Co to jest hoker i do czego służy? Dowiedz się jak dobrać hoker do danego pomieszczenia

W ofercie sklepów meblowych możemy obecnie znaleźć różnorodne rozwiązania, dzięki którym możemy realizować nawet najbardziej oryginalne pomysły dotyczące aranżacji wnętrz. Jedną z bardzo modnych obecnie propozycji są hokery. Nie da się jednak ukryć, e wiele osób wciąż nie wie co to jest hoker i do czego służy. Dlatego też przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym znajdziesz najważniejsze informacje na temat możliwości, które oferuje hoker. Co to oraz w jaki sposób wykorzystać go w swoim mieszkaniu? Po lekturze naszego poradnika z pewnością nie będziesz miał już żadnych wątpliwości.

Czym są  hokery?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii a więc odpowiedzi na pytanie “co to jest hoker?”. Choć większość z nas chociaż raz w życiu zetknęła się z tym meblem, często nie znamy jego prawidłowej nazwy stąd nasze wątpliwości. Wyjaśniamy więc. Hoker to nic innego jak rodzaj wysokiego krzesła, które zostało zaprojektowane specjalnie do użytku przy wysokich blatach. Charakteryzuje się zazwyczaj wysokim siedziskiem, które pozwala użytkownikowi siedzieć na wyższej pozycji w porównaniu do standardowych krzeseł. Może mieć tradycyjną formę z czterema nóżkami, jak i opierać się na szerokiej podstawie i jednej długiej nodze. Jeszcze kilkanaście lat temu hokery stanowiły element wyposażenia barów pozwalając klientom usiąść przy ladzie. Obecnie coraz częściej stanowią element wyposażenia mieszkania. Doskonale sprawdzają się przy wysokich stołach, domowych barach czy wyspach kuchennych.

Jak dobrać wysokość hokera do blatu?

Hokery to praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie, które jednocześnie może stanowić doskonałą ozdobę kuchni lub jadalni. Aby jednak były w pełni komfortowe i funkcjonalne warto wiedzieć jak dobrać wysokość hokera do blatu. Podstawowa zasada brzmi następująco: wysokość hokera, mierzona od podłogi do siedziska, powinna być tak dobrana, aby różnica pomiędzy siedziskiem hokera a blatem wynosiła około 25-30 cm. Ta różnica pozwoli użytkownikom swobodnie i wygodnie opierać nogi, co wpłynie na komfort podczas siedzenia. Jeśli więc mamy do czynienia z blatem na wysokości 90cm, wysokość hokerów nie powinna być wyższa niż 65-70 cm. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że obecnie na rynku nie brakuje hokerów z regulowaną wysokością siedziska co jest doskonałym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak, że aby krzesła te były wygodne w codziennym użytkowaniu warto zwrócić uwagę nie tylko na wysokość ale również na szerokość krzeseł. Ile miejsca na hokery potrzebujemy? Wiele oczywiście zależy od naszych indywidualnych upodobań i możliwości, niemniej jednak odległość pomiędzy poszczególnymi krzesłami tego typu powinna wynosić od co najmniej 50 centymetrów, by umożliwić osobom siedzącym wygodne obracanie się czy zsiadanie z krzesła.

  Biały okap wyspowy

niski i wysoki hoker

Jak dobrać hokery do wyspy kuchennej?

Jednym z najczęstszych sposobów wykorzystania hokerów w przestrzeni domowej jest ich przystawienie do wyspy kuchennej. Aranżacja taka pozwoli jednocześnie na wspólne gotowanie i rozmowy z gośćmi lub członkami rodziny. Aby jednak stworzyć taką przestrzeń warto wiedzieć jak dobrać hokery do wyspy. O dostosowaniu wysokości i szerokości krzeseł już wspominaliśmy. Kolejnym, niezwykle ważnym aspektem jest wybór krzeseł z odpowiednich materiałów. W związku z tym, że w przypadku wyspy mamy do czynienia z gotującymi się lub smażonymi potrawami najlepszym wyborem będą krzesła barowe, które wykonane są z materiałów łatwych do wyczyszczenia a więc tworzyw sztucznych, chromowanych elementów lub twardego, odpornego mebla. W przypadku wysp kuchennych lepiej więc zrezygnować z tapicerowanych siedzeń, na których mogą pojawić się trudne do usunięcia zabrudzenia.

Jaki hoker do kuchni?

Wiele osób uważa, że hokery to rozwiązanie, które sprawdza się jedynie w przypadku gdy mamy do czynienia z wysokimi stołami. Tymczasem nie jest to do końca prawdą. Nowoczesne krzesła barowe możemy umieścić w okolicy blatów kuchennych by stworzyć dodatkową przestrzeń dla osób, które towarzyszą nam w kuchni. Jak hoker do kuchni będzie odpowiedni? Przede wszystkim taki, który współgra swoją stylistyką z pozostałymi elementami wyposażenia. Co ciekawe, hokery możemy zastosować nawet w rustykalnie urządzonych wnętrzach - w formie nieco podwyższonych, drewnianych taboretów. W nowocześnie i minimalistycznie urządzonych wnętrzach, możemy postawić za to na hokery z tapicerowanym siedziskiem lub te wykonane z tworzyw sztucznych z niskim siedziskiem. Urządzając wnętrze w stylu industrialnym postawmy za to na chromowane elementy i prostą, surową formę.

hokery w kuchni

Podsumowanie

Podsumowując, hokery to ciekawa, praktyczna a jednocześnie bardzo elegancka alternatywa dla tradycyjnych krzeseł kuchennych. Aby jednak spełniły wszystkie nasze oczekiwania warto zwrócić uwagę na aspekty takie jak wysokość hokera, szerokość siedziska, stylistyka oraz materiały użyte w produkcji. Dzięki temu wybrane przez ciebie krzesła barowe posłużą ci przez długi czas będąc prawdziwą ozdobą kuchni i wygodnymi meblami na co dzień.