Jak zerwać tapetę? 7 sposobów na usuwanie starej tapety

Tapeta jest szybkim i łatwym sposobem na przearanżowanie pomieszczania. Obecnie dość często stosowana w różnych wariantach np. na całą ścianę lub na część ściany, tworzy dekoracyjny ornament wnętrza.  Niemniej jednak jak nam się znudzi lub upływ czasu zmieni jej wygląd na niekorzystny, to chcemy się jej po prostu pozbyć. Jak zerwać starą tapetę i przy tym za bardzo się nie napracować, a przy okazji nie uszkodzić zbytnio ściany ? Podpowiemy w tym artykule.

Każdy, kto kiedykolwiek usuwał tapetę ze ściany, doskonale wie, że zrywanie tapety to nie taka prosta sprawa. Dlatego warto zastosować się do pewnych sprawdzonych sposobów, które pozwolą ułatwić ściąganie tapety.

Zdejmowanie tapety - jak się przegotować do tej pracy?

Do pracy powinniśmy wyposażyć się w podstawowe narzędzia, takie jak: metalowa szpachelka lub skrobak do tapet, pędzel ławkowiec, wiadro do rozrabiania płynów, nożyk introligatorski do rozcinania tapet, wałki z kolcami lub dziurkacze do tapet oraz szczotka do czyszczenia ścian. Jeżeli chcemy ściągać tapetę parą, to na pewno przyda nam się urządzenie do pary.

Ściąganie tapety wymaga odpowiedniego przygotowania pomieszczenia. W tym celu należy wyłączyć prąd oraz zabezpieczyć gniazdka i wszelkiego rodzaju przyłączenia elektryczne, ponieważ usuwanie tapety wymaga namoczenia ścian, co może się wiązać z porażeniem prądem. Zdzieranie tapety to proces, w którego trakcie pomieszczenie będzie się brudziło. Dlatego zabezpieczenie mebli, podłogi oraz innych przedmiotów jest w tym wypadku niezwykle ważne. Najlepiej okryć je folią malarską, a część rzeczy wynieść do innego pomieszczenia.

Ściany po tapecie wymagają usunięcia resztek kleju, z tego też względu przed kolejnymi pracami remontowymi, musimy je porządnie umyć.

7 sposobów na skuteczne jak usunąć tapetę ze ściany

Usuwanie starej tapet na sucho

Zdzieranie tapety na sucho jest najtrudniejszym sposobem. Czasem jednak bywa jedynym wyborem ze względów technologicznych, gdy wyklucza się stosowanie wody. Zaczynamy od wybranego rogu tapety i podważamy szpachelką tapety i zeskrobujemy ją ze ściany. W tym wypadku należy uważać, by nie uszkodzić zbytnio ściany.

W innym wypadku zostanie na ścianie sporo ubytków tynku, które potem będzie trzeba z powrotem zatynkować. Ta metoda jest dość pracochłonna i ciężka.  Można ją wykorzystać do wstępnego zrywania tapety, gdy okładzina sama odchodzi (np. została słabo przyklejona).

  Modern farmhouse: styl, aranżacje i inspiracje dla twojego domu

Usuwanie tapety na mokro - krok po kroku

Tutaj mamy wiele sposobów na usunięcie tapety ze ściany. Z pomocą przychodzą nam specjalne preparaty, które dostępne są w sklepach z chemią budowlaną, jak i domowe sposoby.

  1. Przygotowanie pomieszczenia- chlapiąca woda lub środek do tapet może uszkodzić podłogę i meble. Dlatego należy pokryć je folią malarską. Zabezpieczamy taśmą maskującą wszystkie gniazdka i kontakty. Usuwamy wszystkie gwoździe i haczyki ze ścian.
  2. Namocz tapetę czystą wodą, wodą z octem lub specjalnym środkiem. Możesz w tym celu również użyć myjki parowej. Tapetę namaczamy na całej długości pasa, za pomocą spryskiwacza lub nasączonej w płynie gąbki. Niektórzy używają również pędzla malarskiego. Tapeta musi być obficie namoczona.
  3. Odczekaj 10-20 minut, aż wilgoć wniknie w tapetę.
  4. Użyj szpachelki lub skrobaka do tapet i powoli odrywaj pas. Gdy masz problem z odrywaniem, namocz ponownie tę część tapety i pozostaw na kilka minut. Próbę powtórz.
  5. Oderwij pozostałą część tapety. W tym celu używamy nożyka introligatorskiego lub ścieramy wierzchnią warstwę papierem ściernym.
  6. Myjemy ścianę.
  7. Na ogół po zdjęciu tapety ściany nie zawsze są równe. Często się zdarza, że część zaprawy tynkarskiej odchodzi wraz z tapetą. Wtedy trzeba uzupełnić braki w ścianie, czyli zaszpachlować. Pozostawić do wyschnięcia. Na drugi dzień wycekolować. Tak przygotowana ściana nadaje się do malowania lub położenia nowej tapety.

Namocz tapetę wodą z octem

Starym skutecznym sposobem na usunięcie tapety ze ściany jest namoczenie jej wodą z octem. W tym celu wykonujemy roztwór pól na pół wody i octu. Możemy teraz tapetę popryskać roztworem, umieszczonym w spryskiwaczu. Innym sposobem jest namoczona roztworem gąbka lub pędzel malarski, który przesuwamy po tapecie. Gdy już namoczyliśmy tapetę, to odczekujemy ok. 20 minut. Woda z octem ułatwi odchodzenie tapety od ściany.

Płyn do usuwania tapet

W sprzedaży możemy dostać profesjonalne środki do usuwania tapet. Należy je rozcieńczyć z wodą, zgodnie z zaleceniami producenta i  nałożyć na tapetę według instrukcji. Następnie pomału ją zrywamy, uważamy, aby nie uszkodzić tynku. Pozostałości tapety na ścianie możemy ponownie namoczyć i usunąć szpachelką. Po umyciu ściany mogą pozostać ślady po zerwanej tapety. Ubytki należy wypełnić masą szpachlową.

  Czym ciąć panele podłogowe? Praktyczne porady

Wałek do usuwania tapet

Nazywany również tygrysem tapetowym, wyposażony jest w niewielkich rozmiarów kolce. Wykorzystywany jest do tzw. perforacji tapety, czyli jej dziurkowania. Fizycznie nie usuwa tapety, ale ułatwia ten proces. Dzięki powstałym dziurkom, poprzez które wnika środek chemiczny, który rozpuszcza klej do tapety i pozwala na łatwe jej usunięcie. Tego typu wałek szczególnie zalecany jest do dość opornych tapet np. winylowych. Ten rodzaj tapety pokryty jest materiałem wodoodpornym.

Dlatego namoczenie jej jest praktycznie niemożliwe. Usuwanie tapety winylowej poprzez wstępną perforację jej wałkiem do tapet, umożliwia wniknięcie poprzez mikro dziurki płynu do usuwania kleju.  Wałek do dziurkowania pozwala również na zastosowanie pary wodnej. Dzięki tym czynnościom tapety schodzą bardzo łatwo, nie wymagając zbyt intensywnego skrobania.

Usuwanie tapety winylowej

Tapeta winylowa wymaga perforacji, ponieważ wilgoć nie przeniknie w głąb tapety. Dlatego możemy użyć albo wałka do tapet lub pierwszą wodoodporną warstwę porysować szczotką drucianą. W ten sposób powstaną otwory, przez które przesiąknie woda lub preparat rozpuszczający klej.

Innym sposobem jest ręczne zerwanie zewnętrznej warstwy powłoki za pomocą skrobaka lub szpachelki.

Usuwanie tapety parą

Stare tapety są na ogół trudniejsze do usunięcia, szczególnie jak dobrze zostały przyklejone parę dekad temu i nadal dziarsko się trzymają. W tym wypadku z pomocą przychodzi gorąca para. Wilgoć w połączeniu z temperaturą powoduje, że tapeta sama odejdzie od ściany po lekkim jej podważeniu. W tym wypadku możemy użyć domowej parownicy np. myjkę parową lub specjalny odklejacz parowy. Po powierzchni tapety powoli przesuwamy dyszę parową, a następnie ją odrywamy.

Gdy nie posiadasz myjki parowej, to możesz użyć żelazka na parę. Niemniej jednak nie przesuwamy stopą żelazka bezpośrednio po tapecie. Między żelazkiem i powierzchnią ściany umieszczamy gruby koc.

Metylan do usuwania tapet

W sprzedaży możemy dostać Metylan Remover do ściągania tapet. Marka Metylan kojarzy się z klejami do tapet. Niemniej jednak jak zna się na klejach, to również ma sposoby na ich usunięcie. Właśnie takim produktem jest Metylan remover, który możemy nabyć w skondensowanej wersji. Produkt należy rozcieńczyć zimną wodą według proporcji wskazanej przez producenta.

  Odpływy liniowe - 3 powody, dla których warto na nie postawić

Jakie tapety najłatwiej usunąć?

Tapeta papierowa najpopularniejsza w naszych pokojach daje się najłatwiej usunąć. Ze względu na to, że jest bardzo podatna na wilgoć, można ja zdjąć, namaczając ją ciepłą wodą. Szybko się poddaje pod wpływem wilgoci. Jeżeli używamy środka do usuwania tapet, nie potrzebujmy go dodawać do  wody w zbyt dużych ilościach.

Tapeta flizelinowa jest trudniejsza do usunięcia i czynność ta jest bardzo pracochłonna. Warstwa flizeliny często pozostaje na ścianie. Jeżeli na to miejsce chcemy kłaść kolejną tapetę, to można ją wykorzystać, jako podkład.

Tapeta winylowa na ogół jest dedykowana do wilgotnych miejsc, takich jak kuchnia, czy łazienka. Dlatego jej zdjęcie jest dość trudne, ponieważ nie chłonie ona wilgoci. Posiada specjalną warstwę wodoodporną, której jak nie zetrzemy, to nie ma szans na jej zdjęcie. Okładzinę winylową trzeba zrywać na dwa razy. Najpierw warstwę wierzchnią tapety, a potem spodnią.

Tapety z włókna szklanego to też ciężko usuwalne okładziny ścienne. W tym wypadku największym problemem jest odchodzący wraz z nimi tynk ze ściany. Dlatego ściągając tapetę z włókna szklanego, liczmy się z tym, że cała ściana po jej zdjęciu będzie do remontu. W tym wypadku musimy zaopatrzyć się w dużą ilość gładzi szpachlowej i profesjonalne narzędzie do cekolowania.