Wybieramy stół do jadalni - czym kierować się przy wyborze?

Jadalnia jest ważnym miejscem w naszym domu. Tam spożywamy posiłki z naszą rodziną, przyjmujemy gości, a także celebrujemy ważne okazje. Umeblowanie jadalni ma ogromny wpływ na przyjemność spożywanie w niej posiłków. Niewątpliwie stół do jadalni jest istotnym meblem, który ma nie tylko pomieścić i zapewnić pełną wygodę jego użytkowania, ale też względy estetyczne.

Jadalnia - nasze miejsce spotkań

Jadalnia to miejsce, gdzie spotykają się ze sobą wszyscy członkowie rodziny. Tam też zapraszamy naszych gości przy specjalnych uroczystościach. Dlatego urządzamy ją w taki sposób, aby była funkcjonalna, wygodna, ale i też prezentowała się gustownie. Stół wraz z krzesłami zajmuje w niej centralne miejsce i to on najbardziej skupia uwagę. Jaki zatem wybrać stół do jadalni ? Przede wszystkim stylem wpisanym do całej aranżacji tego pomieszczenia. Obecnie dość popularny styl modernistyczny, wpisujący się do ekologicznego i stonowanego wnętrza, nadal jest popularnym rozwiązaniem. Niemniej jednak dla osób, które cenią sobie klasykę lub bardziej wyrafinowane stylizacje, wybierają  włoskie stoły jadalne.

Czym one się charakteryzują? Otóż nietuzinkową stylizację, szerokim wachlarzem stylów, kształtów i kolorów. Tutaj znajdziemy włoskie stoły jadalne nawiązujące do kultury starożytnej Italii,  stylu vintage jak i modernistycznego w bardzo oryginalnych wnętrzach. Na te ostatnie szczególnie warto zwrócić uwagę, ponieważ wpisują się one w industrialne i nowoczesne trendy prostoty, a zarazem awangardowe w swoim własnym wydaniu. Tworzą proste formy, ale znacząco zwracające na siebie uwagę. Czy stół musi mieć cztery nogi? Niekoniecznie, może stać na dwóch stożkowych filarach, tworząc tym samym prostotę i oryginalność w jednym. Dlatego, gdy szukasz czegoś w wysmakowanym stylu i masz dość skandynawskiej prostoty w ekologicznym wydaniu, to sprawdź włoskie stoły jadalniane.

  Salon w stylu industrialnym. Jak zaaranżować wnętrze?

Jaki wybrać stół do jadalni?

Stół i krzesła to centralne miejsce w jadalni. Przy czym samo pomieszczenie zazwyczaj jest otwarte na salon. To zaś sugeruje, że stylizacja samej jadalni powinna współgrać z aranżacją salonu. To jest najbardziej bezpieczny wariant, który zawsze dobrze harmonizuje te dwa wnętrza. Co do samego umeblowania. Stół powinien być przede wszystkim solidny i wielkością dostosowany do liczby domowników, a także potencjalnych gości. Warto tutaj wspomnieć również o metrażu samego pomieszczenia. W małej jadalni nie zmieścimy dużego stołu. Natomiast duża jadalnia będzie bardzo źle się prezentowała z mały stołem. Dlatego powierzchnia nam ogranicza lub dyktuje w pewien sposób wymiary tego mebla.

Gdy mamy małą jadalnię lub jadalnię połączoną z salonem, lub kuchnią, a przyjmujemy gości, to warto zainwestować w stół rozkładany. Ten mebel na co dzień będzie wygodny dla  domowników, a w razie rodzinnej imprezy będzie można powiększyć jego gabaryty. Krzesła do jadalni powinny zapewnić pełną wygodę siedzenia. W tym wypadku sprawdzą się krzesła z szerokimi siedziskami i dobrze wyprofilowanymi oparciami. Stół i krzesła do jadalni powinny z całością wyposażenia tego pomieszczenia stworzyć ciekawą i stylową aranżację.