Ile schnie silikon? Czas schnięcia różnych rodzajów silikonu?

Silikon to najpopularniejszy preparat uszczelniający i klejący stosowany przy różnego rodzaju pracach budowlano- remontowych. Wyróżniamy kilka rodzajów silikonu, dedykowanych do różnych powierzchni i pomieszczeń. Ten najbardziej popularny stosowany w łazience, czy kuchni to silikon sanitarny. Ale to nie jeden rodzaj silikonów powszechnie stosowany w branży budowlanej.

To, co najczęściej nurtuje amatorów domowych prac remontowych, to czas schnięcia silikonu. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, jaki jest czas schnięcia  silikonu, w zależności od jego rodzaju i powierzchni, na których jest nałożony.

Do czego służy silikon?

Silikon to niezastąpiony preparat stosowany do fugowania, spoinowania lub uszczelniania. Występuje on w wielu rodzajach, które różnią się między sobą właściwościami i zastosowaniem. To, co łączy wszystkie jego typy to trwałość, elastyczność, wodoszczelność i łatwość użycia

Dlatego często zamiennie używa się nazwy silikon uszczelniacz lub masa klejąco-uszczelniająca.  Tych nazw jest jeszcze więcej. Dzięki swojej dobrej przyczepności do większości powierzchni znajduje swoje zastosowanie na budowie, przy remoncie, pracach sanitarnych, czy wykończeniowych oraz pracach warsztatowo- majsterkowych.

W sprzedaży mamy różne typy silikonów, od tych uniwersalnych, do domowego użytku, po te bardziej profesjonalne do zadań specjalnych.

Silikony dzieli się na dwie podstawowe grupy: kwaśne (octowe) i neutralne. Podział ten determinuje sposób utwardzania masy silikonowej, który określa jej właściwości oraz samo przeznaczenie.

Czas schnięcia różnego rodzaju silikonów

Czas schnięcia silikonu liczy się od momentu nałożenia jego odpowiedniej ilości na powierzchnię, do momentu aż zaczyna tworzyć zbitą warstwę. Ale nie jest to czas ostateczny, ponieważ silikon potrafi być w krótkim czasie już odporny na dotyk (stworzyć skorupę), ale wymaga pozostawienia go jeszcze na kilka godzin, w celu całkowitego związania. Zatem całkowity czas schnięcia silikonu potrafi być zdecydowanie dłuższy, niż czas jego twardnienie i zależy od jego rodzaju i powierzchni, na której został zastosowany.  Zobacz, jak schną poszczególne rodzaje popularnych silikonów.

  Jak zerwać tapetę? 7 sposobów na usuwanie starej tapety

Czas schnięcia silikonu sanitarnego

Silikon sanitarny zaczyna tworzyć zwartą spoinę już po kilku lub kilkunastu minutach. Natomiast pełne uszczelnienie powierzchni następuje po dobie.  Warto przy tym pamiętać, że taki czas schnięcia silikonu sanitarnego  jest w dużej mierze uzależniony od warunków, a szczególnie od temperatury. Optymalna temperatura schnięcia silikonu sanitarnego mieści się w zakresie miedzy 2 st. a 23 st. i wilgotności powietrza ok. 50%.

Na rynku mamy wiele odmian silikonów sanitarnych, a ich czasy schnięcia mogą się nieznacznie różnic między sobą. I tak np. popularny silikon sanitarny Soudal dość szybko tworzy warstwę zwartej spoiny, bo po 5 minutach. Jednak pełne związanie i uszczelnienie powierzchni osiąga po dobie. Maksymalna temperatura stosowania to 35 st.C.

Silikon sanitarny Ceresit CS25 czas powierzchniowego przesychania to 15 minut. Natomiast czas całkowitego wyschnięcia ocenia się mniej więcej tyle samo czasu, co schnie fuga. Optymalny warunki schnięcia dla tego silikonu to temperatura  w przedziale 15-35 st. Twardnienie warstwy 3 mm zajmuje ok. doby.

Ile schnie silikon wysokotemperaturowy?

Ten rodzaj silikonu stosowany jest m.in. w nowej generacji samochodach z elektronicznie sterowanym wtryskiem paliwa. Jego zaletą jest to, ze łatwo dopasowuje się do powierzchni uszczelnianych. Zatem dokładnie wypełnia wszelkiego rodzaju szczeliny i nierówności. Silikon wysokotemperaturowy rozpoczyna schnięcie po 5 minutach. Niemniej jednak swoja pełna wytrzymałość osiąga po ok. dobie.

Ile schnie silikon w kabinie prysznicowej oraz wannie?

Zarówno do uszczelniania powierzchni wanny, jak i kabiny prysznicowej stosuje się silikony sanitarne lub wodoodporne, które jednocześnie zapobiegają rozwojowi  bakterii i grzybów na powierzchni warstwy położonego silikonu. Tego typu silikon schnie dobę. Na ogół po położeniu wstępnie warstwa związująca jest po kilku minutach, a do całkowitego związania musimy poczekać 24 godziny. Należy przy tym pamiętać, aby przez dobę nie korzystać z urządzeń sanitarnych.

  Betonowa podłoga w Twoim domu - dlaczego warto ją wybrać?

Ile schnie silikon akwarystyczny?

Tego typu silikon służy do sklejania akwariów, terrariów i innych konstrukcji szklanych. Na ogół można go dostać w kolorach: transparentnym i czarnym. Silikon ten ma optymalną temperaturę wiązania i pracy w zakresie do 35 st., a 2 mm warstwa tego silikonu całkowicie zasycha po dobie.

Jak przyspieszyć schnięcie silikonu?

Czy można przyśpieszyć schnięcie silikonu ? Czy są jakieś ku temu przesłanki ? Generalnie, aby silikon sprawnie wysechł, tzn. dokładnie uszczelnił powierzchnie, na które został zaaplikowany, potrzebuje on warunków określonych na ulotce producenta.

Na ogół optymalne warunki dla związania silikonu to temperatury dodatnie między 5 st. a 35 st., wilgotność na poziomie ok. 50%, a także brak zastoju powietrza. Zatem mamy dwa główne czynniki przyśpieszające jego schnięcie. Pierwszym z nich jest ciepło. Niektórzy używają grzałek, aby przyspieszyć jego wiązania. Co prawda nie należy tutaj przesadzać, wystarczy temperatura zbliżona do ok. 40 st. C, aby jego szybkość wiązania wzrosła.

Kolejną sprawą jest zastosowanie wymuszonej wentylacji. Tę rolę może spełnić wentylator lub otwarte drzwi i okna. Pomieszczenia, w których aplikowany jest silikon, muszą być wolne od kurzu oraz innych zanieczyszczeń lotnych.

Szczeliwo silikonowe schnie szybciej, gdy zostanie na niego nałożona ograniczona ilość wody. Na przykład spryskanie szwu silnikowego pistoletem natryskowym.

Niemniej jednak nie należy przesadzać. Nadmierne nagrzewanie może powodować mikropęknięcia, zaś za dużo wody spowoduje, że nasz produkt nie wypełni dobrze szczelin i nie spełni swojego zadania.

Uwagi końcowe

Wybierając odpowiedni rodzaj silikonu, kieruj się zasadą, jaka powierzchnia do uszczelnienia, taki silikon. Dlatego uważnie czytaj ulotkę, aby upewnić się, że silikon spełni swoje zadania. Należy przy tym pamiętać o pewnych zasadach:

  1. Nadmierna ilość dodatków w produkcie uszczelniającym,  negatywnie wpływała na elastyczność samego szczeliwa.
  2. nie kupuj niekompletnego produktu np. gdy rurka nie posiada końcówki aplikacyjnej.
  Tych błędów nie popełniaj! Najczęstsze pomyłki przy wyborze drzwi wewnętrznych

Dobry silikon nie jest tani. Na ogół te z niską ceną mogą być niewłaściwie przechowywane lub charakteryzować się niską jakością.