Parujące okna nie są rzadkością w naszych domach. Na ogół pojawiają się w okresie jesiennym oraz wiosennym, kiedy to temperatura na zewnątrz spada w nocy do poziomu ok. zera, a w dzień jest jeszcze w miarę ciepło. Zatem częstym powodem zaparowanych szyb może być różnica temperatur lub duże zawilgocenie powietrza. Ale i nie tylko. Zobacz, jakie mogą być przyczyny parowania okien oraz jak sobie z tym poradzić.
Dlaczego szyby parują w domu od wewnątrz?
Gdy parujące okna w domu pojawiają się od strony wewnętrznej, to oznacza, że w pomieszczeniu mamy dużą wilgotność powietrza. Na ogół gdy zjawisko pojawia się dość często, przyczyną tego jest zła wentylacja we wnętrzu. Dlaczego tak się dzieje ? Otóż okno jest najzimniejszą przegrodą budowlaną w domu. W związku z tym unosząca się para wodna wewnątrz pomieszczenia skrapla się właśnie na oknach. Podobne zjawisko zachodzi na lustrach w łazience, kiedy to dłużej się kąpiemy i dużo wilgoci jest w pomieszczeniu.
Często z takim zjawiskiem parowania szyb od wewnątrz, spotykamy się w kuchni podczas dłuższego gotowania, kiedy to wentylacja nie jest w stanie odprowadzić tak dużej ilości pary wodnej. W tym wypadku trzeba zadbać o odpowiednią wentylację i np. otworzyć okno w czasie gotowania.
Najczęściej, gdy mamy złą wentylację w domu, to mokre okna w mieszkaniu nie należą do rzadkości. Należy tutaj podkreślić, że współczesne okna są dość szczelne i nie przepuszczają powietrza do wewnątrz. Stąd taki efekt obecnie jest dość częstym zjawiskiem. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji w domu, należy zadbać o świeży dopływ powietrza do pomieszczenia poprzez rozszczelnienie okien, stosowanie nawiewników lub uchylanie okna np. podczas gotowania.
Jeżeli w domu wykonujemy prace powodujące duże zawilgocenie powietrza np. pranie lub gotowanie, to należy przewietrzyć wnętrze.
W nowopowstałych budynkach proces parowania i skraplania się wody na szybach jest powodem tzw. oddychania ścian. W tym wypadku świeżo położone tynki, schnące ściany i sufity w pomieszczeniu powodują zaparowanie szyb. Czasami jest to również przyczyna źle zaizolowanych termicznie murów.
Parowanie szyb od zewnętrznej strony – przyczyny
To zjawisko często możemy zaobserwować w okresie jesiennym i wiosennym. Na ogół pojawia się w okresie, gdy temperatura na zewnątrz spada nocą prawie do zera, a dom nie jest jeszcze ogrzewany. Wraz ze zmianą temperatury mamy do czynienia ze zwiększonym poziomem wilgotności powietrza. Zatem duża wilgotność i niska temperatura powodują, że rankiem trawa pokrywa się rosą, a na naszych oknach odkłada się para wodna. A więc jest to zupełnie naturalny proces w przyrodzie.
Intensywność tego procesu również zależy od środowiska wokół okna. Parowanie okien na zewnątrz potęgują rośliny oraz położenie okna ze względu na strony świata. Roślinność rosnąca za oknem wpływa na proces osuszania się powietrza. Jeżeli pod oknem rosną rośliny krzewiaste, to para w tym rejonie dłużej się utrzymuje. Ponadto większe parowanie występuje od strony północnej, niż od zachodu, czy południa.
Parowanie szyb wewnątrz okien – przyczyny
To, co nas powinno najbardziej martwić, to parujące okna wewnątrz pakietu między szybami. Jeżeli zauważymy taki proces u nas w domu, to świadczy o tym, że doszło do rozszczelnienia wewnątrz okna. W tym wypadku szyby utraciły znaczną część swoich własności termoizolacyjnych i nie spełniają swoich funkcji. Mokre szyby wewnątrz okna wpływają też na walory estetyczne. Skraplająca się para wodna powoduje, że okno traci swoją przejrzystość. Po wyschnięciu pojawiają się brudne zacieki i plamy, których nie można usunąć.
Domowe sposoby na zaparowane szyby
Dobra wentylacja
1. Zamontowanie nawiewników w oknach lub kanałów nawiewnych na ścianie zewnętrznej z możliwością regulacji powietrza, może zwiększyć przepływ świeżego powietrza do pomieszczenia.
2. Jeżeli nie możemy zamontować nawiewników, to warto np. przy gotowaniu otwierać okno lub je rozszczelniać czasowo. Większość okien pozwala na zastosowanie tzw. mikro wentylacji, czyli obrócenie klamki o niewielki kąt.
3. Sprawdzanie drożności kanałów wentylacyjnych. Często się zdarza, że powodem parowania okien są niedrożne kanały wentylacyjne, np. zapchana kratka wentylacyjna uniemożliwia odprowadzenie nadmiaru pary. Wtedy trzeba ją zdjąć i wyczyścić. Jeżeli to nie pomoże, to warto wezwać kominiarza.
4. Wentylacja wymuszona. W miejscach, gdzie najczęściej mamy mokre okna w mieszkaniu (np. łazienka, kuchnia), możemy zamontować wentylator wyciągowy w kanale wentylacyjnym. To w dużej mierze poprawi klimat w tych pomieszczeniach.
5. Zastosowanie osuszaczy powietrza. Tego typu urządzenia pomogą nam się pozbyć nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu i efektu parujących szyb w domu.
Utrzymanie zdrowego klimatu w domu
Na zaparowane okna w domu skutecznie przeciwdziała utrzymanie stałej temperatury przez cały dzień w mieszkaniu. Dla poprawy naszego komfortu warto stosować się do następujących wskazówek:
6. Utrzymanie stałej i optymalnej temperatury w domu, czyli 21 st. C. Temperatura nie powinna spadać poniżej 18 st. C.
7. Utrzymanie stałej wilgotności względnej na poziomie 40%.
8. Należy zamykać drzwi, oddzielające od siebie pomieszczenia o różnych temperaturach.
9. Nie należy suszyć prania w domu.
10. Warto na wieczór przewietrzyć mieszkanie.
11. Zaleca się zredukowanie liczby roślin w doniczkach. Nadmiar roślinności powoduje zwiększenie wilgotności w mieszkaniu.
12. Podczas gotowania lub korzystaniu z łazienki, należy zamykać drzwi. A po wykonaniu tych czynności dobrze wywietrzyć pomieszczenia.