Do Jakich Wnętrz Pasują Perskie Dywany?

Nie da się ukryć, że dywany perskie (lub raczej imitujące je lokalne wyroby) kojarzą nam się przede wszystkim z domami babć i urządzonymi bez ładu i składu wnętrzami PRL-owskich salonów. Zwykle dodawano je do kompletnie niepasujących elementów wystroju, takich jak meblościanki, boazeria i wszystko inne, co nadawało „luksusu” pomieszczeniu, przez co często wydają nam się kompletnie zbędnym elementem. Tymczasem dobrze dobrany dywan może nadać pomieszczeniu niezwykłego charakteru i znacznie ubogacić jego wystrój - trzeba tylko wiedzieć, gdzie go najlepiej umieścić.

Dywan dywanowi nierówny, czyli które dywany są naprawdę perskie

Oryginalne, tradycyjne dywany perskie pochodzą z Iranu, są ręcznie tkane z wełnianej przędzy i wykańczane np. jedwabiem. Kraj pochodzenia można sprawdzić na metce (jest podawany zawsze) umieszczanej na spodzie dywanu. Technikę wytwarzania można zaś poznać po kilku charakterystycznych cechach:

  • Wzór - wzory na tkanych ręcznie dywanach są zwykle bardzo szczegółowe i wyraziste dzięki dużej gęstości splotu - każdy dywan jest właściwie unikatowy. Przedstawiają najczęściej sceny i symbole związane z lokalną kulturą oraz motywy roślinne (zwłaszcza przy obrzeżach). Zdobienia w założeniu symetryczne nie będą też idealnie się pokrywać - ręczne tkanie właściwie uniemożliwia zachowanie pełnej symetrii.
  • Frędzle - frędzle tkanego ręcznie dywanu są jego integralną częścią i stanowią jedną całość z osnową - powstają podczas tkania, a nie dopiero po jego zakończeniu jak ma to miejsce przy innych technikach tkackich.
  • Obramowania - obramowanie nie odcina się wyraźnie od reszty dywanu - łączy się z osnową i runem w sposób płynny. Ponadto nie będzie też równe na całej długości, a w kształtach dywanów da się zauważyć nieforemność - nie są idealnymi kwadratami/prostokątami.
  • Spód - od spodu dywany wykonane ręcznie będą mieć wyraźnie niesymetryczny przebieg nici. Z tej strony nie będzie żadnych dodatkowych warstw ani wyraźnie odcinających się elementów.
  Salon w stylu skandynawskim - jak go urządzić?

Dywany orientalne pochodzące z innych krajów (np. Pakistan, Afganistan, Turcja) nie są więc tak naprawdę perskie i stanowią raczej ich tańsze zamienniki. Nasze doświadczenia z „perskimi” dywanami rodem z PRL-u dotyczyły najprawdopodobniej właśnie takich egzemplarzy.

Irańskie dywany są też dostępne w wersjach tuflowanych lub tkanych maszynowo - są one tańsze, ale przy tym również znacznie mniej dekoracyjne (zwłaszcza te produkowane maszynowo).

Kiedy lepiej zrezygnować z perskiego dywanu?

Ze względu na swój ozdobny charakter, dywan perski nie będzie pasował do wnętrza wypełnionego wieloma meblami i łączącego wiele różnych stylów - dokładnie takich, jak wspomniane pstrokate babcine salony. W takich miejscach ten ekskluzywny dodatek będzie absolutną przesadą i nie będzie „zgrywał się” z niczym innym. Zwłaszcza jeśli powiesi się go na zamontowanej na ścianie boazerii, tuż obok meblościanki, jak miały to w zwyczaju nasze babcie.

Będzie też wyglądał co najmniej dziwnie w typowo nowoczesnym, urządzonym w minimalistycznym stylu wnętrzu, choć tutaj dużą rolę odgrywa kolorystyka pomieszczenia.

Wnętrza, do których pasują perskie dywany

Skoro wiemy już, gdzie dywany perskie nie powinny się znaleźć, pora przejść do wnętrz, w których będą pasować. Oto kilka prostych do osiągnięcia przykładów:

Białe

Żywe kolory charakterystyczne dla oryginalnych perskich dywanów świetnie pasują do pomieszczeń, w których dominuje biel - dzięki takiemu dywanowi wyda się ono mniej „sterylne” i zimne. Trzeba jednak uważać - dywan na białym tle stanie się głównym punktem dekoracyjnym i będzie przyciągał wzrok, przez co nie można sobie w takiej aranżacji pozwolić na kiepską jakość i nieciekawe wzory.

Wnętrze w Stylu Etnicznym

W stylu etnicznym

Tradycyjne dywany perskie były wykorzystywane przez irańskich nomadów, dzięki czemu ich unowocześnione, bardziej ozdobne wersje wpasowują się idealnie w styl etniczny. W połączeniu z elementami wystroju czerpiącymi z egzotycznych dla nas kultur mogą stworzyć przytulne i ciepłe wnętrze kojarzące się z wczasami. Oczywiście dywan najlepiej będzie się zgrywał z wystrojem bliskowschodnim, nawiązującym do starożytnej Presji, ale można go również wpleść w wystrój azjatycki lub afrykański. Należy jednak uważać, żeby nie przesadzić z ilością elementów.

  Urządzamy małą łazienkę!

Naturalne

Wnętrza wykorzystujące naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, oraz pomalowane na występujące w naturze pastelowe kolory to kolejne dobre miejsca na rozłożenie „persa”. Świetnie komponuje się z drewnianymi meblami i podłogami (sprawdzi się tutaj również materiał drewnopodobny), a jego jaskrawy kolor tworzy kontrast z naturalną, delikatną barwą ścian. Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić wizualnie takie wnętrza, warto dodać do nich zielone rośliny - zwłaszcza pnącza opadające malowniczą kaskadą z mebli.

Dywany perskie prezentują się też niezwykle majestatycznie na kafelkach, jednak dopasowanie ich do wnętrz wykorzystujących takie podłogi wymaga znacznie więcej wysiłku.

Retro

O dziwo styl retro, czyli z lat 50, 60 i 70 XX wieku, również może się dobrze komponować z perskimi dywanami. Cała sztuka tkwi tutaj w zachowaniu umiaru, którego niestety często brakowało naszym babciom - powinno się zdecydować na konkretną dekadę i nie przeładowywać wnętrza dużą ilością mebli.

Gdzie można kupić perskie dywany?

Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Tanie dywany orientalne wytwarzane maszynowo (czyli tak naprawdę imitacje prawdziwych „persów”, często niskiej jakości z uwagi na masową produkcję i cięcie kosztów na materiałach) można bez problemu znaleźć w sieciowych sklepach meblowych czy marketach budowlanych.

Jeśli jednak zależy Ci na jakości i posiadaniu prawdziwego perskiego dywanu, trzeba będzie odwiedzić sklep specjalizujący się w tego typu towarach. Nie każdy jednak ma czas, by odwiedzać takie sklepy osobiście i dokładnie oglądać każdy dywan, aby potwierdzić jego oryginalność. W takim przypadku polecamy zakupy w sklepie internetowym Alladyn - znajdziesz w nim najprawdziwsze dywany perskie, a pracujący tam specjaliści pomogą Ci dobrać egzemplarze pasujące idealnie do Twoich wnętrz. Ich ofertę perskich dywanów znajdziesz pod adresem https://dywanyalladyn.pl/pl/20-dywany-perskie.

Dywany perskie w urządzaniu wnętrz - podsumowanie

Wbrew temu, co mogą nam podpowiadać wspomnienia z dzieciństwa, perskie dywany stanowią świetny element dekoracyjny, który może stać się centralnym punktem danego pomieszczenia. Aby jednak rzeczywiście pasował, należy trzymać się kilku ważnych zasad dotyczących wystroju. Bardzo ważną kwestią jest również jakość samego dywanu, na którą wpływa przede wszystkim kraj pochodzenia i sposób tkania - najprawdziwsze dywany perskie są ręcznie tkane w Iranie. Taki dywan nie jest tani, ale każdy egzemplarz stanowi unikalne dzieło sztuki - wzory na tkanych ręcznie dywanach nie będą się powtarzać, a technika ta pozwala uzyskać bardzo szczegółowe i wyraziste zdobienia. Są one więc czymś znacznie więcej niż tylko dekoracyjnym dodatkiem i z pewnością są warte zainwestowanych pieniędzy.