TOP 6 wzorów układania kostki brukowej

Kostka brukowa na podjeździe i przed wejściem spełnia rolę zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Dzięki niej możemy zachować ład i komfort poruszania się po naszej przestrzeni ogrodu, ale też dopełnia aranżację naszego obejścia. Przy tym nie musi to być monotonna forma chodnika, a elegancja i stylowa dekoracja naszej posesji. Zobacz, jakie wzory kostki brukowej możesz ułożyć na swojej posesji.

Jak wybrać odpowiedni wzór kostki brukowej?

Kostka brukowa to nie tylko małe szare prostokątne i kwadratowe kostki w kolorze surowego betonu. Obecnie różnorodne barwy kolorystyczne, pozwalają na tworzenie nietuzinkowych, a nawet awangardowych dekoracji chodnikowych w kostki brukowej. Przy tym wzory układania kostki brukowej nie ograniczają się tylko do prostych kształtów, ponieważ ten materiał również przeszedł swoją rewolucję nie tylko pod kątem barw, ale też kształtów. Zatem prosta droga może przybrać różne ciekawe kształty, których ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia.

Wybierając wzór na kostkę brukową, kierujemy się naszymi własnymi wzorcami estetycznymi, biorąc pod uwagę również barwę i formę samego domu oraz innych obiektów znajdujących się na naszej posesji. Jeżeli chodzi o kolor, to możemy wybrać barwy bardziej wyraziste i intensywne, jak i delikatne, stonowane, rozmyte. W tym wypadku możemy zdecydować się na grę półcieni lub kontrastów, tak aby nasza betonowa podłoga nabrała swoistego wyrazu.  Przy okazji aranżacja kostki brukowej nie musi składać się z monotonnego chodnika, a może wprowadzić tzw. ażurowe wzory, przeplatane zielenią. W ten sposób otwiera się przed nami niemal nieskończony wachlarz opcji.

Oprócz samych kolorów i kształtów kostki, które pozwalają nam tworzyć nasze indywidualne aranżacje ścieżek i podjazdów, mamy jest zróżnicowane faktury. Popularne kostki takie jak Kreta, czy Malta można nabyć w powierzchnią gładką, płukaną lub postarzaną. W ofercie również mamy płyty dekoracyjne o strukturze piaskowca, łupka lub śrutowaną. Zatem mamy do wyboru stworzenie różnych ciekawych  kompozycji, tworząc nietuzinkowe wzory kostki brukowej. Przy tym tworząc układy o zróżnicowanej strukturze, nasz podjazd nabiera nowych cech funkcjonalnych.

Po pierwsze budujemy podjazd o strukturze antypoślizgowej. Zjazd do garażu o zróżnicowanej powierzchni doskonale poprawia przyczepność nawierzchni, szczególnie w okresie zimowym i opadów deszczu. Następną zaletą jest wyznaczenie stref wyczuwalnych pod kołami samochodu lub stopami. Określasz strefę chodnika, dróżki oraz wydzielasz ją od strefy parkingowej na twojej działce. Jeżeli nie chcesz wyznaczać konkretnych stref, możesz pobawić się wyobraźnią i matematyką i stworzyć płynne przejścia, które  dadzą efekt całości.

  Pozwolenie na rozbiórkę - co trzeba o nim wiedzieć? Kompendium wiedzy

Sposób układania kostki brukowej - jakie są?

Wzory układania kostki brukowej przed domem mogą mieć kilka charakterystycznych i popularnych kształtów mozaiki lub prostych. Najczęściej jednak spotykamy wzory proste rzędowe.

1. Wzór prosty rzędowy

Najczęściej na naszych chodnikach i podjazdach możemy spotkać wzory proste rzędowe. Polegają one na zachowaniu kątów prostych pomiędzy kolejnymi rzędami nawierzchni. Na ogół kostki mają regularne kształty i tego typu mozaiki proste są często stosowane. Ponadto układanie kostki tą metodą jest bardzo łatwe i mało problematyczne. Można samemu ją ułożyć we własnym zakresie, ponieważ nie sprawia ona większych problemów i pozwala na sprawne i szybkie ułożenie takiej nawierzchni. Poza tym elementy ułożone w linii prostej sprawiają, że całość nabiera minimalistycznego stylu, który jest obecnie bardzo popularny w architekturze fasad budynku. Stonowana kolorystyka i taka symetria dopasowana do aranżacji posesji, prezentuje się iście nowocześnie. Przy tym nawierzchnia nie musi być jednolita i gładka. Dla przełamania monotonii można przeplatać różne kolory lub tworzyć pionowe linie graniczne w innym kontrastowym kolorze. W ten sposób taka ścieżka nie jest monotonna. Innym wyborem jest układanie kostki cieniowanej tak, aby każdy element się różnił od następnego. W ten sposób uzyskamy ciekawy efekt za bardzo przystępną cenę.

2. Wzór prostokątny

Wzory układania kostki w prostokącie są równie popularne jak zwory proste rzędowe. Tak ułożona kostka prezentuje się przed domem elegancko i klasycznie w stonowanych kolorach. Wzory prostokątne wykonywane są z kostki prostokątnej. Układanie rozpoczynamy od połówki kostki, a wokół niej układamy kostki prostokątne i tworzymy kwadrat. Powstałe w ten sposób moduły mogą być powtarzane w dowolnej ilości razy. W takim ustawieniu można również zastosować kostki w różnych kolorach. Cena za wykonanie nawierzchni w tym stylu nie jest wygórowana. Przy czym klasyczne wzory możemy ułożyć samodzielnie lub sięgnąć po gotowe szablony np. wzory polbruku.

3. Kostka brukowa w jodełkę

Ten wzór jest już nieco skomplikowany do ułożenia, ale nadal stanowi klasykę wzorów nawierzchni z kostki brukowej. Kostka brukowa w jodełkę wygląda estetycznie i jest dość trwała. Ten wzór często pojawia się na podjazdach, czy przydomowych nawierzchniach. Wzór w jodełkę to prostokątne kostki przesunięte o 45 stopni względem osi drogi. Oś drogi jest linią odniesienia do układania takiego wzoru. Przy tym obie strony drogi to lustrzane odbicia. Na krawędziach powierzchni kostki odcina się skos.

  Jaki magazyn energii do domu? Zobacz nasze propozycje

4. Ukośny wzór kostki

Kostkę ukośnie układa się przy bruku regularnym i nieregularnym. Ta metoda polega na obróceniu prostokątnego układania o 45 stopni. Tego typu wzory możemy często zobaczyć w miejscach publicznych. Ukośne łączenie kostek idealnie nadaje się na podjazdy samochodów. Zaletą tego wzoru jest to, że równoważy momenty obrotowe i siły poprzeczne, ponieważ wszystkie cztery boki kostki pracują. Ten typ bruku przyczynia się do wyciszenia poruszających się po nim pojazdów.

5. Łuki

Przed domem lub w ogrodzie nie musimy układać kostki w prostokątnych i kwadratowych geometrycznych kształtach. Obecnie bardzo popularne są łuki, które pięknie się prezentują przy nieregularnym kamieniu. W tym wypadku idealnie prezentują się wzory kostki granitowej, które pozwalają na stworzenie nietypowych o oryginalnych stylizacji kształtów chodnika. W ten sposób układamy fale, koła, czy elipsy. Materiały zastosowane do tego typu wzorów mogą mieć różne barwy i odcienie. W tym wypadku możemy również łączyć kostkę brukową o różnych kształtach.

6. Ażurowa kostka brukowa

W sprzedaży można dostać całe płyty chodnikowe wykonane z otworami. Takie ażurowe podjazdy na ogół są idealnym rozwiązaniem na przydomowy parking lub podjazd pod garaż, lub dom. Wraz z chodnikiem lub ścieżką tworzy jednolitą i harmonijną całość. Warto tutaj podkreślić, iż taką nawierzchnię możemy również sami stworzyć z kwadratowych lub prostokątnych kostek brukowych. Wystarczy tylko stworzyć tzw. regularne otwory i np. posadzić tam małe rośliny lub trawę, którą będziemy regularnie przycinać. Taka zielona nawierzchnia doskonale sprawdzi się wśród zieleni ogrodu i aranżacji reprezentacyjnej części działki. W tym wypadku również kolorystyka jest dowolna. Niemniej jednak najbardziej pasują tutaj jednolite barwy np. w kolorach beżu lub piasku.

Czy można mieszać wzory układania kostki brukowej?

Ciekawą i nietuzinkową aranżacją jest łączenie wszystkich powyżej wymienionych sposobów układania kostki brukowej. Nasz podjazd i ścieżka przed domem nie muszą trącać nudą. Nasza aranżacja podjazdu może mieć indywidualny charakter, który odpowiada stylistyce całej posesji. W tak strukturę możemy wpisać geometryczne wzory granitu, jodełki, czy kwadratu, które stworzą ze sobą niczym różnorodną, a jednocześnie stylową i wpisującą się w całość kompozycję. W galeriach firm, zajmujących się układaniem kostki brukowej, znajdziemy tego typu wzory. Tak naprawdę tylko od naszej wyobraźni zależy, jaki uzyskamy efekt. W mieszaninie wzorów możemy również łączyć różne materiały. Niemniej jednak tego typu wykonanie musi poprzedzać projekt. Wszystkie elementy kostki muszą znaleźć się w odpowiednio wyznaczonym miejscu. Cena za wykonawstwo takiej nawierzchni jest znacznie droższa, ponieważ wymaga większej precyzji.

  Kontrłata - co to jest i jakie ma zastosowania?

Zlecić układanie kostki brukowej, czy zrobić samemu?

Do wyboru mamy szeroki asortyment wzorów kostki brukowej. Proste kształty i układy, przy w miarę równym i suchym podłożu, nie powinny nam przysparzać problemów i możemy taką ścieżkę ułożyć sami. Na ogół proste wzory inwestor jest w stanie zrobić sam. Natomiast gdy chcemy już ułożyć jodełkę, po skosie lub po łuku naszą nawierzchnię, warto już wynająć ekipę do wykonania takiego projektu. Specjalistyczną firmę zalecamy wynająć, gdy chcemy stworzyć bardziej skomplikowane i oryginalne struktury zwłaszcza z drogich materiałów. Wtedy mamy pewność, że wybrane przez nas wzory będą prawidłowo ułożone, zgodnie z zaleceniami lub naszym projektem. Przy tym mamy pewność, że nasza nawierzchnia będzie stabilna i przetrwa wiele lat. W tym wypadku sami możemy zaprojektować wzór lub wybrać z galerii wzorów.

Decydując się na ułożenie kostki brukowej, warto również pamiętać o tym, że nawierzchnia przed naszym domem nie zawsze może spełniać odpowiednie wymogi do ułożenia takiej nawierzchni. Na przykład na działce stoi woda, a teren jest nierówny. Wtedy przed rozpoczęciem prac, należy zrobić odpowiednie zabiegi odwadniające teren oraz wyrównujące powierzchnię. W innym przypadku taka nawierzchnia może nam się z czasem zapadać.  W tym wypadku warto zatrudnić fachowców, którzy odpowiednio nam doradzą, wykonają prace wstępne, przygotowujące teren pod kostkę brukową. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki materiał zastosować na nawierzchnię naszego podjazdu lub ścieżki, to również możemy liczyć na ich pomoc. Zatem gdy nie masz odpowiedniego doświadczenia w układaniu takiej nawierzchni, to lepiej zatrudnić firmę specjalizującą się w tego typu pracach budowlanych.