Dobór wysokości krzesła: kompletny poradnik jak dopasować krzesła do stołu i blatu

W każdym mieszkaniu znajduje się miejsce, przy którym gromadzimy się by spożywać posiłki i spędzać wspólnie czas. Niezależnie od tego, czy jest to tradycyjny stół czy też nowoczesny blat kuchenny lub wyspa, miejsce to powinno zapewniać nam maksymalny komfort i wygodę. Dlatego też niezwykle ważną kwestią, o której nie powinniśmy zapominać jest dobranie krzeseł o odpowiedniej wysokości. Wiele osób nie wie jednak na co powinny zwrócić uwagę. Dlatego też wychodzimy im naprzeciw. W naszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat doboru wysokości krzeseł.

Podstawowe zasady dotyczące wysokości krzesła

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromną rolę ma wysokość krzesła do stołu. Wpływa ona na nasz komfort podczas spożywania posiłków jak również na nasze samopoczucie. Częste zasiadanie na krzesłach, które są nie ergonomiczne i mają nieodpowiednią wysokość może powodować bóle pleców oraz sprawiać, że będziemy spięci i trudno będzie nam się zrelaksować.
Najważniejszym pojęciem, które warto poznać jest standardowa wysokość krzesła. Mówiąc najprościej, wynosi ona zazwyczaj około 45-48 centymetrów od podłogi do siedziska. Ten wymiar nie jest przypadkowy. Odpowiada on ergonomii ciała ludzkiego, umożliwiając wygodne siedzenie i utrzymanie prawidłowej postawy. Jeśli chodzi o krzesła do jadalni, również istnieją pewne podstawowe wymiary, które warto wziąć pod uwagę. Wysokość krzesła jest w tym przypadku podobna, warto jednak zwrócić uwagę także na szerokość siedziska oraz wysokość oparcia. Standardowa szerokość krzesła do jadalni wynosi zazwyczaj około 45-50 centymetrów, jeśli zaś chodzi o optymalną wysokość oparcia powinna mieć ona około 80-90 centymetrów od podłogi.

  Komody - które wybrać i na co zwracać uwagę podczas ich zakupu?

Wysokość krzesła do stołu – jak ją dobrze dobrać?

Dobór odpowiedniej wysokości krzesła do stołu to kluczowy element zapewniający komfort. Musimy więc mieć świadomość, że nie zawsze standardowa wysokość krzeseł, o której wspominaliśmy powyżej będzie optymalnym rozwiązaniem. Bardzo często zdarza się bowiem, że stół, w który wyposażamy kuchnię, salon lub jadalnię posiada nietypowe wymiary. Jak dobrać wysokość krzesła do stołu w takim przypadku? Zasady są proste. Kluczowe znaczenie ma zachowanie odpowiednich proporcji. Niezależnie od tego, czy stół jest niższy czy wyższy od standardowego musimy zadbać o to, by osoba, która przy nim zasiada mogła uniknąć niepotrzebnego ucisku nóg pod stołem, który jest bardzo nieprzyjemnym uczuciem. Odległość pomiędzy siedziskiem krzesła a spodem wynosić powinna około 28-30 centymetrów. Krzesło powinno nam także zapewniać możliwość opierania stóp o podłogę, choć musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku mebli o niestandardowych wymiarach nie zawsze jest to możliwe. W tym miejscu warto zaznaczyć, że określenie uniwersalnych proporcji nie jest proste, wiele zależy bowiem nie tylko od stylu i wysokości mebli, ale również od naszych indywidualnych preferencji.

Krzesła do blatu kuchennego lub barowego

Obecnie, tradycyjne stoły coraz częściej są wypierane przez nowoczesne, designerskie rozwiązania takie jak wyspy kuchenne czy lady barowe. Są one zazwyczaj znacznie wyższe od standardowych rozmiarów stołu. Jak dobrać krzesła do takich rozwiązań? W przypadku takich rozwiązań warto dokładnie zmierzyć wysokość blatu. Przykładowo chcąc dowiedzieć się jaka wysokość krzesła do blatu 90 cm będzie odpowiednia musimy wziąć pod uwagę dostateczną ilość miejsca pomiędzy blatem a siedziskiem, jak również możliwość zapewnienia stopom podparcia. Wysokość ta powinna więc wynosić około 65-70 centymetrów. Obecnie możemy znaleźć wiele krzeseł barowych i hokerów, które mają taką właśnie wysokość. Co jednak w przypadku kiedy blat jest jeszcze wyższy? Wówczas ciężko będzie znaleźć nam krzesło, które zapewniłoby nam komfort oraz pozwoliło podeprzeć stopy. Rozwiązaniem w takim przypadku są krzesła, które posiadają boczne podparcia lub szczebelki pełniące funkcję podnóżka.

  Wodoodporne Panele Winylowe - Praktyczne i Stylowe Rozwiązanie

Jak dobrać krzesła do stołu w praktyce?

Wiemy już na co warto zwrócić uwagę dobierając krzesła do stołu. Nie da się jednak ukryć, że nie zawsze teoria idzie w parze z praktyką. W domach najczęściej mieszkają osoby, które mają różny wzrost, wagę czy wiek. Ich potrzeby dotyczące wysokości krzesła mogą więc się różnić. Dlatego też wiele osób zastanawia się nad zakupem krzeseł z regulowaną wysokością. Może być to dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli dom jest zamieszkiwany przez dzieci, osoby starsze, lub wyróżniające się wysokim lub niskim wzrostem. To prosty sposób, dzięki któremu możemy zapewnić wygodę każdemu z domowników.
Dobierając krzesła do stołu musimy pamiętać również o tym, by nie popełniać częstych błędów. Wśród nich wymienić możemy:

  • dopasowanie wysokości siedziska, dotyczy to zarówno za wysokich, jak i za niskich krzeseł;
  • wybór nieodpowiedniej szerokości siedziska - zbyt wąskie będzie niekomfortowe, za szerokie ograniczy liczbę osób, które mogą zasiąść przy stole;
  • zbyt niskie oparcie - krzesła z bardzo niskim oparciem dają złudne wrażenie komfortu, wciąż jednak sprawiają, że mięśnie pleców są napięte co powoduje dyskomfort.

Zastosowanie krzeseł w różnych pomieszczeniach

Krzesła są elementem wyposażenia, które znajduje zastosowanie nie tylko w jadalni czy też innym pomieszczeniu, w którym spożywamy posiłki. O ile jego wysokość w stosunku do stołu jest w tym przypadku bardzo ważna, o tyle w przypadku krzeseł w innych pomieszczeniach nie musimy przykładać aż tak wielkiej wagi do proporcji. Nadal jednak, krzesła znajdujące się w sypialni, łazience czy przedpokoju powinny pozwolić nam na zajęcie wygodnej, ergonomicznej pozycji. W pomieszczeniach tych warto więc po prostu postawić na krzesła o standardowej wysokości, o których wspominaliśmy na początku naszego artykułu.

Podsumowując wysokość krzesła do stołu to proporcja, na którą warto zwrócić uwagę by zapewnić sobie i domownikom maksymalny komfort podczas spożywania posiłków i spędzania czasu przy stole. Warto mieć świadomość, że nie w każdym przypadku standardowa wysokość krzesła będzie optymalnym rozwiązaniem, dlatego też zanim przystąpimy do decyzji o zakupie krzeseł warto dokładnie zmierzyć wysokość stołu lub blatu, przy którym będą ustawione. Tylko wówczas uda nam się znaleźć krzesła, które będą funkcjonalne i wygodne.

  Jaka tkanina obiciowa jest najlepsza?