wykończeniami. Stworzymy tym samym przestrzeń wypoczynkową idealnie wpasowującą się w ten styl. Jednocześnie możemy postawić także na meble o bardziej surowym charakterze - np. metalowe regały, na których umieścimy rośliny lub dekoracje. Wiele osób w tym celu wykorzystuje również elementy konstrukcyjne takie jak np. drewniane belki. W przypadku tarasu lub balkonu w stylu loftowym warto zastanowić się nad pozostawieniem betonowej posadzki oraz odsłonięciem surowych cegieł - elementy te idealnie pasują do założeń stylu. Jeśli chodzi o dekoracje, powinny być wyraziste jednak nie powinno być ich zbyt wiele. Podobnie w przypadku roślinności, którą ozdobimy nasz taras. Warto stawiać na duże, charakterystyczne rośliny takie jak dracena. monstera czy fikus w dużych, ciężkich, glinianych donicach.

  Na co zwrócić uwagę, kupując rolety do domu?

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Styl industrialny wywodzi się z przekształcania przestrzeni fabrycznych na cele mieszkalne. Charakteryzuje się surowością i brakiem zbędnych elementów. Jego najważniejszą cechą jest wykorzystywanie nieprzetworzonych materiałów. Odsłonięte cegły, rury, stalowe konstrukcje oraz betonowe podłogi, drewno o nierównym wykończeniu czy metal w surowym stanie to charakterystyczne elementy tego stylu. Nie unika on brzydoty lecz mimo to pozostaje sposobem aranżacji nie pozbawionym uroku.
Urządzając taras w stylu industrialnym powinniśmy zwrócić uwagę na to jakie meble wybieramy. Doskonale sprawdzą się surowe wykończenia. Metalowe stoły, krzesła w minimalistycznym stylu i regały z rur stalowych to propozycje, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. Ważnym elementem stylu industrialnego jest również oświetlenie, które powinno być bardzo charakterystyczne - pozbawione kloszy żarówki, lampy przemysłowe czy kinkiety z metalowymi kloszami doskonale podkreślą industrialny charakter tarasu.

Taras i balkon w stylu industrialnym

Industrialny taras wymaga zastosowania charakterystycznych dla tego stylu elementów. Postawmy więc na betonową posadzkę, skujmy tynk ze ściany eksponując cegły oraz wykonajmy metalową lub drewnianą konstrukcję belek, na której możemy powiesić przemysłowe oświetlenie. Ponadto warto zwrócić uwagę na wybór odpowiednich mebli i detali. Krzesła i stoły powinny być metalowe lub drewniane. Unikamy miękkich obić czy poduszek. Jeśli zaś chodzi o dekoracje postawmy na elementy charakterystyczne, o rustykalnym lub przemysłowym charakterze - drewniane skrzynie, metalowe okucia, surowe, proste regały z blachy, na których umieścimy np. stare urządzenia - wszystko to pozwoli nam podkreślić styl tarasu. W przypadku industrialnych przestrzeni roślinność nie odgrywa znaczącej roli, możemy jednak postawić na jeden wyrazisty element np. w postaci monstery, lub ozdobić salon np. sukulentami.

Porównanie stylu loftowego i industrialnego na tarasie i balkonie

Zarówno industrialny jak i loftowy taras mają pewne elementy wspólne, które są charakterystyczne dla obydwu z nich. Mowa tu między innymi o wykorzystaniu surowych materiałów, otwartej przestrzeni czy minimalizmie w wyborze mebli i dekoracji. Istnieją jednak elementy, które różnią te dwie koncepcje aranżacji tarasu. W przypadku stylu industrialnego mamy do czynienia z surowością i podkreślaniem przemysłowych elementów podczas gdy styl loftowy stara się je złagodzić poprzez wygodne meble i delikatniejsze oświetlenie. Ponadto styl loftowy daje nam więcej możliwości jeśli chodzi o wybór kolorystyki, podczas gdy industrialny taras to przede wszystkim brązy, szarości, biel i czerń.