Kiedy i jak sadzić lawendę? Praktyczne porady

Choć lawenda tak naprawde wywodzi się z krajów, gdzie panuje klimat śródziemnomorski, roślina ta świetnie odnajduje się też w typowo europejskich warunkach. Zachwyca kwiatami przypominającymi intensywnie niebieskie kłosy. Lawenda jest bohaterką poezji i piosenek, zwłaszcza w języku francuskim, ponieważ to właśnie Francuzi umiłowali sobie tę roślinę najbardziej ze wszystkich narodów. Jak i kiedy sadzić lawendę, by cieszyć się imponującymi wynikami ogrodniczej pracy? Od czego zależy intensywność koloru kwiatów lawendy? Czy Polacy cenią lawendę wyłącznie przez względy wizualne, czy także potrafią zauważyć jej silne właściwości lecznicze i kosmetyczne?

Kiedy sadzić sadzonki lawendy do gruntu?

Podejmując wyzwanie jak i kiedy sadzić lawendę w ogródku, dobrze jest mieć na uwadze jeden pomijany często fakt. Jeśli chodzi o czerpanie wody i składników mineralnych z gleby, lawenda należy do roślin dość zaborczych. Co to oznacza? Otóż to, że tempem rozrastania się lawenda znacznie przewyższa inne rośliny, zabierając im przy tym wodę wraz ze wszystkimi ważnymi elementami, dzięki  którym każda roślina może zaprezentować się w pełnym rozkwicie. Wysokie lawendy w sąsiedztwie niższych roślin często pozbawiają je potrzebnego do prawidłowego rozwoju światła. Jeśli pielęgnując ulubione krzaki lawendy w ogrodzie zauważamy, że pozostałe kwiaty i krzewy cierpią z tytułu ich obecności, korzystnie będzie rozważyć zmianę miejsca ich codziennego egzystowania, czyli przesadzenie w miejsce, gdzie nie będą przeszkadzały swojej kwiatowej konkurencji. Z racji tego, że lawenda naprawdę należy do krzaków najbardziej reprezentatywnych pod względem urody, niekoniecznie trzeba ją lokować wśród pozostałych roślin w ogródku. To, co najlepsze, powinno witać naszych gości już przy progu domu. I tam właśnie jest najlepsze miejsce dla lawendy!

  Jak i kiedy sadzić roże z marketu? Co należy wiedzieć?

Jak i kiedy sadzić lawendę z nasion?

Zastanawiacie się jak i kiedy sadzić lawendę z nasion od absolutnych podstaw? Trzeba spełnić kilka istotnych warunków. Nasiona lawendy przeznaczone do posadzenia w donicach powinny być dobrze wychłodzone, najlepiej w temperaturze od 0 do 4 stopni. Potem trzeba zrobić rozsadę. Nasionom na wykiełkowanie trzeba dać, czas, czasami czeka się nawet kilka tygodni i nie warto wpadać w panikę, że coś nam nie wychodzi. Każda z roślin ma swój indywidualny tok wzrastania i trzeba to uszanować. Kiedy już nasiona na dobre wykiełkują, należy je zasadzić do doniczki lub do gruntu, w zależności od tego, którą z opcji sobie upodobaliśmy. Musi być już po przymrozkach, to bardzo ważne! Kwiaty pojawią się w kolejnym roku, licząc od chwili zasadzenia. Wielu amatorów ogrodnictwa chciałoby, aby pojawiły się maksymalnie dwa miesiące po zasadzeniu, ale jest to niestety niemożliwe.

krzaki lawendy

Lawenda na balkonie - jak i kiedy sadzić?

Szukając odpowiedniej pory na to kiedy sadzić lawendę na balkonie, trzeba wziąć pod uwagę, że sam początek kalendarzowej wiosny to jeszcze za wcześnie. Korzenie lawendy przyzwyczajone są do miejsc ciepłych, słonecznych i pozbawionych wilgoci w nadmiarze. Bardzo dobre lawendzie robi podłoże bogate w wapń. Jak i kiedy sadzić sadzonki lawendy, podpowie nam słońce w połowie maja. To idealna pora, w czasie której nie trzeba przejmować się nocnymi mrozami. Lawenda przeznaczona na balkon automatycznie trafia do doniczek, bo to najbardziej praktyczna metoda prezentacji tych pięknych kwiatów. Paradoksalne przy uprawie domowej lawendy jest to, że te rośliny wymagają systematycznego podlewania, a jednocześnie potrzebują drenażu na dnie donic lub skrzynek. Można go stworzyć z drobnych kamieni lub żwiru. Nadmiar wody źle działa na korzenie, w związku z czym rośliny obumierają.

Kiedy sadzić lawendę w doniczce?

Możemy zrobić to wiosną, a jeśli zapomnimy o tym, zawsze możliwe jest dokonanie jesiennego sadzenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kiedy sadzić lawendę w doniczce zaczniemy jesienią, zakwitnie ona dopiero w kolejnym roku i ominie nas przy tym podziwianie piękna jej fioletowych kwiatostanów. Jeśli zasadzimy lawendę w doniczce, pozwólmy jej na początek na swobodny wzrost. Z czasem można przenieść ją do ogrodu lub przed dom, gdzie rozrastać się może do niebotycznych wysokości, nierzadko przekraczających nawet 100 cm. Jeśli nie zależy nam na hodowaniu okazałych odmian lawendy, wystarczy pielęgnować dotychczas hodowane okazy na balkonie, regularnie je przycinać, nadając drobny kształt, w sam raz dla podkreślenia piękna małych przestrzeni. No i oczywiście, dla specyficznego, orzeźwiającego aromatu, który trudno pomylić z jakimkolwiek innym. Najlepiej przyjmujące się gatunki lawendy w Polsce to lawenda wąskolitstna oraz lawenda francuska. Jedynie ta pierwsza jest w stanie przetrwać zimę.

  Kiedy i jak sadzić borówkę amerykańską? Krok po kroku

lawenda

Lawenda wąskolistna - kiedy sadzić?

Jak i kiedy sadzić lawendę wąskolistną, by wydobyć jej najważniejsze, prozdrowotne właściwości? Odpowiednią porą będzie już sama końcówka marca. Istotne jest, aby lawendę oczyścić i odświeżyć po przebytej zimie. Obowiązkowo należy przyciąć gałęzie Chore i podłamane pędy należy usunąć, a pozostałe przyciąć na długość około 12 cm maksymalnie. A propos zimy, trzeba pamiętać o tym, że lawenda wąskolistna wymaga przykrycia na ten czas, stworzonego z warstw liści. Na działce lub w ogródku zasadzić możemy lawendę tymczasowo razem z doniczką, a jeśli nie mamy takiej możliwości, pozostaje stworzyć w warunkach domowych warstwę izolacyjną, składającą się ze styropianu oraz kartonu. Do ochrony ścianek z pojemnikiem, w którym mieści się lawenda wąskolistna można zastosować miękką włókninę.

Kiedy sadzić lawendę w ogródku?

Jak i kiedy sadzić sadzonki lawendy do gruntu, by wszystko poszło zgodnie z planem? Nie jest to skomplikowana czynność, ale trzeba pamiętać o właściwej kolejności wykonywania poszczególnych zabiegów. Jeśli marzy nam się okazałe pole lawendy przy domu, musimy odpowiednio nawodnić korzeń w zbiorniku, skrócić go nawet o ⅓ długości, a także usunąć niepotrzebne i suche pędy. Dół na lawendę ogrodową powinien być głęboki na 45 cm, a szeroki na około 30 cm. Nie można zapomnieć o drenażu kamiennym dla wody, zajmującym około 10 cm całej głębokości dołu. Jeśli mamy już obeznanie w tym jak i kiedy sadzić lawendę z doniczki do gruntu, po umieszczeniu korzenia w dole z drenażem, wszystko zasypujemy świeżą ziemią. Ustalono, że najlepszy odstęp pomiędzy pojedynczymi krzakami lawendy to 40 cm.