Jak usunąć tłuste plamy ze ściany? 10 sposobów na plamę z tłuszczu

Tłuste plamy na ścianie szczególnie w kuchni są wręcz nieuniknione. Tam, gdzie się dużo gotuje, piecze i smaży, nie brakuje też możliwości poplamienia mebli, blatu, kuchenki, czy ściany. Drugim aspektem sprzyjającym powstawaniu brzydki tłustych plam na ścianie, są oczywiście dzieci.  W tym wypadku takiej niespodzianki możemy się spodziewać niemal w każdym pomieszczeniu.  Ale są sposoby na usuwanie tłustych plam ze ściany. Zobacz jak to zrobić szybko i sprawnie.

Do czyszczenia tłustych plam z mebli, blatów, czy kafelek mamy specjalne środki. Natomiast przy ścianach sprawa bardziej się komplikuje. Dlaczego ? Otóż tłusta plama może wniknąć w ścianę dość głęboko i stać się wręcz nie do usunięcia. Zatem co w tym wypadku robić?

Co zrobić jak kapnie ci tłuszcz na ścianę?

Taka sytuacja zawsze może się zdarzyć. Smażysz np. kotlety, na rozgrzaną patelnię z tłuszczem kapnie ci trochę wody i już następuje rozprysk tłuszczu, który w niekontrolowany sposób pojawia się wszędzie wokół patelni m.in. na ścianie.

Co w takim razie robić. Instynkt podpowiada, aby jak najszybciej usunąć plamę ze ściany, zanim jeszcze nie wniknęła zbyt głęboko. W tym wypadku wystarczy wilgotna i miękka szmatka lub gąbka z płynem do naczyń, którą ściągniesz tłuszcz i resztki jedzenia. Gdy zadziałasz szybko, cząsteczki tłuszczu nie wniknął zbyt głęboko. Płyn do naczyń absorbuje tłuszcz i nie zaszkodzi ścianie.

Co zrobić z utrwalonymi tłustymi plamami?

Olej na ścianie lub innego rodzaju tłuste plamy, które już wniknęły w strukturę ściany, nie dadzą się tak łatwo usunąć. Wielokrotne nanoszenie farby nic nie da, ponieważ farba zacznie się łuszczyć na tłustej powierzchni, a plama spod niej zacznie prześwitywać. Zatem jak pozbyć się takiej plamy ?

  Czyszczenie szyby kominka - czym i jak to zrobić? Praktyczne sposoby

Jak usunąć plamę ze ściany gipsowej?

Jeżeli nasze ściany są zagipsowane (nie ma na niej farby), to należy powierzchnię gipsową zeszlifować w miejscu plamy. Zdzieramy ze ściany tynk. Następnie odsłonięte miejsce na nowo gipsujemy masą szpachlową lub gładzią gipsową. Uzupełniamy również ewentualne pęknięcia i ubytki w ścianie. Gdy gładź wyschnie (na ogół po dobie), należy ją wyszlifować i wyrównać z całością powierzchni ściany.

Jak usunąć plamę ze ściany pomalowanej?

Usuwamy farbę w miejscu tłustej plamy. Jeżeli tłusta plama nie wgryzła się w tynk, nie ma żółtawego tłustego zacieku na tynku, to wystarczy miejsce plamy lekko wyszlifować, aby zdjąć resztki farby i plamy z tynku. Najlepiej oczyścić miejsce suchą szmatką lub szczotką, lub odkurzyć. Następnie możemy pomalować ścianę.

Jeżeli jednak to nie koniec  widocznych plam, to niestety, ale musimy zeszlifować nie tylko farbę, ale też zdjąć tynk w tym miejscu, aż do samego muru. Wtedy nakładamy ponownie gładź gipsową. Czekamy dobę, aż wyschnie. Następnie szlifujemy całą powierzchnię specjalną siatką do gładzi. Po tym procesie trzeba najlepiej na sucho wyczyścić całą część ściany, gdzie została położona gładź. Pył i kurz należy odkurzyć, wyczyścić suchą szmatką lub szczotką. Pozostałości gładzi po szlifowaniu mogą spowodować, że farba nierównomiernie zostanie położona na ścianie i z czasem może w tych miejscach odchodzić.

Eksperci zalecają, aby przed położeniem gładzi lub farby miejsce do otynkowania, lub malowania przemyć wodą z mydłem malarskim, lub zagruntować specjalną masą gruntującą. Co zwiększy przyczepność tynku lub farby do ściany, a przy okazji nieco zaizoluje miejsce przed wnikaniem kolejnych tłustych plam.

Farba na tłuste plamy

Człowiek się uczy na błędach. Kiedy już raz nam się przydarzyła taka sytuacja, że musieliśmy ściągać aż tynk ze ściany, aby usunąć tłustą plamę, to przy najbliższym remoncie kuchni będziemy mądrzejsi. W sprzedaży są specjalne farby zmywalne, które pozwalają na łatwe usunięcie plam ze ściany, a przy okazji nie absorbują tłuszczu do wewnątrz. Farba na tłuste plamy jest idealnym rozwiązaniem do kuchni.

  Profesjonalne usługi porządkowe - czym kierować się przy wyborze odpowiedniej firmy?

Przykładem takich powłok malarskich są akrylowe farby do ścian i sufitów, które izolują wszelkie plamy i zabrudzenia również tłuste. Można ja aplikować bezpośrednio na ścianę lub zastosować jako podkład pod docelową farbę wierzchnią. Obecnie występują w różnych kolorach, ale też bazowy kolor biały można barwić i dobrać do własnych upodobań. Zatem szukaj w sklepie specjalnych farb zmywalnych, które idealnie zaizolują ścianę przed wnikaniem tłustych plam.

Domowe sposoby na usunięcie tłustych plan ze ściany

Mąka ziemniaczana jako suchy sposób na tłustą plamę na ścianie

Najpierw do ściany dociskamy ręcznik papierowy, który częściowo zaabsorbuje tłuszcz. Następnie plamę przysypujemy mąką lub talkiem. Pozostawiamy tak plamę na jakiś czas. Sypkie produkty wchłaniają tłuszcz. Potem wycieramy sypki produkt lub omiatamy miotełką ze ściany. Gdy zostanie jeszcze ślad, to resztę możemy zmyć wodą i płynem do naczyń.

Płyn do szyb jako zamiennik płynu do naczyń

Płyn do szyb podobnie jak płyn do naczyń ma własności absorbujące tłuszcz. Zamiast płynu do naczyń możesz użyć płynu do szyb. Płyn do szyb jest delikatny w działaniu i nie powinien uszkodzić powłoki malarskiej. Niemniej jednak należy uważać na płyn do szyb na bazie alkoholu.

Pianka do golenia na tłuste plamy na ścianie

Tłusty zaciek na ścianie można też potraktować pianką do golenia. Wyciśnij niewielką ilość i zaaplikuj na plamę. Pozostaw tak na kilkanaście minut. Następnie przemyj wilgotną gąbką. Plama powinna zniknąć.

Pamiętaj: Szybka reakcja na tłustą plamę, skutkuje jej usunięciem bez potrzeby  ponownego jej malowania lub usuwania farby w miejscu plamy. Niemniej jednak należy uważać na świeżo pomalowane ściany. Farba na ścianie wysycha bardzo szybko, ale utrwala się do 28 dni. Dlatego, gdy poplamisz tłuszczem niedawno pomalowaną ścianę, w trakcie ściągania tłustej plamy, możesz też ściągnąć kolor.