Jak zamalować zacieki na suficie i ścianie? Skuteczne sposoby

Zacieki na ścianie bądź suficie mogą się pojawiać z wielu powodów. Te najczęstsze mogą być przyczyną zalania np. przez sąsiada z góry, ale i nie tylko. Mokre ściany są również przyczyną dużej wilgotności w pomieszczeniu, powstałej przez nieprawidłowy system grzewczy lub przeciekania dachu. Niemniej jednak niezależnie z jakiej przyczyny się pojawią, to i tak pozostawiają trwałe ślady.  Zatem jak się ich pozbyć ?

Zacieki na suficie - jakie są ich przyczyny?

Zacieki na suficie powstają w wyniku zalania. Przyczyną może być awaria instalacji wodnej, uszkodzona zmywarka, pralka, lub cieknące rury wodno-kanalizacyjne. Jeżeli mieszkamy na ostatnim piętrze, to również powodem może być dach, w którym pojawiały się nieszczelności, a gromadząca się woda, przenika do głębszych warstw.

Gdy powstałe zacieki trochę wyschną, to pojawiają się żółte plamy na suficie. Przy okazji możemy zauważyć charakterystyczne purchle, łuszczenie  i odpadanie farby, a nawet tynku. Niemniej jednak gdy zalanie nie było duże, to kończy się na brudnych i brzydkich plamach.

Zacieki na ścianie i suficie. Usuwanie krok po kroku

Zacieki na suficie lub ścianie można zlikwidować w 5 krokach:

1. Osuszenie zalanej powierzchni

Najpierw należy upewnić się, czy przyczyna została wyeliminowana. Zalany sufit musi być całkowicie suchy przed rozpoczęciem kolejnych prac. Kiedy już plama wyschła, to przed wykonaniem czynności naprawczych, należy podłogę oraz meble zabezpieczyć folią malarska w pomieszczeniu. W ten sposób nie ubrudzimy podłogi oraz innych przedmiotów gipsem, gruntem lub farbą. Ewentualnie możemy wynieść z pomieszczenia elementy wyposażenia.

2. Usuwamy wybrzuszenia na powierzchni i gruntujemy miejsce zacieku

  Jak samodzielnie zrobić sufit podwieszany? Krok po kroku

Jeżeli myślisz, że brzydką plamę po zacieku zamalujesz zwykłą farbą i to rozwiążę twój problem, to się bardzo mylisz. Niestety, ale malowanie takiej ściany lub sufitu nie rozwiąże problemu. Zamalowana powierzchnia będzie niejednorodna, miejsce zacieku będzie się odznaczało. Po jakimś czasie plama może się ujawnić, a przy położeniu kilku warstw farby, zacznie ona z zalanej powierzchni odpadać.

Zatem zanim cokolwiek będziemy malować, musimy usunąć wszelkiego rodzaju wybrzuszenia oraz wilgotny tynk. Do tego używamy szpachelki. Plamę przecieramy papierem ściernym gruboziarnistym lub stalową szczotką. Przy okazji suchym pędzlem pozbywamy się resztek farby i pyłu w tym miejscu. Powstałe ubytki pokrywamy preparatem gruntującym. Najlepiej sprawdzi się grunt na bazie żywic alkidowych. Ten rodzaj preparatów izoluje przebarwienia podłoża i zabezpiecza przed wilgocią oraz wykwitami.

Zamiast gruntu możemy użyć soli izolującej, która zmniejsza chłonność podłoża i zwiększa przyczepność powłoki malarskiej. Pokrywamy całą powierzchnię przeznaczoną do malowania. Musimy przeczekać dobę, aby grunt wysechł.

3. Szpachlowanie powierzchni

Gdy ubytek jest dość duży, to musimy uprzednio zagruntowaną powierzchnię zaszpachlować. W tym celu wybieramy gips szpachlowy, składniki ze sobą mieszamy aż powstanie gładka i jednolita konsystencja. Mieszankę nakładamy na szpachlę i wypełniamy ją ubytki. Jeżeli na zalanej powierzchni nie pojawiały się wybrzuszenia, to po zagruntowaniu ściany lub sufitu możemy położyć bezpośrednio farbę, dedykowana do zacieków.

4. Szlifowanie powierzchni

Kiedy masa gipsowa wyschnie na zalanej powierzchni, trzeba jej nadmiar wyszlifować. W tym celu używamy siatki ściernej. Następnie ponownie gruntujemy powierzchnię.

5. Malowanie powierzchni

Po dobie ścianę lub sufit możemy pomalować farbą do zacieków. Taka powłoka głęboko wniknie w podłoże i utworzy elastyczną warstwę izolującą. Przy okazji wybieramy farbę, która jednocześnie zabezpieczy naszą ścianę lub sufit przed grzybami i pleśnią.

  Jak położyć gładź gipsową krok po kroku? Poradnik wyrównania ścian

Skuteczne farby do zacieków na ścianach

W sprzedaży możemy spotkać farby do neutralizacji plam i zacieków. Ten rodzaj farb charakteryzuje się dobrą warstwą izolującą, która stwarza ochronną powłokę przed wilgocią, a także rozwojem grzybów lub pleśni. Możemy je spotkać w praktycznie każdym sklepie budowlanym pod nazwą „Farba do plam”, „Farba do zacieków po zalaniu” lub „Zacieki i plamy”.

Niemniej jednak ten rodzaj farb jest dość drogi, ale stosuje się je tylko na zalane powierzchnie. Po zamalowaniu miejsca zacieku takim rodzajem powłoki, po jej wyschnięciu, możemy całą powierzchnię zamalować farbą dyspersyjną np. lateksową, ceramiczną lub akrylową.

Ile kosztuje naprawa zalanego sufitu lub ściany?

Wszystko zależy od zalanej powierzchni i stopnia jej zniszczenia. Jeżeli miejsce zalania nie jest zbyt duże lub wilgoć nie wniknęła zbyt głęboko, to jest to koszt praktycznie samej farby i ewentualnie osprzętu typu papier ścierny.

Jeżeli jednak zalana powierzchnia jest dość głęboka i rozległa, w tym wypadku trzeba usuwać praktycznie cały tynk z miejsca zalania. Wtedy potrzebujemy dokupić masę szpachlową oraz sprzęt do szpachlowania i specjalną farbę na plamy i zalania. Gdy po usunięciu plamy zdecydujemy się np. na ponowne pomalowanie całości sufitu lub ściany, to musimy się jeszcze liczyć z dodatkowymi kosztami farby.

Gdy wykonujemy sami tę pracę, to koszty materiałów są jedynymi wydatkami. Niemniej jednak gdy wezwiemy na pomoc fachowca, to do ceny materiałów musimy doliczyć jeszcze koszt robocizny.