Jak dobierać krzesła do drewnianego stołu: inspiracje i praktyczne wskazówki

W większości domów stół stanowi niezwykle ważne miejsce, wokół którego toczy się życie rodzinne. To nie tylko praktyczny mebel, który umożliwia nam spożywanie posiłków ale także miejsce spotkań, wspólnych rozmów, gier czy biesiadowania. Stoły wykonane z drewna wciąż cieszą się największą popularnością i doskonale sprawdzają się w tej roli. Aby jednak stworzyć komfortową przestrzeń do wymienionych wyżej aktywności potrzebujemy również miejsc do siedzenia. Wybór krzeseł do drewnianego stołu może wydawać się prosty. Jest jednak kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę, by przestrzeń w salonie lub jadalni była nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna.

Różnorodność krzeseł do drewnianego stołu

Wybierając krzesła do drewnianego stołu warto mieć świadomość, że to wpłynąć nie tylko na jego funkcjonalność oraz komfort domowników ale także na wygląd pomieszczenia. Obecnie możemy eksperymentować z różnymi stylami krzeseł, co pozwala nam na dopasowanie stołu do reszty wyposażenia jadalni lub salonu. Wśród najczęściej wybieranych krzeseł do drewnianego stołu wymienić możemy krzesła:

  • tradycyjne - wykonane z drewna, wyróżniające się prostym, solidnym wykonaniem bez zbędnych zdobień i elementów dekoracyjnych, krzesła takie doskonale pasują do klasycznych, rustykalnych oraz skandynawskich aranżacji;
  • nowoczesne - to krzesła o minimalistycznym wyglądzie, bardzo często wykonywane są nie tylko z drewna, ale również innych materiałów takich jak tworzywa sztuczne czy metal, wyróżniają się nowoczesnym wzornictwem i geometrycznymi formami;
  • stylizowane - czyli krzesła, których wygląd nawiązuje do minionych epok lub poszczególnych kultur, są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą urządzić swój salon lub jadalnię w konkretnym stylu;
  • tapicerowane - krzesła z miękkim siedziskiem oraz podparciem zapewniają maksymalny komfort, dobór tkaniny obiciowej pozwala podkreślić charakter pomieszczenia.

Krzesła do stołu dębowego - na jaki materiał warto postawić?

Drewno dębowe jest materiałem, który charakteryzuje się nie tylko wysoką estetyką ale również trwałością i odpornością na zabrudzenia oraz działanie innych szkodliwych czynników takich jak wilgoć czy wysoka temperatura. Nic więc dziwnego, że wiele osób aranżując swój salon lub jadalnię wybiera ten właśnie rodzaj drewna. Warto więc zastanowić się nad tym jakie krzesła do dębowego stołu dobrać by uzyskać efekt, który spełni nasze oczekiwania. Krzesła do dębowego stołu powinny być wykonane z tego samego gatunku drewna lub też z drewna, którego kolorystyka i struktura przypomina ten materiał. Pozwoli to na stworzenie spójnej całości, która będzie nie tylko elegancka, ale również trwała. Dąb jest bowiem twardym gatunkiem drewna, który odporny jest na działanie wilgoci czy zmian temperatur. Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę jest tkanina obiciowa. decydując się na krzesła tapicerowane warto wybierać kolory pastelowe lub ziemiste, które nadadzą wnętrzu ciepły i przytulny charakter. Chcąc dobrać krzesła do dębowego stołu warto również zwrócić uwagę na jego stylistykę. W przypadku prostego stołu bez dekoracji czy rzeźbionych elementach wybierajmy modele krzeseł o prostych, geometrycznych formach. Jeśli zaś stół jest zdobionym meblem, którego stylistyka nawiązuje do minionych epok warto postawić na krzesła stylizowane, które będą spójne z wzornictwem stołu. W przypadku stołów dębowych lepiej zrezygnować z innych materiałów takich jak tworzywa sztuczne czy metal, ponieważ jest to materiał, którego jakość, piękno i klasyczny charakter warto podkreślić poprzez wybór krzeseł o tej samej stylistyce.

  Styl monochromatyczny: jak tworzyć harmonijne i eleganckie monochromatyczne wnętrza

Stylowe połączenia: nowoczesne krzesła do drewnianego stołu

Nie da się ukryć, że większości z nas drewniany stół kojarzy się z klasyczną aranżacją, którą możemy uzupełnić jedynie poprzez wybór klasycznych, drewnianych krzeseł. Nie da się jednak ukryć, że obecnie coraz częściej urządzamy swoje mieszkania w sposób nowoczesny, co wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań. Z czym więc możemy połączyć drewniany stół?
Jedną z bardzo ciekawych propozycji są nowoczesne krzesła do drewnianego stołu utrzymane w stylu loftowym. Wyróżniające się oryginalnym designem, ciekawymi kształtami siedziska i oparcia wykonane mogą być z tworzywa sztucznego lub metalu. Ciekawie prezentują się także krzesła-fotele. Miękkie tapicerowane siedzisko oraz oparcie w połączeniu z drewnianymi lub metalowymi nóżkami tworzy oryginalną całość, która może nadać przestrzeni stołowej indywidualnego charakteru.

Rola koloru w doborze krzeseł

Mówiąc o krzesłach dopasowanych do drewnianego stołu nie sposób nie zwrócić uwagi na ich kolorystykę. Musimy mieć bowiem świadomość, że wpływa on na całą aranżację jadalni oraz ogólną atmosferę w pomieszczeniu. Po pierwsze, kolor krzeseł powinien być zgodny z ogólnym stylem jadalni. Jasne krzesła doskonale pasują do wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym, klasycznym lub skandynawskim. Ciemne krzesła do drewnianego stołu będą zaś dobrym wyborem jeśli stawiamy na minimalizm, nowoczesność lub styl industrialny. Wybierając kolor krzeseł warto wziąć pod uwagę także wymiary pomieszczenia oraz ilość światła. W przypadku niewielkiej jadalni lub pomieszczenia o niewielkiej liczbie okien jasne krzesła mogą pomóc nam w uzyskaniu wrażenia przestronności i przytulności. Jeśli zaś jadalnia jest przestronna lub dobrze doświetlona nie musimy obawiać się ciemnej kolorystyki. Kolejnym ważnym aspektem jest funkcjonalność. Jeśli jadalnia jest miejscem, w którym często odbywają się posiłki rodzinne, warto wybrać kolor, który ułatwi nam utrzymanie czystości.

kolorowe krzesła

Jak dobrać krzesła do konkretnego stołu?

Dobierając krzesła do stołu drewnianego musimy wziąć pod uwagę jego kształt, dostępną przestrzeń oraz liczbę osób, które będą przy nim zasiadać. Dlatego też warto zacząć od sprawdzenia jaką przestrzenią dysponujemy. Szacuje się, że każda osoba powinna mieć około 60-70 cm szerokości przestrzeni na stole by czuć się komfortowo podczas spożywania posiłków. Warto więc obliczyć obwód stołu w centymetrach a następnie podzielić go przez 70 by wiedzieć ile krzeseł możemy przy nim ustawić. Oczywiście, jeśli nie potrzebujemy ich w takiej ilości tym lepiej - większa odległość pomiędzy krzesłami to większa wygoda dla osób, które zasiądą przy stole.

  Meble z litego drewna a meble ze sklejki – które wybrać?

Praktyczne porady dotyczące zakupu krzeseł do drewnianego stołu

Poszukując krzeseł do drewnianego stołu warto zastanowić się w jakiej stylistyce chcemy utrzymać jadalnię lub salon. Krzesła powinny pasować nie tylko do stołu, ale również ogólnej aranżacji. Zwracajmy uwagę na wymiary krzeseł. Dotyczy to nie tylko ich szerokości ale również wysokości. Dobrze dobrane krzesła powinny być o co najmniej 30 centymetrów niższe od blatu stołu. Ponadto zwracamy uwagę na jakość. Sprawdzamy z jakich materiałów wykonane zostały krzesła oraz jakimi opiniami cieszy się producent, który je wykonał. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek a krzesła posłużą nam przez długi czas. Warto zadbać również o swoje finanse. Poszukując krzeseł sprawdzajmy aktualne promocje oraz korzystajmy z porównywarek cen. Bywa, że ten sam model krzeseł możemy kupić nawet o kilkanaście procent taniej.

Podsumowując, wybierając krzesła do drewnianego stołu powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko to z jakiego drewna został wykonany stół, ale również inne aspekty takie jak stylistyka pomieszczenia, w którym się znajduje, osobiste preferencje czy ilość dostępnego miejsca. Tylko wówczas na nam się stworzyć kącik jadalniany, który będzie miejscem nie tylko komfortowym i wygodnym, ale również efektownie wyglądającym.