Na jakie dodatkowe koszty należy się przygotować przy zakupie mieszkania?

Zakup mieszkania to dla wielu osób ogromna inwestycja. Bardzo często jest ona finansowana w ramach kredytu hipotecznego lub gotówkowego. Należy mieć na uwadze, że cena nieruchomości nie uwzględnia wszystkich wydatków, które należy ponieść w związku z transakcją. Dowiedz się, na jakie dodatkowe koszty należy się przygotować przy nabyciu nieruchomości.

Zakup mieszkania – na jakie opłaty się przygotować?

Wiele osób, myśląc o zakupie mieszkania, ogranicza się do analizy wartości nieruchomości oraz ewentualnych wydatków związanych z dostosowaniem stanu lokalu do własnych potrzeb. Jednak cena własnego „M” i koszt ewentualnego remontu to nie wszystko, na co trzeba się przygotować. Wśród opłat związanych z zakupem mieszkania należy też wymienić:

  •       taksę notarialną, czyli opłatę dla notariusza, której wysokość jest zależna od wartości nieruchomości,
  •       podatek od czynności cywilnoprawnych – w przypadku nabycia nieruchomości na rynku wtórnym konieczne jest opłacenie podatku PCC wynoszącego 2% wartości mieszkania,
  •       VAT – nabywcy nowych lokalów od dewelopera muszą się przygotować na uregulowanie podatku w wysokości 8% lub 23% w zależności od metrażu lokalu,
  •       koszty obsługi przez agencję nieruchomości – współpracując z takim podmiotem, należy sprawdzić wysokość prowizji,
  •       opłaty kredytowe – osoby finansujące zakup mieszkania za pomocą kredytu powinny doliczyć wydatki na oprocentowanie pożyczki czy prowizję dla banku,
  •       składkę ubezpieczeniową za nieruchomość.

Zatem analizując koszty przy zakupie mieszkania, warto uwzględnić nie tylko samą cenę nieruchomości, ale również inne opłaty związane z zakupem oraz wejściem w posiadanie lokalu.

Ubezpieczenie mieszkania – dlaczego warto zdecydować się na ten produkt?

Jak widać, zakup mieszkania wymaga dużych nakładów finansowych. Nic zatem dziwnego, że część osób, szukając oszczędności, zastanawia się, czy ubezpieczenie nieruchomości jest potrzebne. W niektórych przypadkach jest nawet konieczne! Takiego zabezpieczenia wymagają banki, jeśli bierzesz kredyt hipoteczny. To jednak nie jedyny powód, dla którego warto zainwestować w odpowiednią polisę.

Dobre ubezpieczenie pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa finansowego Twojej rodziny na wypadek różnych nieprzewidzianych sytuacji. Już podstawowe ubezpieczenie nieruchomości chroni elementy konstrukcyjne mieszkania oraz urządzenia zamontowane na stałe. Natomiast w zależności od potrzeb jest możliwe rozszerzenie polisy o wyposażenie czy zwierzęta domowe. W ten sposób, nawet w przypadku pożaru czy powodzi, można zyskać zabezpieczenie finansowe na pokrycie skutków szkód.

Koszt ubezpieczenia nieruchomości może być różny. Wpływ na wysokość składki mają przede wszystkim:

  •       wartość mieszkania,
  •       zakres ochrony,
  •       liczba ryzyk uwzględnionych w polisie,
  •       metraż,
  •       stan budynku,
  •       lokalizacja.

Osoby chcące obniżyć koszt ubezpieczenia nieruchomości mogą zdecydować się na rozwiązania ograniczające ryzyko wystąpienia niektórych zdarzeń. Pozwolą na to m.in.: montaż drzwi przeciwwłamaniowych, alarmu czy monitoringu. Dzięki zastosowaniu tych zabezpieczeń uzyskasz atrakcyjniejszą cenę za dobrą polisę mieszkaniową. Warto także porównać oferty od przynajmniej kilku TU. Łatwo to zrobisz, korzystając z internetowych kalkulatorów ubezpieczeniowych.

Podziel się swoją opinią