Urządzenia elektroniczne cechuje dość skomplikowana budowa. Ich poszczególne elementy muszą działać nie tylko w sposób prawidłowy i niezawodny, ale również nie mogą powodować zagrożenia dla użytkowników. Konieczne jest zatem testowanie powstających układów elektronicznych, które z powodzeniem może się odbywać z wykorzystaniem płytek prototypowych.
Płytki prototypowe – jakie są ich rodzaje?
Płytka prototypowa, która bywa również nazywana płytką stykową, umożliwia łatwe i szybkie łączenie wielu elementów elektronicznych. Co ważne, zastosowanie tego rodzaju płytki eliminuje konieczność żmudnego lutowania poszczególnych składowych tworzących układ. W efekcie proces prototypowania może być prowadzony znacznie sprawniej, a kontrolowanie działania tworzonego układu nie wymaga każdorazowego trawienia płytki lub zlecania produkcji do specjalistycznego zakładu.
Jakie inne zalety ma płytka prototypowa?
Jak wspomniano powyżej, stosowanie płytek prototypowych umożliwia oszczędność czasu oraz eliminuje konieczność lutowania poszczególnych elementów elektronicznych tworzących dany układ. Co więcej, stosując płytkę prototypową, można oszczędzać nie tylko czas, ale również pieniądze, ponieważ poszczególne elementy elektroniczne tworzące dany układ mogą być w razie potrzeby ponownie wykorzystane podczas składania kolejnego układu. Takie rozwiązanie umożliwia szybkie, tanie i wygodne tworzenie układów i prototypów urządzeń elektronicznych.
Co cechuje płytkę prototypową?
W urządzeniach wprowadzanych na rynek poszczególne elementy układów są mocowane w sposób stały, ale na etapie ich projektowania zdecydowanie warto sięgać po wspomniane płytki prototypowe. Co ważne, uniwersalne płytki prototypowe mogą być stosowane w przypadku tworzenia różnorodnych układów i prototypów, a z uwagi na produkcję taśmową są one łatwo dostępne i stosunkowo tanie.
Jakie ograniczenia mają płytki prototypowe?
Płytka prototypowa jest tania i łatwo dostępna. Nie może być ona jednak zastosowana w każdym przypadku, ponieważ wybrane układy nie mogą być realizowane przy użyciu uniwersalnych płytek. Taka sytuacja dotyczy między innymi układów, które cechują się dużymi długościami i szerokościami ścieżek, które łączą poszczególne elementy. Poza tym przedmiotowe płytki nie znajdują zastosowania w przypadku układów o wysokich częstotliwościach pracy.
Jakie rodzaje płytek prototypowych można wyróżnić?
Wyróżnić można kilka typów płytek prototypowych, w tym między innymi płytki improwizowane, fabrykowane, laminowane oraz płytki typu stripboard inaczej zwane uniwersalnymi. Płytki improwizowane cechuje prosta budowa. Mogą być one z powodzeniem wykorzystywane przez początkujących konstruktorów. Płytki fabrykowane dostępne są w wielu modelach i rozmiarach oraz mogą cechować się nieco odmiennym typem montażu. Płytki prototypowe mogą być przeznaczone do lutowania. W tym wypadku na powierzchni płytek laminowanych drukowany jest regularny wzór ścieżek. Powierzchnia płytki pokryta jest również siatką otworów, w których umieszczane są styki układów scalonych oraz przewody służące tworzeniu połączeń. Produkty stripboard charakteryzuje regularna siatka otworów, które łączone są za pomocą równoległych ścieżek zrobionych z cyny, lub swobodnie lutowanych połączeń przewodami.
Czy warto sięgać po płytkę stykową prototypową?
Zdecydowanie tak. Płytki stykowe prototypowe umożliwiają szybkie i łatwe łączenie poszczególnych elementów elektronicznych. Nie ma w tym wypadku konieczności żmudnego, pracochłonnego i czasochłonnego lutowania. Tego rodzaju rozwiązanie znajduje zastosowanie w różnorodnych projektach i może być wykorzystywane podczas nauki elektroniki. Płytki prototypowe, które określane mogą być również jako breadboards pozwalają na tanie i szybkie tworzenie wielu prototypów urządzeń elektronicznych. Jeszcze do niedawna podczas tworzenia obwodów elektronicznych stosowano lutowanie lub skręcano poszczególne elementy w powietrzu na tak zwanego pająka. Tego rodzaju rozwiązania miały swoje wady i dość szybko zostały zastąpione przez nowoczesne płytki stykowe prototypowe, które są trwałe i łatwe w użyciu. Na jednej płytce dany użytkownik z powodzeniem może tworzyć różne układy nawet przez kilka lat. Wybierając płytki stykowe, nie trzeba się również martwić o uszkodzenie poszczególnych elementów, ponieważ można je z powodzeniem wykorzystać powtórnie. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku stosowania dość drogich komponentów.
Jak zbudowana jest typowa płytka stykowa?
Uniwersalne płytki stykowe prototypowe składają się z plastikowej obudowy. Posiadają one otwory, które rozmieszczone są co 0,1 cala, czyli 2,54 mm. Warto przypomnieć, że jest to popularny rozstaw stosowany w popularnych złączach i układach scalonych. Wewnątrz obudowy płytki położone są blaszki, pomiędzy którymi znajdują się ściany wykonane z plastiku. Od dołu płytka pokryta jest taśmą dwustronną, która ułatwia jej mocowanie do podłoża.
W jaki sposób należy umieszczać elementy elektroniczne na płytce stykowej?
Tworzenie układów elektronicznych z wykorzystaniem płytek stykowych jest stosunkowo proste i szybkie. Podczas budowy konieczne jest wkładanie nóżek poszczególnych elementów w otwory znajdujące się w obudowie płytki oraz wciskanie ich w blaszkę. Blaszki znajdujące się w płytce stanowią zatem rodzaj przewodów, które umożliwiają łączenie poszczególnych elementów. Zazwyczaj w jeden otwór wkłada się pojedynczą nóżkę elementu lub jeden przewód połączeniowy. Są jednak odstępstwa od tej reguły. Warto również pamiętać o tym, że na zewnętrznych krawędziach płytki znajdują się otwory przeznaczone do zasilania układu, zaś w jej centralnej części położone są otwory służące do montażu pozostałych elementów.
Jakie płytki stykowe dostępne są w sprzedaży?
W szerokiej ofercie sprzedaży stacjonarnej i internetowej dostępne są różnorodne produkty, w tym choćby popularna płytka, która posiada czterysta otworów. Taka średnia płytka stykowa umożliwia tworzenie większości prostych układów i może być wykorzystywana podczas nauki elektroniki. Kupujący mogą się również decydować na większe produkty, które posiadają osiemset otworów. Tworząc złożone układy, warto pamiętać o stosowaniu odpowiednich przewodów połączeniowych, w tym produktów cienkich, które polecane są do płytek stykowych. Można również sięgać po wyroby z cienkimi końcówkami, które są wygodne podczas nauki, a także po przewody zakończone grubymi goldpinami. W celu ochrony płytki przed uszkodzeniem oraz poprawy wygody pracy warto również sięgać po specjalne podstawki, które są dostępne w sprzedaży.