Jak usunąć tłuste plamy ze ściany? 5 sprawdzonych sposobów

Tłuste plamy na ścianie szczególnie w kuchni to swego rodzaju chleb powszedni. Przy okazji brzydko wyglądają, sprawiają wiele problemów i nie wiadomo jak się ich pozbyć. Ponadto tłuszcz może przeniknąć przez wszystkie warstwy powłoki malarskiej i tynku, a nawet czasami dociera do samego muru. Zatem warto zadać sobie pytanie, czy będzie trzeba zeskrobać całą farbę wraz z tynkiem, aby dostać się do gołej i nietkniętej ściany ? Czy da się to jakoś usunąć bez wykonywania gruntownego remontu ściany ? Podpowiemy ci jak usunąć tłuste plamy ze ściany.

Jak wyczyścić tłuste plamy ze ściany?

Gdy dojdzie do zabrudzenia najlepiej działać szybko. Wtedy jest szansa, że tłuszcz nie wsiąknie w głębsze warstwy i nie dotrze do muru. Czym zmywać takie plamy ? Otóż technika zależy od zastosowanej powłoki oraz czasu reakcji. Jeżeli plama już jest nieco zaschnięta, to zastosujemy inną technikę, a świeży naciek można jeszcze częściowo zebrać ręcznikiem papierowym.

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany gipsowej?

Wstępnie zbieramy nadmiar tłuszczu bibułą lub papierowym ręcznikiem. Przedtem można posypać tłuste miejsce mączką ziemniaczaną lub talkiem. Wtedy tłusta plama lepiej zostanie zaabsorbowana

Ściana gipsowa jest dość chłonna i tutaj może się nie obyć bez zeskrobania i ponownego zagipsowania poplamionego miejsca. Zatem usuwamy wierzchnią warstwę tynku, a następnie ponownie gipsujemy  ubytek.

Jak usunąć plamy ze ściany pomalowanej?

Usuwanie tłustych plam ze ściany pomalowanej w dużej mierze zależy od rodzaju pokrycia. Współczesne farby są na bazie lateksu i można je spokojnie umyć dostępnymi w domu środkami. Dlatego w tym wypadku sprawdzone metody domowe powinny zadziałać. A oto kilka z nich.

  Jak usunąć plamy z długopisu? 9 sprawdzonych sposobów na plamy z tuszu

Pianka do golenia

Pianka do golenia zawiera w sobie stężone mydło, dzięki czemu łatwo usuwa tłuste plamy. Nakładamy piankę na plamę i odczekujemy godzinę. Po tym czasie delikatnie zmywamy ściereczką. Plama w szybki i łatwy sposób odejdzie wraz z pianką.

Płyn do mycia szyb

Płyny do mycia szyb posiadają specjalne związki rozpuszczające tłuste plamy.  Dokładnie spryskujemy naszą plamę płynem do szyb. Po kilkunastu minutach środek wyparuje wraz z warstwą tłuszczu, która była na ścianie. Ten sposób jest bardzo skuteczny i nie przynosi żadnych problemów. Jego zastosowanie jest bardzo proste dla każdego i każdy sobie z nim poradzi.

Płyn do naczyń i woda

Usuwanie tłustych plam ze ściany może być banalnie proste, o ile są one jeszcze świeże. Wystarczy dobry płyn do naczyń i woda. Zwykłą gąbkę namocz w wodzie z płynem do naczyń. Nakładasz na plamę, tak aby zrobić dużo piany. W ten sposób plama łatwo zejdzie, a płyn do naczyń nie uszkodzi koloru. Przy tym zabiegu nie szoruj ściany, tylko przesuwaj gąbką góra i dół subtelnymi ruchami. Musisz to zrobić bardzo delikatnie. Na koniec osusz ścianę papierowym ręcznikiem. Poczekaj, aż wyschnie.

Jeżeli w kranie masz twardą wodę, która nie gwarantuje pienienia się płynu do naczyń, to użyj wody destylowanej.

Ocet i soda

Niezastąpione w kuchni środki niemal na wiele plam i zabrudzeń to ocet i soda. Zamiennie możemy zrobić roztwór wody z octem lub sodą. Dodając 2 łyżeczki sody na łyżkę wody. Stężenie samej mikstury zależy od stopnia zabrudzenia ściany. Jeżeli jest ona mocno zabrudzona, to praktycznie robimy papkę z sody oczyszczonej lub próbujemy zmyć plamy samym octem. Przy świeżych  lekkich zabrudzeniach możemy sodę lub ocet bardziej rozcieńczyć.

Środki chemiczne na plamy z tłuszczu

W sprzedaży możemy dostać detergenty, które doskonale radzą sobie z tłustymi plamami na ścianie. Usuwają nawet plamy po gorącym tłuszczu. Wybierając taki środek, warto zwrócić uwagę na jego konsystencję. Zazwyczaj powinny zawierać aktywną pianę, bo tylko w ten sposób plama zostanie zebrana ze ściany.

  Jak usunąć tłuste plamy ze ściany? 10 sposobów na plamę z tłuszczu

Jak zabezpieczyć ścianę przed tłustymi plamami?

Na etapie remontu lub samego odświeżania ścian, warto miejsca najbardziej narażone na plamienie zabezpieczyć warstwą specjalnej farby gruntującej. Taka powłoka gruntująca na ścianie utworzy nieprzepuszczalną powierzchnię, która wyrównuje i zredukuje chłonność ściany. Tak przygotowaną  ścianę można pomalować dowolną farbą.

Przy okazji warstwa gruntująca zapewni równomierną przyczepność wierzchniej farby  oraz jej jednolity odcień. Ponadto wzmocni jej strukturę i wypełni drobne nierówności. Tak zabezpieczona ściana stanie się zmywalna dla tłustych plam.