Jak usunąć silikon z szyby, płytek i kafelków? Sprawdzone sposoby

Silikon to preparat dość często stosowany w budownictwie oraz w naszych domach. Ten bezzapachowy i obojętny dla powierzchni uszczelniacz ma wiele cech, które predestynują go to roli prostego w aplikowaniu i szybkoschnącego środka do wielu zadań specjalnych. Często też służy jako klej do łączenia niektórych powierzchni.

Niemniej jednak po wielu latach silikon traci swoje własności, kruszeje, zmienia kolor, a nawet rozwijają się na nim grzyby. Zatem co zrobić z tak już brzydko wyglądającą  masą uszczelniającą lub wypełniającą ? Należy ją usunąć i położyć nową.

Jak zmyć stary silikon?

Silikon uszczelniający, który ma kontakt z wodą, bardzo szybko traci swoje właściwości. Zmienia kolor na szary, pojawiają się na nim czarne przebarwienia, a okolice wokół niego wyglądają na brudne. Sam preparat wygląda bardzo nieestetyczne i budzi nieprzyjemne skojarzenia. Usuwanie takiego silikonu nie jest trudne.

Wystarczy wziąć spiczasty nożyk lub inne ostre narzędzie oraz środki chemiczne, aby usunąć taki stary silikon. W sprzedaży można spotkać specjalne nożyki do usuwania silikonu, ale wystarczą te do cięcia płyt gipsowych. Sposób usuwania tego preparatu będzie się nieco różnił, w zależności od powierzchni, z której chcemy go usunąć.

Jak zmyć silikon sanitarny?

Silikon sanitarny na ogół stosuje jako środek uszczelniający przy powierzchni wanny, zlewu, kabiny prysznicowej, czy toalety. Silikon ten łączy dwie powierzchnie, powierzchnie płytek ceramicznych (glazury) i akrylu. Akryl jest dość delikatnym tworzywem, więc trzeba bardzo uważać. Przy takich strukturach można użyć szpiczastego nożyka, którym wycinamy i usuwamy stary silikon. Przy tym uważamy, by nie zarysować akrylu.

  Lamele ścienne - oryginalna dekoracja, która doskonale sprawdzi się w Twoim domu

W tym wypadku też warto użyć specjalnych środków chemicznych, które nie uszkodzą powierzchni akrylowych. Środki te mają gęstość żelu i stanowią naturalną mieszaninę rozpuszczalników oraz terpentyn. Dzięki swojej konsystencji idealnie przywierają do powierzchni silikonu, nie rozlewając się na boki. Na ogół wraz z preparatem otrzymujemy pędzelek do nakładania. Preparat nakłada się cienką warstwą na powierzchnię silikonu i odczekuje 5-10 minut. Po tym czasie silikon robi się miękki i jest łatwy do usunięcia.

Nie zaleca się stosowania  silnych rozpuszczalników, gdyż mogą przebarwić powierzchnię akrylową. Dobrym pomysłem jest użycie skoncentrowanego  płynu do naczyń, do usuwania resztek silikonu sanitarnego.

Czym zmyć silikon z szyby? Sprawdzone metody

Jeżeli mamy do czynienia ze świeżym silikonem, który jeszcze nie się nie związał, to sprawa jest dość prosta. Wystarczy polać go płynem do naczyń i odczekać chwilę, a następnie usunąć go szmatką lub ręcznikiem papierowym z powierzchni szkła. Uwaga: używamy płynu do naczyń nierozcieńczonego z wodą. W innym przypadku ten sposób może nie podziałać.

Jeżeli nasz silikon już zasechł, to warto użyć skrobaka do akrylu lub plexi. Po delikatnym zeskrobaniu nadmiaru silikonu resztę możemy zmyć ze szkła octem. Innym sposobem likwidacji tego preparatu jest tłusty krem.

Dość oporny twardy silikon usuwamy za pomocą acetonu, ale w tym wypadku należy uważać, aby nie zmatowić powierzchni lub nie zniszczyć farby, lub lakieru na futrynach, lub ramach. Powierzchnie te należy zabezpieczyć taśmą, przed użyciem acetonu.

Czym umyć silikon z lustra?

Lustro jest powierzchnią dość delikatną i posiada warstwy, które mogą zostać uszkodzone, w trakcie zabiegu usuwania silikonu dość żrącymi środkami chemicznymi (np. acetonem).  Z lustra silikon można usunąć płynem do naczyń, octem lub tłustym kremem. W tym wypadku również można użyć skrobaka do plexi lub akrylu, tylko ostrożnie, aby nie porysować tafli lustra. W sklepach wyposażenia wnętrz możemy nabyć dedykowane środki chemiczne do czyszczenia silikonu np. z lustra. Warto przy tym dokładnie zapoznać się z ulotką, do jakiego typu powierzchni dany preparat się nadaje. Smugi na lustrze po silikonie możemy wytrzeć gumką do usuwania atramentu.

  Agregat do malowania elewacji - cechy i zastosowanie

Czym zmyć silikon z płytek?

Gdy mamy do czynienia ze świeżym silikonem, to wystarczy go zdjąć za pomocą szpachelki, a resztę zbieramy na ściereczkę. Podobnie jak ze szkłem, silikon też można umyć z kafelków za pomocą skoncentrowanego płynu do naczyń. Ważne, aby miękkiego silikonu nie moczyć wodą, ponieważ go nie usuniemy, a tylko rozmażemy po powierzchni płytek. Jeżeli mamy do czynienia z płytkami z tworzywa sztucznego, to nie zalecane jest stosowanie  takich środków  jak aceton. W tym wypadku może on zmatowić powierzchnie płytki.

Niewielką ilość zaschniętego silikonu możemy obłożyć kostkami lodu. Silikon pod ich wpływem stwardnieje i się pokruszy. Pozostałości usuwamy przy użyciu nożyka lub żyletki.

Jak zmyć silikon z płytek ceramicznych (glazury)?

Podobnie jak w powyższym opisie, również te same metody można zastosować do ceramiki. Prócz tego stosujemy np. nożyk do tapet lub inny o szpiczastym końcu. W tym wypadku też jest  pomocny rozpuszczalnik taki, jak aceton  lub ocet. W sklepach z wyposażeniem wnętrz możemy nabyć odpowiednie środki chemiczne, które pomogą usunąć zaschnięty silikon z glazury.

Preparaty te nakłada się cienką warstwą specjalnym pędzelkiem i odczekuje 10-15 minut. Po tym czasie silikon powinien być tak zmiękczony, że wystarczy go tylko zeskrobać.

Jak zmyć silikon przy użyciu tytanu?

Tytan to środek dość popularny na usuwanie silikonu i bardzo skuteczny. Silikon po pewnym czasie przypomina pastę, którą bez problemu możemy usunąć. Przy tym tytan nie uszkadza powierzchni, mających kontakt z silikonem, ale w razie potrzeby można je ewentualnie zabezpieczyć.

Niemniej jednak ta technika jest dość niebezpieczna. Tytan jest preparatem bardzo  toksycznym i posiada dość nieprzyjemny i drażniący zapach. Dlatego używając tego środka, warto założyć odzież i rękawice ochronne. Po wykonaniu zabiegu należy porządnie wywietrzyć pomieszczenie. Ze względu na toksyczność tytanu, warto proces usuwania silikonu przeprowadzać, gdy w pobliżu nie ma dzieci.