Zestawy stołów oraz krzeseł – niezbędnik każdej jadalni

Sklepy internetowe oferują duży wybór mebli do jadalni. Zestawy stoły z krzesłami to tylko jedna z opcji. Jak w gąszczu różnych propozycji wybrać tę idealną dla siebie? W  tym poradniki dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając stół i krzesła do domowej jadalni.

Poszukiwanie idealnego zestawu warto zacząć od zawężenia wyszukiwań. Wypisz sobie na kartce lub zanotuj w głowie, jaki stół jest ci potrzebny. Pomyśl też, który producent mebli oferuje najlepszą opcję wysyłki (np. z wniesieniem itd.). Odpowiedz sobie na pytanie, ile osób będzie do niego zasiadać. Jak często jadacie w domu posiłki przy stole? Jak często zapraszacie gości na kolacje czy obiady?

Pamiętaj też, że stół do kuchni nie równa się stół jadalniany. Kuchenny jest zazwyczaj mniejszy i przystosowany do ustawienia pod ścianą, dzięki czemu zmieści się w blokowej niedużej kuchni. Z kolei stoły do jadalni są większe i mogą z łatwością służyć także jako domowe biurko w razie potrzeby.

Jaki rozmiar wybrać?

Następnie pomyśl o kształcie i rozmiarze stołu. Kształty stołów to prostokątny, owalny, okrągły lub kwadratowy. Jeśli ma być to stół prostokątny, krótszy bok może mieć 60, 70 lub 80 cm. Dłuższy zaś od 110 do nawet 2000 cm. Jeśli chcesz kupić stół 6-osobowy, standardowym rozmiarem będzie 150x60 cm. Jeśli potrzebny ci jest duży stół do jadalni, lecz nie masz na niego miejsca, zastanów się nad opcją rozkładanego mebla. Stół rozkładany można modyfikować w zakresie długości od 110 do nawet 180 cm. Z kolei stoły kwadratowe dla 4 osób można dostać już z szerokością boku 60 cm, co sprawdzi się w małych jadalniach.

  Na co zwrócić uwagę, kupując rolety do domu?

Wykończenie i styl stołu do jadalni

Ważny jest też styl mebli. Dobrze jest, jeśli ich wzornictwo jest spójne z resztą pomieszczenia. Stół skandynawski do jadalni będzie więc dobry dla wnętrz jasnych i takich, których nie chcemy zagracać. Z kolei zestaw mebli jadalnianych loft znakomicie wpasuje się w nowoczesne aranżacje pomieszczeń.

Kolejna sprawa to wykończenia blatu. Stół ze szklanym blatem, z blatem drewnianym lub na wysoki połysk to najpopularniejsze opcje w Polsce. Drewniany blat doda ciepła wnętrzu, z kolei szklany lub błyszczący wpasuje się w aranżację utrzymaną w klimacie glamour lub ultranowoczesnym. Pamiętaj przy tym, że na szklanym i błyszczącym blacie bardziej widać wszelkie zabrudzenia, więc jeśli nie chcesz codziennie go polerować – wybierz matowe lub drewniane wykończenie.

Gotowe zestawy stoły  z krzesłami – czy warto?

Zestawy stoły z krzesłami to dobra opcja dla osób, które nie czują się dobrze w wymyślnym urządzaniu wnętrz. Ten wybór da gwarancję, iż stół i krzesła będą do siebie pasować. Nie jeden producent mebli oferuje gotowe zestawy w wielu stylach i rozmiarach, także z opcją przedłużenia. Takie zestawy na ogół wychodzą też cenową taniej niż oddzielne dobieranie krzeseł i stołu.