Przycinanie lawendy - jak i kiedy to zrobić? Poradnik praktyka

Lawenda to wieloletnia krzewina, którą uwielbiamy uprawiać w naszych ogrodach. Charakteryzuje się drewniejącymi pędami o wysokości od 20 do 60 cm. Mamy wiele odmian lawendy, ale każda z nich rozsiewa ten swoisty przyjemny dla ludzkiego nosa zapach, który z powodzeniem odstrasza komary i kleszcze. Latem lawenda kwitnie drobnymi fioletowymi kwiatkami. W zależności od gatunku fioletowe kwiatki mogą przybierać nieco jaśniejszy lub ciemniejszy odcień fioletu. Stąd wzięła się nazwa lawendowy kolor, przypominający odcienie prawdziwej lawendy. Lawenda nie jest wymagającą rośliną. Niemniej jednak, aby nasza lawenda pięknie rosła i kwitła, wymaga regularnego cięcia, dla utrzymania zwartego pokroju i obfitego kwitnienia.

Jak i kiedy przycinać lawendę?

Lawendę przycinamy dwa razy w roku. Jeżeli chodzi o termin, to może być to wczesna wiosna, lato lub na początku jesieni. Wiosną cięcie rozpoczynamy od połowy marca do początku kwietnia jeszcze przed wegetacją. Cięcie lawendy wiosną ma na celu zapewnienie jej odpowiedniego pokroju. Dzięki temu zabiegowi unikniemy powstaniu wewnątrz krzewy tzw. łysego gniazda. Wiosenne cięcie lawendy powinno być mocne. W tym czasie usuwamy również wszystkie uszkodzone i suche pędy. Prace wykonujemy w ciepły i słoneczny dzień. Należy pamiętać, iż zabieg wiosenny jest obarczony ryzykiem uszkodzenia zawiązek kwiatów, co może skutkować słabym kwitnieniem. Cięcie wiosenne jest konieczne, gdy nie wykonaliśmy tego zabiegu jesienią.

Przycinanie lawendy latem od lipca do końca sierpnia polega na przycinaniu przekwitłych kwiatostanów. Wtedy pobudzimy lawendę do kolejnego kwitnienie. Od połowy września zaczyna się jesienne cięcie. Sprzyja ono jej hartowaniu i przygotowaniu na zimę. Zabieg należy wykonać wczesną jesienią, aby młode przyrosty rozwijające się po przycięciu letnim nie zostały uszkodzone przez przymrozki. Zabiegi obcinania lawendy wykonujemy w pogodny, suchy i słoneczny dzień.

  Jak długo wschodzi trawa? Sprawdź etapy wzrostu trawy

Przycinanie lawendy na wiosnę

Wczesna wiosna jest pierwszym terminem, kiedy przycinamy lawendę. Przycinamy lawendę od połowy marca do początku kwietnia, kiedy już mamy więcej słonecznych i cieplejszych dni. Przycinamy gałązki na około 1/3 lub o połowę długości, powyżej nagich części rośliny. Nie przycinamy zdrewniałych gałązek, ponieważ mogą zaschnąć. Usuwamy też uszkodzone przez zimę gałązki. Najlepiej uformować lawendę w kulę. Takie cięcie odmładzające warto przeprowadzać co 4-5 lat.

Przycinanie lawendy na lato

Od lipca do września przycinamy przekwitłe kwiatostany. Pobudza to lawendę do ponownego kwitnienia. Letnie cięcie najlepiej wykonać w sierpniu po kwitnieniu. Wycinamy uschłe kwiatostany i końcówki łodyg. Letniego cięcia nie należy przeprowadzać zbyt późno, ponieważ może to źle wpłynąć na zimowanie rośliny. Jeżeli nie przycięliśmy kwiatostanów latem, to warto pozostawić to do następnej wiosny.

Przycinanie lawendy na jesień

Jesienne cięcie lawendy podobne jest do wiosennego cięcia. Można je wykonać zamiennie. Najlepiej je wykonać w drugiej połowie września, czyli na początku jesieni. Kiedy jeszcze jest ciepło. W ten sposób przygotowujemy naszą lawendę na zimę. Niektórzy uważają, że lepiej wykonać jesienne cięcie lawendy, niż wiosenne. Obcinanie lawendy wiosną jest obarczone ryzykiem uszkodzenia pąków kwiatowych, które się zawiązują wiosną. Co spowoduje latem znacznie słabsze kwitnienie. Z tego tez względu zalecane jest przycinanie jesienią, kiedy jeszcze naszej roślinie nie grożą przymrozki.

Przycinanie lawendy na zimę

Na zimę przygotowujemy lawendę wczesną jesienią. Jeżeli zabiegu przycinania nie zrobiliśmy na przełomie września i października, to warto go wykonać dopiero wiosną.  Późną jesienią i zimą nie przycinamy lawendy.

kobieta scina lawende w ogrodzie

Przycinanie lawendy po przekwitnieniu

Lawendę ścinamy latem po pierwszym kwitnieniu. Ścinamy wtedy wszystkie kwiatostany razem z gołymi łodygami.  To pobudza lawendę do ponownego kwitnienia. Pod koniec września ponownie skracamy łodygi wraz z kwiatostanem o połowę lub 1/3 długości i formujemy krzak już na zimę.

  Kiedy i jak sadzić tulipany? Kompleksowy poradnik

Przycinanie lawendy po posadzeniu

Po posadzeniu formujemy nasze sadzonki w kształt kulisty. Młode i nierozkrzewione sadzonki skracamy o połowę długości. Wtedy nasza mała sadzonka u podstawy wypuści dużo nowych pędów.

Gdy nasza sadzonka posiada już kwiaty, to po jej posadzeniu należy usunąć kwiatostany. Dzięki temu szybciej się ukorzeni.  Kolejny zabieg z młodą lawendą wykonujemy dopiero wiosna następnego roku.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o cięciu lawendy?

Lawendę najczęściej uprawiamy dla jej niesamowitego zapachu olejków eterycznych i pięknych fioletowych kwiatków, które suszymy lub wykonujemy z nich różne ozdoby. Suszona lawenda zachowuje w pełni swój zapach nawet przez kilka lat. Przy czym przy odpowiedniej pielęgnacji potrafi dawać obfite plony. Kwiaty lawendy ścinamy kilkakrotnie w ciągu roku. Najlepiej pierwsze cięcie wykonać w połowie lipca, to potem pod koniec września mamy kolejne zbiory kwiatów. Pamiętajmy, że lawendę ścinamy w suche, ciepłe i słoneczne dni. Zawartość olejków eterycznych w kwiatostanach lawendy jest wtedy  największa.