Odkurzacz centralny dla alergika – czy to naprawdę dobry wybór?

Tradycyjny odkurzacz a alergia

Podczas sprzątania klasycznym odkurzaczem pył i kurz wciągane są przez wąż ssący do środka urządzenia. Tam przechodzą przez system filtrujący, który zatrzymuje zanieczyszczenia i wydmuchuje powietrze na zewnątrz. Oznacza to, że powietrze z cząsteczkami alergenów wraca do pomieszczenia (proces reemisji) i w dalszym ciągu może mieć negatywny wpływ na zdrowie alergików. 

Odkurzacz dla alergika powinien spełniać rygorystyczne wymogi, w tym należeć do klasy reemisji A, która gwarantuje, że odkurzacz nie rozprasza alergenów w powietrzu. Taki odkurzacz musi być wyposażony w nowoczesny filtr HEPA, który blokuje mikroskopijne cząsteczki alergenów. Jednak niełatwo jest znaleźć dobry odkurzacz dla alergika, dlatego alternatywą dla klasycznego sprzętu są odkurzacze centralne, które skutecznie pozbywają się alergenów z powietrza.

Odkurzacze centralne – czy radzą sobie z alergenami?

Dobre odkurzacze centralne usuwają zanieczyszczenia wraz z alergenami, przyczyniając się do redukcji objawów chorobowych. Do popularnych alergenów zaliczamy m.in. roztocze kurzu domowego, pyłki i sierść zwierząt. Niektóre z nich są tak małe, że nie jesteśmy w stanie ich zobaczyć, przez co pozbycie się alergenów wymaga zastosowania dodatkowych rozwiązań. 

Odkurzacze centralne składają się z kilku elementów: jednostki centralnej, węża ssącego, gniazd ssących i instalacji rurowej prowadzonej w ścianach oraz podłodze. Są to więc urządzenia, które wymagają dość skomplikowanego montażu, a więc najczęściej montuje się je w budynkach, które dopiero powstają. Można je również montować w budynkach już istniejących, choć to rozwiązanie wymaga kucia w ścianach i podłogach.

Podczas sprzątania za pomocą węża ssącego wciągamy zanieczyszczenia, które poprzez instalację trafiają do jednostki centralnej zlokalizowanej w piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym. Ale to jeszcze nie koniec. W tym miejscu następuje filtracja: zanieczyszczenia osadzają się w zbiorniku, a powietrze z cząsteczkami alergenów wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku. Najlepsze odkurzacze centralne usuwają więc bezpowrotnie zanieczyszczenia, dzięki czemu nie dochodzi do reemisji kurzu – jak w przypadku klasycznych odkurzaczy.

  Jak umilić sobie czas przy sprzątaniu?

Odkurzacze centralne nie tylko dla alergików

Najlepszym rozwiązaniem dla alergika są dobre odkurzacze centralne, które eliminują obecność alergenów w powietrzu. Warto jednak pamiętać, że urządzenia te sprawdzają się nie tylko w domach alergików. Odkurzacze centralne wyróżniają się wysokim komfortem obsługi, doskonałą żywotnością i cichą pracą, a podczas sprzątania nie musisz ciągnąć za sobą ciężkiego odkurzacza, gdyż czynność odbywa się jedynie przy użyciu lekkiego węża podłączonego do gniazda ssącego. Najlepsze odkurzacze centralne to obecnie produkty marek DISAN, VENTON i ENKE, które znajdziesz w ofercie niektórych polskich dystrybutorów, np. sklepu Comfort System, którego siedzibą jest Poznań.