Maszyny do profesjonalnego czyszczenia podłóg – przegląd najpopularniejszych modeli szorowarek

Mycie posadzek w sklepach, centrach handlowych i innych obiektach użyteczności publicznej to niełatwe zadanie, wymagające wykorzystania specjalistycznych urządzeń. Musimy zadbać nie tylko o nieskazitelną czystość, ale także o bezpieczeństwo osób poruszających się na terenie budynku oraz ciągłość obsługi klientów – pozostawienie mokrej podłogi stwarza niebezpieczeństwo wypadku i zakłóca ruch na czyszczonym obszarze. W tym artykule prezentujemy zestawienie najlepszych modeli szorowarek do użytku profesjonalnego, które z pewnością poradzą sobie z takim wyzwaniem.

Podłogi z materiałów twardych i ich właściwości

W wielkopowierzchniowych obiektach użyteczności publicznej oraz tych o charakterze komercyjnym najczęściej stosowane są podłogi twarde. Jako materiał wykończeniowy wykorzystuje się m.in.:

 • kamień, np. marmur, granit,
 • płytki ceramiczne,
 • wykładziny PVC,
 • linoleum,
 • żywice,
 • panele winylowe.

Stosowanie posadzek twardych ma swoje uzasadnienie. Podłogi tego typu są przede wszystkim wytrzymałe na obciążenia wynikające z intensywnej eksploatacji (np. duży ruch pieszy), co przekłada się na długoletnie użytkowanie. Wyróżniają się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, wilgoć oraz działanie środków chemicznych. Ponadto są praktyczne z uwagi na łatwość pielęgnacji i utrzymania w czystości.

Szczególnie istotną cechą podłóg twardych jest ich nieuciążliwe czyszczenie. Ma to znaczenie z dwóch powodów. Przede wszystkim bezproblemowa pielęgnacja przedłuża żywotność podłogi, przez co przez długi czas zachowuje ona swoje właściwości i nie wymaga wymiany. Poza tym utrzymana w czystości posadzka decyduje o estetyce wnętrza i wpływa na jego pozytywny odbiór przez klientów.

Zalety szorowarek automatycznych

Codzienne czyszczenie zachowawcze posadzek wykonuje się ręcznie lub mechanicznie za pomocą szorowarki automatycznej. Ta druga metoda jest o wiele skuteczniejsza, szybsza i mniej obciążająca dla obsługi.

Profesjonalne szorowarki Kärcher czyszczą metodą jednego przejścia, co pozwala na profesjonalne mycie dużych powierzchni w krótkim czasie. Jest to możliwe dzięki temu, że maszyna wykonuje trzy operacje jednocześnie:

 • równomiernie nanosi na posadzkę środek czyszczący,
 • skutecznie czyści z użyciem szczotki walcowej lub tarczowej,
 • dokładnie odsysa brudną wodę za pomocą belki zasysającej, pozostawiając posadzkę czystą i suchą.

Szorowarki Kärcher konfiguruje się w zależności od potrzeb danego obiektu oraz rodzaju posadzek. Urządzenia mogą być wyposażone w szczotki walcowe, gwarantujące kilkukrotnie wyższą siłę nacisku oraz dokładne czyszczenie nawet powierzchni strukturalnych.

  Jaka kabina prysznicowa najlepsza do czyszczenia?

Inną opcją są szczotki tarczowe, które charakteryzują się długim czasem kontaktu z podłogą. Wiele modeli szorowarek posiada także system wstępnego zamiatania, służący do zbierania luźnych zanieczyszczeń. Maszyny do mycia podłóg skutecznie usuwają zabrudzenia, zapewniając wysoki poziom higieny. Bezkontaktowe zbieranie brudnej wody umożliwia pozbycie się zarazków z powierzchni i zapobiega ich rozprzestrzenianiu się.

Zaletą szorowarek Kärcher jest system DOSE, który dozuje środki czyszczące bezpośrednio na głowicę, a ich stężenie może być zmieniane podczas pracy. Dzięki temu ogranicza się zużycie detergentów przy zachowaniu doskonałych efektów mycia posadzki. DOSE umożliwia dokładne i równomierne dozowanie oraz rozprowadzanie detergentu. Daje to tej metodzie zdecydowaną przewagę nad czyszczeniem ręcznym, w przypadku którego preparaty są zwykle stosowane w niewłaściwym stężeniu, co negatywnie wpływa na skuteczność usuwania zabrudzeń.

Co więcej, szorowarki zostawiają czyszczone powierzchnie suche. Dzięki temu ryzyko poślizgnięcia się wśród pracowników i klientów znacząco spada, a ograniczenie liczby wypadków poprawia kondycję obiektu pod względem finansowym i wizerunkowym.

Szorowarki Kärcher Professional to innowacyjne maszyny do czyszczenia podłóg, które wyposażono w wiele praktycznych funkcji. Jedną z nich jest tryb ekologiczny eco!efficiency, zmniejszający zużycie energii elektrycznej i obniżający poziom hałasu, dzięki czemu możliwa jest praca w godzinach otwarcia obiektu oraz w strefach wymagających zachowania ciszy. Na uwagę zasługuje także system inteligentnych kluczy KIK, który upraszcza obsługę i jednocześnie zapobiega niewłaściwemu użyciu szorowarki, podobnie jak panel EASY! z piktogramami ułatwiającymi identyfikację poszczególnych funkcji urządzenia. Skraca to czas szkolenia i eliminuje bariery językowe.

W ofercie Kärcher dostępne są szorowarki:

 • kompaktowe
 • prowadzone ręcznie
 • z fotelem dla operatora
 • jednotarczowe i polerki
 • specjalne do schodów i schodów ruchomych.

maszyny-do-profesjonalnego-mycia-podlog-br-45_10-esc

Szorowarki kompaktowe – do codziennego czyszczenia małych i średnich powierzchni

Szorowarki kompaktowe powstały z myślą o szybkim i elastycznym czyszczeniu małych i średnich powierzchni, takich jak: lokale gastronomiczne, sklepy, kuchnie, hotele oraz inne miejsca o dużym natężeniu ruchu.

Przykładem kompaktowej szorowarki jest model BR 30/4 C z głowicą wyposażoną w szczotkę walcową o dużej prędkości obrotów. Zwrotna maszyna do mycia posadzki może pracować w obu kierunkach – do przodu i do tyłu. Zaopatrzona jest w funkcję odsysania (z możliwością jej wyłączenia) i elastyczne listwy ssące do dokładnego zbierania wody. Jej atutem jest także smukła konstrukcja i niska głowica, co ułatwia manewrowanie w małych pomieszczeniach. Szorowarka BR 30/4 C cechuje się ponadto intuicyjną obsługą i niską awaryjnością.

  Jak wyczyścić piekarnik? 8 domowych sposobów

Czyszczenie posadzek w wąskich przestrzeniach – szorowarki prowadzone ręcznie

Do czyszczenia podłóg w obiektach średnich i dużych, takich jak: magazyny, sklepy, galerie handlowe, hotele, sale restauracyjne i bankietowe, biurowce czy przedszkola, gdzie występują wąskie przestrzenie (np. korytarze), doskonale nada się zwrotna i łatwa w manewrowaniu szorowarka Kärcher B 40 W prowadzona ręcznie z trakcją. Urządzenie jest w pełni konfigurowalne, co zapewnia możliwość precyzyjnego dopasowania do potrzeb konkretnego obiektu. Szorowarka może być wyposażona w głowicę ze szczotkami walcowymi lub tarczowymi o różnych szerokościach roboczych oraz różne belki ssące (proste lub łukowe).

Szorowarka B 40 W wyposażona jest także w system inteligentnych kluczy KIK oraz oszczędzający energię tryb eco!efficiency. Opcjonalny jest wybór dodatkowych systemów ułatwiających pracę, np. system dozowania środków czyszczących DOSE czy automatyczne płukanie zbiornika.

Dowiedz się więcej o profesjonalnych urządzeniach do czyszczenia posadzek i podłóg>>

Profesjonalne maszyny do sprzątania dużych powierzchni: szorowarki z fotelem dla operatora

Idealnym wyborem do sprzątania dużych powierzchni, takich jak: magazyny, hale produkcyjne, centra handlowe, obiekty sportowe, hale wystawowe czy lotniska, jest profesjonalna szorowarka z fotelem dla operatora. Jedną z takich maszyn do podłóg jest model B 150 R Kärcher. Szorowarka charakteryzuje się wysoką wydajnością powierzchniową. Wśród jej zalet można wymienić m.in. zbiornik o dużej pojemności oraz szerokie głowice szorujące. Wyposażona jest w innowacyjne funkcje, ale jednocześnie pozostaje łatwa w obsłudze (intuicyjny panel sterowania EASY, system inteligentnych kluczy KIK).

Zwrotna szorowarka B 150 R może być indywidualnie konfigurowana. Dostępny jest tryb eco!efficiency, automatyczny system DOSE, napęd na 4 koła, wbudowana ładowarka czy zestaw do dezynfekcji natryskowej.

Szorowarki i polerki do zadań specjalnych

Przykładem uniwersalnej i taniej w eksploatacji szorowarki jednotarczowej jest BDS 33/180 C Adv Kärcher. Ta maszyna o prostej konstrukcji przeznaczona jest do czyszczenia podłóg twardych, ale także bonetowania i szamponowania wykładzin tekstylnych. Ten kompaktowy model doskonale sprawdza się w firmach sprzątających, zakładach produkcyjnych, salonach samochodowych, lokalach handlowych, szkołach, hotelach i restauracjach.

  5 wskazówek jak łatwo i efektywnie sprzątać dom lub mieszkanie

Cechująca się niską awaryjnością szorowarka BDS 33/180 C Adv może być wyposażona w różne akcesoria (w zależności od zastosowania), które łatwo się wymienia bez żadnych narzędzi. Zaletą maszyny jest centralnie umieszczony, mocny i jednocześnie cichy silnik, który gwarantuje równomierną siłę nacisku. Napęd przekładni planetarnej zapewnia wyższy moment obrotowy niż konwencjonalny napęd pasowy. Gwarantuje także trwałość i niezawodność bez konieczności serwisowania.

Kärcher posiada w ofercie także szorowarki do zadań specjalnych. Jedną z nich jest maszyna BR 45/10 Esc Kärcher, która przeznaczona jest do czyszczenia schodów ruchomych. Szorowarka usuwa zabrudzenia na sucho, czyszcząc schody w ruchu. Oznacza to, że praca jest praktycznie bezwysiłkowa i zajmuje niewiele czasu. Ponadto dwie turbiny ssące skutecznie odsysają powstający pył.

Z kolei do polerowania gładkich podłóg (linoleum, PVC, drewno) na wysoki połysk w: hotelach, szkołach, biurowcach, restauracjach, przychodniach lekarskich, butikach czy salonach samochodowych przeznaczone są profesjonalne polerki Kärcher. Przykładem może być model BDP 50/1500 C o imponująco wysokiej prędkości obrotów (1500 obr./min). W polerce zastosowano pływające mocowanie talerza napędowego, dzięki czemu automatycznie dopasowuje ona siłę nacisku do podłoża, a zintegrowane odsysanie sprawia, że pył nie wydostaje się spod urządzenia podczas pracy. Maszyna wyposażona jest też w silnik z przekładnią pasową, który zapewnia cichą pracę i możliwość użytkowania polerki w miejscach, w których hałas jest niepożądany, oraz w godzinach funkcjonowania obiektu.

maszyny-do-profesjonalnego-mycia-podlog-bds-33_180-c_1

Profesjonalne urządzenia do mycia posadzek twardych Kärcher Professional

Sprzątanie za pomocą szorowarek automatycznych Kärcher pozwala utrzymywać w czystości obiekty komercyjne i użyteczności publicznej, nawet te o bardzo dużej powierzchni. Przy tym maszyny myjące do podłóg gwarantują doskonałe rezultaty usuwania zabrudzeń w szybkim czasie i przy minimalnym obciążeniu pracowników. Korzystanie z szorowarek przekłada się na realne oszczędności finansowe.

W ofercie marki Kärcher dostępny jest szeroki wybór szorowarek do użytku profesjonalnego. Maszyny mogą być wyposażone w różne źródła zasilania, głowice czyszczące, napęd, a także wiele nowoczesnych rozwiązań i funkcji. Wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od potrzeb obiektu i rodzaju posadzki. Firma Kärcher umożliwia także elastyczny wynajem szorowarek na korzystnych warunkach.