Nawożenie laurowiśni - czym i kiedy to robić? Podpowiadamy

Laurowiśnia to zimozielony krzew z rodziny różowatych, który pochodzi z rejonów Azji Mniejszej, Kaukazu i Półwyspu Bałkańskiego. W naszym kraju jest niezwykle popularna jako roślina ozdobna. Ma duże, ciemnozielone, błyszczące liście, które przypominają liście laurowe. W maju zakwita drobnymi, białymi kwiatami, zebranymi w grona. Laurowiśnia to roślina, która lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste, gleby żyzne i wilgotne. Wymaga również nawożenia. Niestety, wiele osób nie wie w jaki sposób robić to prawidłowe. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, który wyjaśnia jak powinno wyglądać nawożenie laurowiśni by roślina ta mogła prawidłowo się rozwijać.

Najlepszy czas na nawożenie laurowiśni

Laurowiśnia to piękny krzew ozdobny, który zachwyca zimozielonymi liśćmi i białymi kwiatami o intensywnym zapachu. Aby jednak mógł prezentować się doskonale przez cały rok potrzebuje składników odżywczych. Choć laurowiśnia nie jest rośliną bardzo wymagającą wymaga dwukrotnego nawożenia w kluczowych dla niej momentach wzrostu. Pierwszym okresem jest wiosna. W tym czasie laurowiśnia zaczyna intensywnie rosnąć i wytwarzać pąki kwiatowe, należy podać nawóz bogaty w azot, który pobudza wzrost liści i kwiatów.

Można wówczas użyć nawozu mineralnego, np. siarczanu amonu, lub organicznego, np. kompostu lub obornika. Jak możemy się domyślać, drugim terminem nawożenia tych ozdobnych krzewów jest jesień. W tym czasie roślina przechodzi w stan spoczynku. Dlatego też należy podać jej  nawóz bogaty w potas, który wzmacnia roślinę na zimę i poprawia jej odporność. Można użyć nawozu mineralnego, np. siarczanu potasu, lub organicznego, np. popiołu drzewnego.

Sprawdzone nawozy do laurowiśni

W przypadku laurowiśni możemy stosować różnorodne nawozy, które warto dopasowywać do aktualnego stanu rośliny - laurowiśnia ma bowiem inne zapotrzebowanie na składniki mineralne wczesną wiosną, kiedy rozwija nowe liście, inne zaś jesienią, gdy przygotowuje się do gminy. Wśród najczęściej stosowanych nawozów wymienić możemy nawozy organiczne a więc obornik, również granulowany i kompost oraz nawozy mineralne - azotowe wiosną oraz wieloskładnikowe zawierające potas i fosfor, które sprawdzają się jesienią.

  Fioletowe Kwiaty w Ogrodzie: Tworzenie Nastrojowej Przestrzeni

W jaki sposób nawozić laurowiśnie?

Nawożenie laurowiśni przeprowadza się w podobny sposób niezależnie od tego, jaki nawóz stosujemy. Wystarczy jedynie rozsypać nawóz wokół bazy krzewu i delikatnie wymieszać z ziemią, a następnie obficie podlać. Jest to bardzo ważne, ponieważ woda pozwala mieszance rozpuścić się. Dzięki temu składniki odżywcze wnikają do gleby i mogą być pobierane przez roślinę.

Częstotliwość nawożenia laurowiśni

Wiele osób zastanawia się, czy nawożenie laurowiśni należy ponawiać, czy też wystarczy jednokrotne podanie nawozu wiosną i jesienią. Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od kondycji roślin oraz rodzaju gleby, w jakiej rośnie. Jak wspominaliśmy, laurowiśnia jest krzewem potrzebującym gleby żyznej, dlatego też, jeśli w naszym ogrodzie nie dysponujemy takową nawożenie wiosenne warto powtórzyć w odstępie dwóch miesięcy. Część ogrodników na początku marca stosuje nawozy organiczne a więc nawożenie laurowiśni obornikiem i dodatkowo wspiera jej rozwój nawozem mineralnym na przełomie maja i czerwca. Jest to dobry sposób dostarczania laurowiśni odpowiedniej ilości składników. Nie należy jednak nawozić laurowiśni zbyt często ani zbyt obficie, ponieważ może to spowodować nadmierny wzrost liści kosztem kwiatów, a także spalić korzenie rośliny.

laurowiśnia2

Nawożenie laurowiśni wiosną

Wiosna to bardzo ważny okres dla rozwoju krzewów laurowiśni. W tym okresie roślina intensywnie rośnie i wytwarza pąki kwiatowe, dlatego potrzebuje nawozu bogatego w azot, który pobudza wzrost liści i kwiatów. Dlatego też nawożenie laurowiśni wiosną powinno być przeprowadzane dwa razy: raz na początku kwietnia, a drugi raz na przełomie maja i czerwca. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie jest to jedyny zabieg pielęgnacyjny, który należy przeprowadzić wiosną. Jeszcze przed rozpoczęciem wypuszczania nowych liści i pędów roślinę należy przyciąć zaś w okresie wzrostu regularnie podlewać.

Czy zimą należy nawozić laurowiśnie?

Jak wspominaliśmy laurowiśnia jest rośliną zimozieloną, co oznacza, że w czasie zimowych miesięcy nie traci swoich ciemnozielonych, ozdobnych listków. Z tego powodu wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto zadbać o nawożenie laurowiśni zimą. Odpowiadamy - nie ma takiej konieczności. Laurowiśnia, pomimo tego, iż pozostaje zielona do minimum ogranicza pobieranie składników odżywczych zimą oraz swój rozwój.

  Drewutnia z palet krok po kroku

Jeśli chcemy wspomóc krzewy laurowiśni w czasie mroźnych zimowych miesięcy o wiele lepiej zatroszczyć się o nawożenie przeprowadzane jesienią. Pamiętajmy, że nawóz stosowany jesienią powinien być ubogi w azot. W przeciwnym razie pobudzi wzrost pędów, które nie zdrewnieją przed zimą i obmarzną. Kolejną rzeczą, o którą możemy się zatroszczyć jest osłona krzewów laurowiśni przed mrozem za pomocą słomy czy agrowłókniny. Roślina ta jest bowiem dość wrażliwa jeśli chodzi o niskie temperatury.