Sadzenie fasolki szparagowej - jak i kiedy to robić? Kompleksowy poradnik

Fasolka szparagowa dla wielu z nas nieodłącznie kojarzy się ze smakiem lata. To pyszne i pożywne warzywo strączkowe, które może stanowić zarówno dodatek, jak i podstawę dań. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób chce samodzielnie zająć się jej uprawą. Nie jest to zbyt skomplikowane, choć aby osiągnąć dobre plony warto wiedzieć kiedy sadzić fasolkę szparagową oraz w jaki sposób ją pielęgnować. Dlatego też w naszym artykule zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na ten temat. Wierzymy, że wiedząc jak powinno wyglądać sadzenie fasolki szparagowej osiągniesz obfite i smaczne plony.

Kiedy sadzić fasolkę szparagową?

Jak każda roślina tak również i fasolka szparagowa ma jasno określone terminy sadzenia i wzrostu, którymi warto się kierować aby uzyskać maksymalnie wysokie plony. Pora więc odpowiedzieć na pytanie kiedy sadzić fasolę szparagową. Optymalnym terminem na sadzenie fasoli szparagowej jest wiosna. Warto pamiętać, że jest to roślina, która lubi ciepło i zaczyna kiełkować dopiero gdy temperatura przekracza 15 stopni Celsjusza. Dlatego też jeśli zastanawiasz się kiedy sadzi się fasolę szparagową - nie spiesz się. Warto poczekać do drugiej połowy maja by mieć pewność, że twoje rośliny będą rozwijały się prawidłowo. Warto w tym miejscu wspomnieć, że dotyczy to zarówno fasoli karłowatej jak i tycznej. Mówiąc o tym kiedy sadzić fasolę szparagową należy również powiedzieć o tym, do kiedy możemy to robić. Większość osób, które zajmują się uprawą fasoli zgodnie twierdzi, że rośliny te z powodzeniem możemy wysiewać aż do początku lipca. Jest to dostateczny termin na to, by roślina zdążyła zakwitnąć i wydać plony.

  Ogród pełen rajskich jabłoni – Porady dotyczące sadzenia, pielęgnacji i wybierania odmian

Fasola szparagowa to roślina strączkowa, która występuje w dwóch podstawowych odmianach - tycznej oraz karłowatej. Pierwsza z nich wyróżniają się dłuższym okresem wegetacyjnym, potrzebują również podpór w postaci tyczek lub pergoli. Czas jakiego potrzebuje szparagowa fasola tyczna aby wydać plon to około 100 dni. Na plony fasoli karłowatej musimy czekać nieco krócej. Okres wegetacyjny tej rośliny wynosi od 60 do 90 dni. Jest to odmiana niższa, która nie wymaga żadnych podpór. Zarówno fasole tyczne, jak i karłowate występują w wersjach zielonych i żółtych, które różnią się przede wszystkim wyglądem, smak ich jest bardzo zbliżony.

Do kiedy można sadzić fasolkę szparagową?

Wiemy już, że roślinę tę możemy wysiewać kilkakrotnie w różnych terminach i cieszyć się zbiorami przez długi czas. Warto jednak przypomnieć, że okres wegetacyjny fasolki szparagowej wynosi od 60 do nawet 100 dni w zależności od odmiany. Dlatego też warto wspomnieć również o tym do kiedy można sadzić fasolkę szparagową. Ostatnim terminem, kiedy możemy zdecydować się na sadzenie fasolki szparagowej jest początek lipca. Wówczas zbierzemy ostatni plon na początku jesieni.

Jak sadzić fasolkę szparagową?

Wiemy już kiedy powinniśmy zająć się sadzeniem. Terminy optymalne dla danej rośliny to jednak nie wszystko. Przybliżmy więc jak sadzić fasolkę szparagową. W przypadku odmiany tycznej, czyli pnącej, najlepiej sprawdza się gniazdowy sposób sadzenia. Co to oznacza? Mówiąc najprościej, w glebie, którą wcześniej mieszamy z kompostem wykonujemy otwory, w których umieszczamy kilka nasionek - najczęściej 3-4. Pamiętać musimy również o tym, żeby zapewnić fasolce możliwość pięcia się po palikach, pergolach lub drewnianych konstrukcjach.

Jak sadzić fasolkę szparagową karłową?

Nieco łatwiejszą kwestią jest uprawa karłowej fasolki szparagowej. Nie wymaga ona bowiem żadnych podpórek, dzięki czemu jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają doświadczenia w uprawie. Jak sadzić fasolkę szparagową karłową? Odpowiedź jest prosta. W tym przypadku nie stosujemy metody gniazdowej lecz umieszczamy w dołkach po jednym nasionku. Rzędy fasolek powinny być oddalone od siebie o co najmniej 30 cm po to by nie zagłuszały się wzajemnie.

  Jak i kiedy sadzić jabłonie? Wiosną, czy jesienią?

Fasolka szparagowa - jak ją posadzić w doniczce?

Jeśli nie posiadasz własnego ogródka nadal możesz cieszyć się zbiorami samodzielnie uprawianej fasolki szparagowej. Z powodzeniem możesz hodować ją na swoim tarasie czy balkonie. Sadzenie fasolki szparagowej w doniczkach nie jest trudne. Nie różni się zbytnio od sadzenia do gruntu. Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma przygotowanie odpowiedniego podłoża - najlepiej sprawdza się uniwersalna ziemia dla roślin doniczkowych wymieszana z piaskiem w proporcji 4:1.

Fasolka szparagowa - obok czego ją sadzić?

Jak każda roślina, tak również fasolka szparagowa ma swoje preferencje dotyczące sąsiedztwa innych roślin uprawnych. Sprawdźmy więc obok czego sadzić fasolkę szparagową. Niezależnie od odmiany jest to roślina, która bardzo dobrze czuje się w towarzystwie roślin takich jak: buraki, dynia, kalafior, kukurydza, marchew czy seler. Nie szkodzi jej również bliskie sąsiedztwo ziemniaków czy kopru. Jeśli zaś chodzi o te z roślin uprawnych, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój fasolki szparagowej wśród nich znajdują się między innymi cebula, kolendra oraz koper włoski.

Jak głęboko sadzić fasolkę szparagową?

Wiemy już jak sadzimy fasolkę szparagową, wciąż jednak nie znamy dokładnych niuansów, które mogą mieć ogromny wpływ na plony naszych roślin. Poruszmy więc teraz kwestię tego, jak głęboko sadzić fasolkę szparagową. Wbrew pozorom, roślina ta nie potrzebuje bardzo głębokiego dołka, wprost przeciwnie może on znacznie utrudnić i opóźnić jej wschodzenie. Głębokość dołka, w którym wysiewamy nasiona nie powinna wynosić więcej niż 5-3 cm.

Jak gęsto sadzić fasolkę szparagową?

Ostatnim pytaniem, na które chcielibyśmy odpowiedzieć jest: jak gęsto sadzić fasolkę szparagową? Nie da się bowiem ukryć, że odpowiednia odległość rozsad zapewnia lepsze plony. Dlatego też w przypadku fasoli tycznej powinniśmy zachować odstępy wynoszące 20-30 cm w rzędzie. Jeśli zaś sadzimy fasolkę szparagową karłową musimy zachować ok 6-10 centymetrów odległości między nasionami. Szerokość rzędów powinna wynosić 30-40 cm.