Jak usunąć kamień z prysznica? Z kabiny, wanny, baterii i płytek

Kamień na armaturze sanitarnej i płytkach to zmora każdej pani domu. Z czasem zmatowione powierzchnie kamieniem wyglądają nieestetycznie, ale to nie wszystko. Otóż gromadzący się kamień w naszej baterii zatyka przepływ wody i z czasem woda z kranu leci mniejszym strumieniem. Zatem kamień może być powodem poważnych awarii kranu, spłuczki w toalecie, czy przytkanego syfonu.

Skąd się bierze kamień w naszej łazience i kuchni?

Woda z wodociągów lub przydomowej studni ma określoną twardość. Twardość wody określa ilość w niej rozpuszczonych minerałów, a dokładnie magnezu i wapnia. Twarda woda cechuje się dużą zawartością tych minerałów. Zatem gdy na przedmiotach, mających bezpośredni kontakt z wodą wodociągową osadza się kamień, to oznacza, że mamy twardą wodę.

Ten narastający kamień pojawia się pod wpływem temperatury, kiedy to z wody wytrąca się węglan wapnia. To właśnie ten związek osadza się na armaturze sanitarnej, w czajniku, ekspresie do kawy i na wielu innych przedmiotach, mających w naszym domu kontakt z przysłowiową kranówą. Zatem jak sobie poradzić z kamieniem ?

Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej? Domowe sposoby

Domowe i ekologiczne sposoby na zwalczanie kamienia w łazience były już znane naszym babkom. Dzięki nim możemy zaoszczędzić pieniądze na preparaty chemiczne, które nie zawsze dają zadowalające rezultaty. Nawet nie wiesz, że czyszczenie kabiny prysznicowej z kamienia możesz wykonać dostępnymi w twoim domu środkami czyszczącymi.

Czyszczenie kabiny prysznicowej octem i sodą

  Wilgoć w sypialni - jak jej się pozbyć?

Ocet rozpuszcza węglan wapnia. Wystarczy wymieszać go z wodą w stosunku 1:1, aby otrzymać idealny środek czyszczący do usuwania kamienia pod prysznicem. Można też wykonać roztwór sody  oczyszczonej (4 łyżki) na litr wody.

Jak umyć kamień na płytkach pod prysznicem?

Mając przygotowaną mieszankę, namaczamy nią gąbkę i myjemy płytki oraz armaturę prysznica. Odczekujemy 5 minut, a następnie spłukujemy. Suchą szmatka wycieramy, aby zapobiec powstawaniu zacieków.

Ocet ma dość intensywny i ostry zapach, aby go zniwelować, należy do mieszanki dodać kilka kropel płynu do naczyń.

Jak usunąć kamień z baterii pod prysznicem?

Słuchawkę prysznicową możemy zanurzyć w roztworze octu i wody na kilka minut. Po tym czasie płuczemy i przecieramy słuchawkę prysznica.

Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej?

Z sody możemy wykonać również roztwór z 4 łyżek sody rozpuszczonej w litrze wody.

Osad z kabiny prysznicowej możemy zmyć, spryskując drzwi octem, a następnie przecierając gąbką z roztworem sody.

Czym umyć plastikową kabinę prysznicową?

Kwasek cytrynowy poradzi sobie z zabrudzeniami kabiny prysznicowej, wykonanej z plastiku. Do 200 ml ciepłej wody dodajemy dwie łyżki kwasku cytrynowego.

Dokładnie mieszamy składniki i przelewamy do spryskiwacza. Dalej postępujemy jak z roztworem z octu, czyli spryskujemy powierzchnie kabiny. Odczekujemy ok. 5 minut i następnie spłukujemy, wycierając do sucha.

Czym czyścić szklaną kabinę prysznicową?

W tym wypadku pomoże woda z octem w stosunku 1:1. Do roztworu można dodać kilka kropel olejku eterycznego lub płynu do naczyń, aby zniwelować zapach.

Kamień pod prysznicem możemy też usunąć parą wodną. Do tego używamy myjki ciśnieniowej, która wyrzuca gorącą parę. W ten sposób doczyścimy duże powierzchnie i zakamarki. Zaleta myjki parowej jest to, że idealnie nadaje się do każdej powierzchni, a przy okazji myje i dezynfekuje jednocześnie. Gorąca para zabija ok. 99.9% bakterii, pleśni i grzybów. Nie potrzeba do niej żadnych detergentów. To prosty i mało skomplikowany sposób.

  Jak usunąć żółte plamy pod pachami? Praktyczne rady

Doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą spędzać zbyt dużo czasu na porządkowaniu łazienki. Jak umyjemy szklaną powierzchnię kabiny parą wodną, to na koniec wykańczamy powierzchnię myjką do okien, aby nie było zacieków na szkle.

Jak zlikwidować pleśń w kabinie prysznicowej?

Kamień pod prysznicem to jeden problem. Natomiast ogniska pleśni to standard pod prysznicem. Możemy go zlikwidować sodą oczyszczoną i wodą utlenioną. Najpierw nakładamy sodę i pozostawiamy na ok. 10 minut. Następnie spłukujemy wodą utlenioną. Pozostawiamy ją w zakamarkach kabiny tam, gdzie lubi gromadzić się pleśń i zarodniki grzybów.

Usuwamy kamień z wanny – jak to zrobić?

Soda oczyszczona też jest świetnym odkamieniaczem. Dzięki niej przyrządzisz własnoręczne mleczko z sody oczyszczonej, szarego mydła i olejku eterycznego. Zatem bierzemy 100 g sody oczyszczonej, 50 ml rozpuszczonego szarego mydła i kilka kropli olejku eterycznego. Szare mydło ścieramy na tarce i rozpuszczamy we wrzątku.

Tak przygotowany środek posłuży nam do mycia i usuwania kamienia z wanny, umywalki i muszli klozetowej.

Istnieje wiele domowych sposobów na wyczyszczenie prysznica. Zarówno osad z mydła na kabinie, jak i kamień umyjemy octem, cytryną, sodą oczyszczoną, a także myjką ciśnieniową. Każde z tych preparatów zapewni nam czystość w naszej łazience. Domowe sposoby, a szczególnie mycie z produktami, które są dostępne w naszej kuchni, są dość pracochłonne. Niemniej, jednak gdy regularnie dbamy o naszą kabinę prysznicową, przemywając ja wodą z octem, to ta praca jest zdecydowanie mniej dla nas ciężka.