Hortiterapia: leczenie duszy i ciała poprzez pracę z roślinami

W obecnych czasach wiele osób korzysta z alternatywnych metod leczenia by zatroszczyć się o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie. Jedną z nich, która od pewnego czasu staje się coraz popularniejsza w naszym kraju jest hortiterapia. Pomaga wielu pacjentom, którzy biorą udział w profesjonalnych zajęciach. Z jej zalet możemy jednak korzystać na własną rękę zajmując się własnym ogrodem lub tarasem. Wykorzystanie jej założeń w aranżacji tarasu może mieć wiele pozytywnych skutków. Sprawdźmy więc, jak możemy to zrobić.

Hortiterapia - co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia co kryje się pod pojęciem hortiterapia. To metoda leczenia i terapii, która wykorzystuje kontakt z przyrodą, zwłaszcza pracę w ogrodzie, do poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego. Poprzez aktywność na świeżym powietrzu i interakcję z roślinami, hortiterapia może pomóc w redukcji stresu, poprawie samopoczucia oraz rozwijaniu umiejętności społecznych i poznawczych.

Historia ogrodoterapii sięga starożytności. Już w starożytnym Egipcie ogrody były wykorzystywane do leczenia i relaksacji. Współczesna ogrodoterapia jako dziedzina naukowa i terapeutyczna zyskała na znaczeniu w XX wieku. W latach 40. i 50. XX wieku terapeuci zaczęli uznawać korzyści płynące z pracy w ogrodach. Wśród nich wymienić możemy:

  • redukcję stresu;
  • pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne;
  • integrację sensoryczną;
  • poprawę zdrowia fizycznego;
  • poprawę koncentracji i uwagi.

Terapia ogrodem w małej przestrzeni

Aby korzystać z zalet hortiterapii nie potrzebujemy uczęszczać na profesjonalne zajęcia czy dysponować ogromnym ogrodem. Moc roślin i pracy nad nimi z powodzeniem możemy wykorzystać aranżując swój taras. Zasady hortiterapii nie dotyczą bowiem wielkości ogrodu a tego, by być świadomym otaczającego nas środowiska oraz mieć jak największy kontakt z przyrodą, również poprzez sadzenie, podlewanie i pielęgnacji roślin. Nawet na stosunkowo niedużym tarasie możemy uprawiać ich naprawdę sporo. Mogą być to różnego rodzaju zioła takie jak lawenda, która znana jest ze swoich właściwości relaksacyjnych i kojących. Inne doskonałym wyborem jest mięta, która poza aromatycznymi liśćmi, ma właściwości pobudzające zmysły i pomaga w poprawie koncentracji, oczyszczający powietrze z toksyn fiołek afrykański, czy dodające energii słoneczniki.

  Jak wykręcić urwaną śrubę? 4 praktyczne metody

kobieta robi dlonmi znak serca

Aranżacja tarasu z myślą o terapii roślinami

Urządzanie tarasu, który będzie nam służył do hortiterapii powinno opierać się na dwóch ważnych kwestiach. Pierwszą z nich jest optymalne wykorzystanie przestrzeni poprzez wykorzystanie odpowiednich rozwiązań. Drugą jest wybór odpowiednich roślin i stworzenie z nich ciekawych kompozycji. Jeśli chcemy skorzystać z pozytywnych stron hortiterapii musimy wiedzieć, że powinna polegać ona na otoczeniu się różnego rodzaju roślinami - im więcej gatunków zagości na naszym tarasie tym lepiej. Jak jednak posadzić je jeśli dysponujemy ograniczoną ilością miejsca? Rozwiązaniem są piętrowe półeczki, zwisające doniczki czy korytka na kwiaty, które możemy przyczepić do balustrady. Tego typu rozwiązania nie zajmują miejsca na podłodze a przy tym pozwalają na tworzenie efektownych kompozycji. Co powinno się w nich znaleźć? Ogrodoterapia polega na korzystaniu z pozytywnych aspektów kontaktu z przyrodą, dlatego też warto zadbać by było ich jak najwięcej. Mogą to być zarówno zioła, rośliny lecznicze, jak i ozdobne rośliny doniczkowe i ogrodowe o pięknych kwiatach. Wśród roślin, które dobrze czują się w niewielkich przestrzeniach wymienić możemy min: rozmaryn, lubczyk, wrzosy, sukulenty, trawy ozdobne takie jak np. trawa cytrynowa oraz wiele innych gatunków i odmian.

Meble na taras z hortiterapią

Hortiterapia może mieć różne oblicza. Wśród nich możemy dwie podstawowe formy - czynną i bierną. Czynna ogrodoterapia to prace związane z uprawą i pielęgnacją roślin. Bierna to nic innego jak przebywanie w ich otoczeniu, obserwacja roślin i wykorzystywanie wszystkich zmysłów w ich poznawaniu. Warto więc zadbać o to, by terapia roślinami odbywała się w komfortowych warunkach. Pomóc nam w tym mogą meble ogrodowe, które wykonane będą z solidnych i trwałych materiałów takich jak tworzywa sztuczne, technorattan czy egzotyczne drewno. Szczególnie dobrze sprawdzą się fotele i leżanki, które możemy złożyć gdy nie są potrzebne. Dzięki temu również zaoszczędzimy cenną przestrzeń.

  Program do projektowania domów - udoskonal swoje projekty z profesjonalnym oprogramowaniem!

Aranżacja tarasu z hortiterapią- praktyczne wskazówki

Aby taras dawał nam możliwość korzystania z pozytywnych aspektów hortiterapii warto podczas wyboru roślin wybrać te, które różnią się okresem wegetacji czy kwitnienia. Dzięki temu już od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni będziemy mogli cieszyć się pięknem ogrodu. Warto również zapoznać się z wymaganiami każdego gatunku roślin. Mowa tu o częstotliwości podlewania, nawożeniu czy stanowisku. Każda z roślin ma bowiem inne potrzeby. Znając je będziemy w stanie odpowiednio pielęgnować nasz roślinny zakątek.

Podsumowując, hortiterapia to bardzo przyjemny sposób spędzania czasu podczas prac ogrodowych, który może przynieść nam szereg korzyści zdrowotnych oraz poprawić nasze samopoczucie. Jednocześnie fakt, że otoczymy się roślinami na naszym tarasie sprawi, że będzie prezentował się on wyjątkowo.