Czym kierować się przy wyborze drzwi wejściowych?

Jakie kryteria przyjmujemy, gdy wybieramy najlepsze drzwi wejściowe? Przemyślany wybór zakłada wzięcie pod uwagę kilku najistotniejszych czynników. Wśród nich znajdą się takie, które są całkowicie zależne od nas, ale będą też i takie, które stosujemy jako obiektywne właściwości wymagane dla każdych dobrych drzwi wejściowych.

Drzwi wejściowe dopasowane do budynku

Zauważmy, że drzwi wejściowe są dość szczególnym elementem budynku. I to z wielu względów. Przede wszystkim są eksponowane na zewnątrz, ponadto stanowią swoistą “śluzę” pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem budynku, którą pokonujemy za każdym razem kiedy wchodzimy i wychodzimy. Pewne jest to, że drzwi wejściowe stanowią rodzaj wizytówki i zapowiadają wszystko, co spotkamy w środku.

Drzwi wejściowe nie mogą być zatem przypadkowym elementem (przynajmniej jeśli zależy nam na wrażeniu i dobrej kompozycji naszej budowli, którą będą dostrzegali inni), ale powinny być dopasowane do budynku. Główne wejście, gdzie instalujemy drzwi wejściowe, znajduje się zazwyczaj na frontowej fasadzie budynku. A to znaczy, że drzwi wejściowe powinny tworzyć harmonijne dopełnienie stylu tej fasady. To sprawa smaku. Tylko od nas zależy czy wybierzemy drzwi proste i minimalistyczne, czy też z przeszkleniami, zdobieniami, również my wybieramy kolorystykę i materiały. Estetyka się kłania - można by rzec. Jak wygląda to w konkretnych przypadkach?

Drzwi zewnętrzne drewniane

Dla domów bodajże najczęściej wybieramy drzwi wejściowe z drewna. Najlepsze przykłady możemy znaleźć tutaj: https://erkado.pl/produkty/drzwi-drewniane/. Współczesne drzwi wejściowe drewniane są niezwykle trwałe, a drewno pozostaje tradycyjnie materiałem pierwszego wyboru. To, że drzwi wejściowe są zbudowane z drewna, wcale nie oznacza, że są one narażone na uszkodzenie przez warunki atmosferyczne - współczesne drzwi drewniane zachowują swoje właściwości przy każdej pogodzie.

  Jak ozdobić przydomowy taras? Najciekawsze dodatki i dekoracje

Drzwi zewnętrzne stalowe

Ci, którzy wybierają drzwi wejściowe stalowe, często mają na myśli to, że stal jest materiałem trwalszym. Takie drzwi częściej widzimy w budynkach użyteczności publicznej i innych nieprywatnych budowlach. Ważą one znacznie więcej niż drzwi drewniane, ale uchodzą również za trudniejsze do sforsowania - to kwestia bezpieczeństwa.

Dobre drzwi wejściowe - czyli jakie?

Przejdźmy to istoty, czyli obiektywnych, funkcjonujących już poza estetyką walorów dobrych drzwi wejściowych. Żądamy od nich, aby w wystarczający sposób tłumiły dźwięk, były szczelne i zachowywały energię, chcemy także mieć w nich pewne zabezpieczenie naszej posiadłości. Oto ogólne kryteria dla doboru drzwi wejściowych.

Ważny jest też montaż drzwi, aby otwierały się i zamykały łatwo i gładko, nie pozostawiały szczelin we framudze. Kryteria te mogą być spełnione zarówno przez drzwi drewniane jak i stalowe. Pozostałe warunki: odporność na zabrudzenia, wysoki stopień zabezpieczenia przed ogniem (drzwi zapobiegają pożarom), dobre zamki i ich dostępność, w końcu wygodna klamka i niezawodne zawiasy.

Rzuciliśmy tu “na stół” kilka wytycznych dla wszystkich, którzy myślą o zakupie drzwi wejściowych. Ich przestrzeganie oraz nasze wyczucie smaku będzie gwarantowało udany wybór. Gdy będziemy dokonywali zakupów w sklepach stacjonarnych lub online, miejmy na uwadze fakt, że drzwi wejściowe są tym czymś pierwszym, z czym w naszym domu spotyka się gość. Prezentujmy się więc godnie. Dobranie drzwi wejściowych do fasady to tylko połowa sukcesu - drzwi zapowiadają charakter wnętrza, poza tym posiadają przecież stronę wewnętrzną, która z kolei powinna być zharmonizowana z wystrojem wnętrza. Tym samym widzimy teraz i doceniamy przemyślany wybór drzwi wejściowych jako jednego z kluczowych elementów architektury mieszkalnej.