Taras i ogród w stylu śródziemnomorskim - greckim, włoskim czy może hiszpańskim?

Urządzenie przestrzeni wypoczynkowej na zewnątrz może stanowić wyzwanie. Niezależnie od tego, czy dysponujemy tarasem czy też przestronnym ogrodem warto zadbać o to, by była to przestrzeń nie tylko komfortowa ale również posiadająca własny styl i charakter. Na szczęście, możemy czerpać z wzorców innych. Jednym z doskonałych pomysłów jest inspirowanie się stylem śródziemnomorskim. Urokliwy, unikalny a przy tym doskonale sprzyjający chwilom relaksu jest rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, który podpowie ci jak w wykorzystać styl śródziemnomorski do aranżacji tarasu lub ogrodu.

Na początku warto zaznaczyć, że styl śródziemnomorski posiada pewne elementy wspólne takie jak bogactwo roślinności, kolorystyka obejmująca kolorystykę i naturalne materiały. Każdy z nich jest jednak trochę inny. Przykładowo w stylu greckim dominuje prostota, podczas gdy w stylu hiszpańskim stawia się na intensywne, ekstrawaganckie akcenty. Dlatego też zdecydowaliśmy się przybliżyć każdy z nich, co powinno ułatwić ci wybór odpowiedniego stylu dla siebie.

Grecki styl śródziemnomorski

Grecki styl Śródziemnomorski stanowi niezwykle atrakcyjną propozycję dla tych, którzy pragną wprowadzić do swojego otoczenia nutę spokoju i harmonii. Charakteryzuje się unikalną prostotą i klasycznym wdziękiem, dzięki czemu doskonale oddaje ducha antycznych greckich krajobrazów, w których natura splatała się z architekturą, W ogrodzie czy na tarasie w stylu greckim dominuje subtelna elegancja. Charakterystyczne dla tego stylu są białe, jasne ściany i elementy architektoniczne, które odbijają światło słońca. Bardzo ważny jest również dobór odpowiednich gatunków roślin takich jak drzewa oliwne, cyprysy oraz winorośle. Kolorystyka ogrodu w stylu greckim opiera się na stonowanych odcieniach bieli, beżu i błękitu, nawiązujących do otaczającego Grecję morza i nieba. W miejscach wypoczynku, np. na tarasie lub altanie warto postawić na naturalne materiały takie jak drewno, kamień czy glina. Dotyczy to zarówno elementów konstrukcyjnych, mebli, jak i dekoracji. Aranżując taras lub ogród w stylu greckim, warto skupić się na zachowaniu równowagi i prostoty. Kluczowe jest zastosowanie odpowiednich akcentów dekoracyjnych, takich jak kolumny, balustrady czy amfory, które podkreślą klasyczny charakter przestrzeni. Meble, które będą nawiązywały do tego stylu powinny mieć surowe, geometryczne kształty. Jest to styl, który prezentuje miłość do prostoty, natury i kultury antycznej.

  Krótki przewodnik po wyborze baterii wannowych

Włoski styl śródziemnomorski

Włoski styl śródziemnomorski przenosi nas do malowniczych toskańskich wiosek i słonecznych wybrzeży Morza Śródziemnego. Cechy charakterystyczne dla ogrodu w stylu włoskim to przede wszystkim harmonijne połączenie natury i architektury. Ogrody projektowane są w oparciu o zasady symetrii i geometrii, co tworzy spójny, uporządkowany układ przestrzeni. W stylu tym chętnie wykorzystuje się kamień - pełni on zarówno rolę materiału budowlanego, jak i funkcje dekoracyjne. Włoski styl śródziemnomorski charakteryzuje również praktyczne podejście do roślin, mają one nie tylko pięknie wyglądać, ale również znaleźć zastosowanie w kuchni. Winorośle, cytrusy, drzewa oliwne oraz lawenda to typowe przykłady roślin, które wspaniale oddają klimat Włoch. W ogrodzie nie powinno również zabraknąć aromatycznych ziół. Kolejną ważną cechą włoskiego stylu śródziemnomorskiego jest jego kolorystyka. Obejmuje ciepłe odcienie ziemi, takie jak czerwień, pomarańcz i złoto, które idealnie komponują się z otaczającym krajobrazem.

Aranżując taras lub ogród w stylu włoskim, warto postawić na wygodne meble ogrodowe o klasycznych kształtach, wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno lub kute żelazo. Włoski ogród to także idealna przestrzeń na fontanny, posągi czy ozdobne donice, które podkreślają elegancki i romantyczny charakter tego stylu

Hiszpański styl śródziemnomorski

To zdecydowanie najbardziej barwny i odważny ze stylów śródziemnomorskich. Będzie idealnym wyborem dla osób pełnych energii, które nie boją się eksperymentować z niecodziennymi dekoracjami. Charakterystyczną cechą stylu hiszpańskiego jest zmysłowość, która odbija się zarówno w architekturze, jak i w roślinności, kolorystyce oraz dekoracjach. Jest to styl, w którym możemy zauważyć zarówno inspiracje europejskie, jak i arabskie. W aranżacji ogrodu i tarasu w stylu hiszpańskim dominuje bogactwo barw i intensywność. Odcienie czerwieni, żółci, pomarańczy i niebieskiego tworzą paletę, która odzwierciedla gorący klimat Hiszpanii i zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Charakterystyczne dla tego stylu są również kafelki ceramiczne, które często zdobią ściany, podłogi i elementy dekoracyjne, nadając przestrzeni wyrazisty charakter. Bardzo istotną rolę odgrywa także roślinność. Wśród charakterystycznych dla tego stylu roślin wymienić możemy bugenwille, jaśminowce czy cytrusy. Aranżując taras lub ogród w hiszpańskim stylu, warto postawić na wyraziste meble ogrodowe z kutego żelaza. Wśród dekoracji bardzo dobrym wyborem są mozaiki, rzeźby czy ogrodowe fontanny.

  Krzesła do jadalni – jakie wybrać, by były wygodne i praktyczne?

Styl śródziemnomorski w Polsce

Oczywistym jest, że ze względu na położenie naszego kraju odwzorowanie ogrodu w stylu śródziemnomorskim może być trudne, choćby przez nieodpowiednie warunki, dla niektórych gatunków roślin. Mimo to jednak warto podjąć próby aranżacji ogrodu z wykorzystaniem tego stylu.

Przy tworzeniu ogrodu lub tarasu w stylu śródziemnomorskim w Polsce warto wybierać rośliny odporne na niskie temperatury i zmienne warunki pogodowe. Drzewa i krzewy, które dobrze sprawdzają się w naszym klimacie, to np. krzewy jaśminu, winorośl, hortensje, piwonie oraz trawy ozdobne. Decydując się na nie pamiętajmy, że w okresie upałów potrzebować będą nawadniania zaś zimą należy ochronić je przed mrozem. Również podczas wyboru materiałów do budowy altany i tarasu warto mieć na uwadze zmienne warunki atmosferyczne w naszym kraju. Stawiajmy więc na kamień, twarde drewno, metalowe elementy. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że drewno powinno zostać odpowiednio zaimpregnowane, co pomoże je ochronić a przy tym nada mu pięknego kolorytu. Warto pamiętać, że polski klimat jest bardziej chłodny i deszczowy niż klimat śródziemnomorski. Dobrym pomysłem będą więc osłony przed wiatrem, takie jak pergole czy rolety, które pomogą nam uchronić miejsce wypoczynku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Podsumowując, styl śródziemnomorski nieodłącznie kojarzy się nam ze słonecznymi wakacjami, czasem wypoczynku i relaksu. Jest więc idealną inspiracją do aranżacji ogrodu i miejsc wypoczynkowych. To naturalne materiały, bogactwo roślinności oraz harmonijne układy roślin i uporządkowana przestrzeń. W zależności od tego, jakie są nasze upodobania możemy eksperymentować z różnymi wariantami śródziemnomorskiego ogrodu. Dla miłośników prostoty najlepszy będzie styl grecki, osoby, które cenią sobie klasyczną elegancję mogą postawić na styl włoski zaś styl hiszpański jest idealną opcją dla osób, które lubią energiczne kolory i odważne zestawienia.