Jak dobierać kolor krzeseł? Praktyczne wskazówki i pomysły na aranżację

Urządzając swoje mieszkanie chcemy, aby było nie tylko funkcjonalne ale i piękne. Aby osiągnąć taki efekt warto zadbać o każdy, najdrobniejszy nawet szczegół. Tymczasem niektóre z nich wydają się nam być nieistotne. Przykładem może być wybór krzeseł w odpowiednim kolorze. Wydawać by się mogło, że nie ma to znaczenia, tymczasem dobrze dobrany kolor krzeseł może wpływać na atmosferę i charakter pomieszczenia, nadawać mu elegancji lub optycznie je powiększyć. Sprawdźmy więc, czym sugerować się podczas wyboru koloru krzeseł do poszczególnych pomieszczeń.

Kolor krzeseł a funkcja pomieszczenia

Dobór koloru krzesła do funkcji pomieszczenia bardzo często pozostaje kwestią, która jest niedoceniana i lekceważona. Całkowicie niesłusznie.  Wybór koloru krzeseł może znacząco wpłynąć na atmosferę w danym pomieszczeniu, niezależnie od tego, czy jest to salon, jadalnia czy sypialnia.

W salonie, który jest często miejscem spotkań i relaksu, warto rozważyć ciepłe kolory, takie jak odcienie ziemi, beże czy delikatne pastele. Te kolory sprzyjają tworzeniu przyjaznej i relaksującej atmosfery. Możemy również postawić na odcienie szarości oraz eleganckie i klimatyczne burgundy.

Jadalnia jest miejscem, w którym toczy się życie rodzinne. Kolory powinny być jasne i neutralne. Optycznie powiększą pomieszczenie a przy tym dodadzą energii. W pomieszczeniu tym doskonale sprawdzi się lite drewno, beże i biel.

Sypialnia t miejsce, które powinno zapewniać nam intymność oraz możliwość wypoczynku. Kolory krzeseł, które sprawdzą się w tym pomieszczeniu to zdecydowanie czerwień, klasyczna czerń ale również odcienie, które uspokajają - niebieski, zielony i fioletowy. Kolor warto dobrać do stylu, w jakim urządzona jest sypialnia.

Kolor krzeseł a styl wnętrza

Kolor krzeseł stanowi istotny element definiujący styl wnętrza. Odpowiednio dobrane barwy krzeseł mogą podkreślić charakter danego pomieszczenia, nadając mu unikalny wyraz. Dlatego też warto wiedzieć jakie kolory pasują do poszczególnych stylów aranżacji. I tak:

  • styl skandynawski: stawiamy na krzesła w odcieniach bieli, szarości, pasteli, a także naturalnego drewna;
  • styl klasyczny: doskonale sprawdzą się krzesła w ciemniejszych odcieniach, takich jak bordo, głęboka zieleń czy burgund, które nadają wnętrzom elegancji i dostojności;
  • styl nowoczesny: kolor krzeseł powinien być neutralny lub monochromatyczny;
  • styl rustykalny: w tym przypadku stawiamy na krzesła w odcieniach brązu, beżu i zieleni, a także te wykonane z naturalnych materiałów, jak wiklina czy drewno.
  Starannie wykonane wanny wolnostojące, które stają się ozdobą łazienki i idealnym miejscem do relaksu

roznokolorowe krzesla

Dobieranie koloru krzeseł do mebli i ścian

Poruszając temat jak dobrać kolor krzeseł nie sposób nie wspomnieć o tym, że ich kolorystyka powinna współgrać z innymi elementami wykończenia mieszkania. Mowa tu między innymi o kolorystyce innych mebli lub ścian. Do wyboru mamy dwie możliwości - kolor krzeseł może być zbliżony do kolorystyki wnętrza - nie musi być to identycznie ten sam kolor lecz bardziej stanowiący nawiązanie. Przykładowo, we wnętrzach, w których dominuje brąz możemy korzystać z różnych odcieni tego koloru. Z drugiej zaś strony krzesła mogą stanowić kolorystyczny kontrast, który stosowany w sposób wyważony ożywi pomieszczenie. Doskonałym przykładem może być czerwone krzesło w minimalistycznym, biało-czarnym wnętrzu.

Praktyczne wskazówki

Wybierając kolor krzeseł warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim poza tym co wyczytamy w licznych poradnikach warto rozważyć preferencje domowników. Każdy z nas ma inne upodobania i nie zawsze muszą być one zgodne z aktualnymi trendami. Nie zapominajmy, że jest to przede wszystkim nasze mieszkanie, w którym mamy czuć się dobrze. Ponadto pamiętajmy, że kolor krzeseł ma również aspekt praktyczny. Jeśli w domu są małe dzieci lepiej zrezygnować z jasnych tkanin obiciowych by uniknąć problemów związanych z ciągłym praniem tapicerki krzeseł. Upewnijmy się także, że nowe krzesła harmonijnie komponują się z pozostałymi elementami wystroju, takimi jak ściany, podłoga, czy dodatki.

Podsumowując, dobór koloru krzeseł jest kluczowy dla określenia stylu aranżacji wnętrza i wpływa na to, jaka atmosfera będzie pasowała w danym pomieszczeniu. Nie oznacza to jednak, że mamy trzymać się sztywnych norm i wybierać jedynie “bezpieczne”, stonowane propozycje. Wprost przeciwnie, eksperymentowanie z kolorystyką czy wzorami może sprawić, że mieszkanie będzie posiadało własny indywidualny charakter.