Dobierając meble do łazienki, zwykle nie możemy sobie pozwolić na pełną swobodę. Mały metraż sprawia, że wybór jest ograniczony. Poza tym przyłącza wodociągowo-kanalizacyjne znajdują się w ściśle określonych miejscach, więc i na ten czynnik trzeba zwracać uwagę. Przedstawiamy kilka zasad, które pomogą w zaprojektowaniu funkcjonalnej i stylowej łazienki.
Projektowanie łazienki – od czego zacząć?
Przed zakupem mebli trzeba wykonać w łazience bardzo dokładne pomiary, uwzględniając przy tym położenie WC, prysznica (ew. wanny), pralki itp. Na tej podstawie można wstępnie rozmieścić meble, oszacować, ile ich będzie. Z jednej strony im więcej szafek, tym lepiej, bo każda zapewnia miejsce do przechowywania drobiazgów. Z drugiej – nadmiar mebli może sprawić, że łazienka (zwłaszcza nieduża) stanie się po prostu ciasna.
Po wykonaniu pomiarów trzeba też określić wymiary każdego obiektu, najlepiej uwzględniając różne warianty rozmieszczenia mebli. Dzięki temu będzie wiadomo, czego szukać.
Meble łazienkowe na wymiar, modułowe czy gotowy zestaw?
Meble łazienkowe mogą być:
- robione na wymiar;
- modułowe;
- sprzedawane w gotowych kompletach.
Zamówienie szafek u stolarza ma zasadniczą zaletę. Można precyzyjnie określić wymiary poszczególnych mebli, co jest bardzo ważne w przypadku małych, nieustawnych pomieszczeń. Ponadto szafki robione na wymiar są niepowtarzalne, dostosowane nie tylko do potrzeb, ale i gustu zamawiającego. Takie meble są jednak kosztowne (nawet trzykrotnie droższe od standardowych), poza tym trzeba na nie czekać – z reguły przez kilka tygodni.
Alternatywą jest zakup mebli modułowych. To kolekcja szafek i półek o różnych wymiarach, które są utrzymane w jednakowym stylu. Zwykle można bez problemu znaleźć wśród nich modele o odpowiedniej wielkości. Takie rozwiązanie jest funkcjonalne i atrakcyjne cenowo.
Ewentualnie można poszukać gotowych kompletów mebli łazienkowych. Stanowią one najprostszy i najszybszy sposób na urządzenie całego pomieszczenia. Zestawy tego typu najlepiej sprawdzają się jednak w dużych łazienkach. W tych o niewielkiej powierzchni poszczególne elementy kompletu mogą się po prostu nie zmieścić.
Rodzaje mebli łazienkowych
W wygodnej, praktycznej łazience, warto ustawić szafki różnego rodzaju: do przechowywania kosmetyków, ręczników, środków czystości itp. Mogą to być:
- szafki pod umywalkę – dzielą się na wiszące oraz stojące. Te pierwsze wyglądają bardzo nowocześnie, poza tym łatwo da się umyć pod nimi podłogę. Niezależnie od typu szafki, umywalka może być wpuszczana w blat albo nablatowa. Szafki pod umywalkę mają specjalne wycięcia na syfon, często są też wyposażone w zamykane półki albo szuflady.
- Wiszące lustrzane szafki – stanowią alternatywę dla klasycznych luster łazienkowych, dobrze sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach. Szafki wiszące mają bardzo zróżnicowane rozmiary. Montuje się je nad umywalką, dlatego są płytkie (nie przeszkadzają np. w goleniu się, myciu rąk). W środku takich szafek znajdują się półeczki na kosmetyki.
- Słupki łazienkowe – to wąskie, ale wysokie meble. Niektóre mają zaledwie 20 cm szerokości, dzięki czemu mieszczą się prawie w każdym pomieszczeniu. W dolnej części słupka często znajduje się kosz na pranie.
- Szafka na pralkę – umożliwia estetyczną zabudowę sprzętu, a także wykorzystanie miejsca nad nim.
Jakość, funkcjonalność i styl
Łazienka jest pomieszczeniem, w którym często panuje wilgoć, mająca negatywny wpływ na meble. Dlatego ważne jest, aby były wykonane z materiałów wysokiej jakości. Wbrew pozorom drewno nie zawsze jest najlepszym wyborem – trzeba je regularnie impregnować, aby dobrze się prezentowało. Nie każda osoba o tym pamięta. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się płyty meblowe, zwłaszcza lakierowane. Cechują się nie tylko nowoczesnym designem, ale i trwałością. Trzeba również zwrócić uwagę na to, aby zawiasy oraz pozostałe elementy z metalu były odporne na korozję.
W małych łazienkach sprawdzą się meble wiszące. Nawet jeśli sięgają prawie do sufitu, sprawiają wrażenie stosunkowo lekkich, nie przytłaczają. Mają także tę zaletę, że podłogę pod nimi da się łatwo umyć.
Jeśli łazienka jest niewielka, liczy się każdy skrawek przestrzeni. Dlatego ważne są nie tylko wymiary mebli łazienkowych, ale także to, jak zostały zagospodarowane w środku. Kosze na pranie, szuflady oraz półki sprawiają, że uporządkowanie drobiazgów staje się prostsze.
Trzeba również zwrócić uwagę na wygląd mebli, a ściślej rzecz biorąc: na ich styl. Warto wiedzieć, że w niewielkich łazienkach najlepiej sprawdzają się jasne szafki, które optycznie powiększają przestrzeń. Lakierowane meble odbijają światło, dzięki temu ten efekt jest jeszcze wyraźniejszy.
Jak wybrać meble łazienkowe?
Dobrze dobrane meble łazienkowe pozwolą optymalnie zagospodarować dostępne miejsce. Najważniejsze są ich rozmiary oraz przeznaczenie. Im więcej różnych półek, tym łatwiej poukładać na nich niezbędne rzeczy. Co więcej, meble łazienkowe są narażone na działanie wilgoci, więc powinny być na nią odporne. Jakość wykonania to także jeden z ważniejszych czynników, na które należy zwracać uwagę.