Optymalne wymiary stołu i krzeseł: jak zaaranżować przestrzeń do komfortowego siedzenia przy stole?

Przestrzeń, przy której spędzamy czas podczas spożywania posiłków ma ogromne znaczenie dla zacieśniania więzi rodzinnych. Dlatego też stół i krzesła, niezależnie od tego, czy znajdują się w kuchni, salonie czy jadalni powinny być funkcjonalne i komfortowe. Jednym z najważniejszych czynników, które o tym decydują są ich wymiary. Dotyczy to zarówno długości i szerokości stołu, szerokości krzeseł oraz ich wysokości. Często jednak nie wiemy, jakie wymiary powinny mieć te meble. Wiedząc o tym przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym przedstawiamy najważniejsze kwestie dotyczące wymiarów stołu oraz krzeseł.

Wymiary krzeseł: klucz do wygody

Stół stanowi centralne miejsce domu, wokół którego toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, czy krzesła, które wybieramy są w stanie zapewnić nam komfort i wygodę, która jest niezbędna w tym miejscu. Większość osób posiada w swoich domach stoły o standardowej wysokości wynoszącej ok 90 cm. W przypadku takich stołów również krzesła mogą mieć standardowe wymiary. Ich wysokość powinna wynosić ok 60-70 centymetrów. Takie wymiary krzeseł pozwalają przyjąć naturalną pozycję ciała, która nie obciąża kręgosłupa oraz mięśni pleców. Co więcej, na krzesłach o standardowej wysokości możemy usiąść w sposób, który pozwala utrzymać ułożenie nóg pod kątem prostym. Dzięki temu stopy opierają się o podłogę a my odciążamy plecy. Warto jednak mieć świadomość, że standardowe wymiary krzeseł nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. W przypadku osób o różnym wzroście warto rozważyć krzesła z regulowaną wysokością, co pozwoli dostosować mebel do indywidualnych preferencji.

Ile miejsca na krzesło przy stole?

Wybierając krzesła, które znajdą się przy stole warto wziąć pod uwagę nie tylko ich wysokość, ale również szerokość. Zależy nam na tym, by stworzyć przestrzeń, która będzie komfortowa dla wszystkich domowników. Dlatego też każdy z nich powinien mieć około 70 centymetrów przestrzeni stołu, która będzie przypisana do jednego krzesła. Pozwoli nam to uniknąć ścisku i dyskomfortu podczas spożywania posiłków oraz zasiadania do stołu. Oczywiście, jeśli mamy dostatecznie duży stół, ilość miejsca może być większa. Nie powinniśmy jednak doprowadzać do tego, że miejsca na jedno krzesło będzie mniej. Równie ważnym aspektem jest odległość jaką musimy zachować pomiędzy stołem a ścianą czy innymi elementami wyposażenia. Aby móc swobodnie odsuwać krzesło i zasiadać przy stole większość osób potrzebuje co najmniej 60-70 centymetrów. Taka też powinna być odległość od krzesła od ściany lub innych mebli. Jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią możemy zastanowić się nad wykorzystaniem krzeseł bez oparcia, co pozwoli nam nieco zmniejszyć niezbędną dla komfortu odległość krzeseł do ściany.

  Jakie wybrać akceosoria do mebli?

Ile miejsca na osobę przy stole?

Jak wspominaliśmy wybierając krzesła do stołu musimy brać pod uwagę nie tylko ich wysokość, ale również szerokość. Warto jednak zaznaczyć, że szerokość siedziska nie jest równoznaczna z tym ile miejsca na osobę przy stole powinniśmy zagospodarować. Przylegające do siebie krzesła z pewnością nie zapewnią domownikom komfortu. Każda z osób zasiadających przy stole powinna mieć dla siebie co najmniej 70 centymetrów przestrzeni. Warto wziąć to pod uwagę podczas wyboru stołu. Jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią a liczba domowników jest duża - postawmy na stół okrągły. Wydawać by się mogło, że rozwiązanie takie zajmie dużo miejsca, jednak jest to jedyny rodzaj stołu, który możemy w całości obsadzić krzesłami zapewniając wszystkim domownikom taką samą, wygodną przestrzeń.

Ile miejsca zajmuje stół z krzesłami?

Aranżując wspólną przestrzeń do spożywania posiłków wiele osób zadaje sobie pytanie dotyczące tego ile miejsca na stół z krzesłami będą potrzebować. Jest to kwestia indywidualna, na którą wpływ ma kształt stołu oraz to, jaki rodzaj krzeseł wybierzemy. Niemniej jednak możemy dokonać szacunkowych obliczeń. Wystarczy policzyć ile miejsca zajmie sam stół a następnie doliczyć niezbędną przestrzeń, która konieczna jest do tego, by komfortowo zasiąść przy stole lub odsunąć krzesło. Jak już wspominaliśmy, minimalna odległość pomiędzy krzesłem a ścianą wynosi . Dlatego też chcąc obliczyć ile miejsca zajmie stół z krzesłami dodajmy tą wartość do każdej ze stron stołu, po której znajdować się będą krzesła.

Ergonomia przy stole

Choć zachowanie zasad ergonomii przy stole może wydawać się jedynie modnym trendem tak naprawdę ma ona ogromne znaczenie i wpływa nie tylko na komfort ale również samopoczucie a nawet zdrowie domowników. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że prawidłowe ustawienie stołu i krzeseł ma bezpośredni wpływ na naszą postawę ciała, zapobiegając potencjalnym dolegliwościom kręgosłupa, bólom pleców czy nawet chronicznym problemom zdrowotnym. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy wybrane przez nas krzesła pozwalają nam na przybranie naturalnej i bezpiecznej pozycji ciała. Jeśli siadając przy stole musimy pochylać się lub czujemy, że mięśnie naszych pleców są napięte - warto zastanowić się nad zmianą krzeseł na takie, które zapewnią nam komfort. Obecnie w ofertach sklepów meblowych coraz częściej możemy znaleźć krzesła, które mają profilowane oparcia, które wspierają naturalną krzywiznę kręgosłupa. Dostępne są również krzesła, które pozwalają nam na regulację wysokości siedziska. Wybór takich mebli może pomóc nam poczuć się znacznie bardziej komfortowo.

  Czym kierować się przy wyborze drzwi wejściowych?

 

Podsumowując, optymalne wymiary stołu i krzeseł to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim komfortu i funkcjonalności. Dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb domowników sprawi, że codzienne korzystanie z przestrzeni jadalnianej będzie przyjemnym doświadczeniem dla wszystkich osób. Pamiętajmy, że kuchnia, jadalnia czy kącik w salonie są miejscem, w którym mamy czuć się komfortowo. Dbajmy więc nie tylko o stylistykę tego miejsca, ale również o bardzo istotne, praktyczne aspekty. Warto eksperymentować z różnymi rozwiązaniami, by znaleźć to, które odpowiada nam najbardziej.