Wapnowanie trawnika - czym, jak i kiedy wapnować?

Wapnowanie trawnika to jeden z zabiegów pielęgnacyjnych, który wykonujemy w sezonie wegetatywnym. O tym czy należy, przeprowadzić ten zabieg decyduje odczyn gleby, na której rośnie nasza trawa. Do prawidłowego rozwoju trawy, wymagany jest odczyn ziemi w przedziale pH 5,5-6,5. Gdy ziemia jest za bardzo kwaśna, wtedy nasza murawa prawidłowo się nie rozwija i pojawiają się niechciane rośliny. Zobacz, jak prawidłowo przeprowadzić ten zabieg pielęgnacyjny.

Wapnowanie trawnika - na czym polega?

Pielęgnacja trawnika wapnowanie polega na podniesieniu odczynu podłoża, poprzez działanie zewnętrzne. Tym działaniem jest zastosowanie odpowiedniego preparatu na bazie wapna np. nawozu wapniowego, który wnika w podłoże i zmienia parametry gleby. Ten zabieg jest dość szczególny i nie można go wykonywać o każdej porze roku i za pomocą dowolnego nawozu wapniowego. Źle przeprowadzony, może łatwo zniszczyć trawnik, spalić rośliny i pozostawić efekt odwrotny do zamierzonego.

Czy w ogóle trzeba wapnować trawnik?

Czy wapnować trawnik ? Wapnowanie wykonuje się, aby podnieść pH podłoża. Gdy gleba jest za kwaśna, to trawa słabiej rośnie, źdźbła są wiotkie, rzadkie i słabe. Na naszym trawniku zaczynają rozwijać się choroby grzybowe, a trawa wypierana jest przez mech i skrzypy polne. Zabieg odkwaszania wykonuje się gdy jest to konieczne, czyli gdy pH ziemi spadnie poniżej 5,5. Aby sprawdzić kwasowość podłoża należy wykonać to specjalnym urządzeniem (pH-metr) lub oddać próbkę ziemi do Okręgowej Stacji Chemiczno- Rolniczej. Jeżeli poziom pH jest prawidłowy, nie należy wykonywać wapnowania trawnika.

Jak wapnować trawnik?

Odpowiedni nawóz wapniowy rozsypuje się na murawie. Jednak przed jego zastosowaniem należy oczyścić trawnik, wygrabiając z niego zalegający filc, czyli resztki martwych roślin (wertykulacja). Po dokładnym oczyszczeniu trawnika przeprowadzamy jego aerację. W ten sposób ułatwiamy cząstkom nawozowym, przedostanie się do głębszych warstw ziemi, gdzie będą one mogły działać.

  Przycinanie traw ozdobnych w ogrodzie - kiedy i jak to robić?

Zabieg wapnowania przeprowadzamy w suchy i bezwietrzny dzień, dzięki temu lepiej i równomiernie rozprowadzimy nawóz na powierzchni gleby. Po wykonaniu wapnowania nie stosujemy żadnych innych zabiegów i nie dosiewamy trawy przez co najmniej 3-4 tygodni. Nawożenie trawnika też przeprowadzamy dopiero po tym terminie. Nawozy fosforanowe lub potasowe mogą wejść w reakcję z zaprawą wapniową, co prowadzi do utraty cennych pierwiastków lub do ich przekształcenia w formy niedostępne dla roślin.

Czym wapnować trawnik?

Na rynku mamy wiele preparatów służących do odkwaszenia podłoża pod trawnik. Na ogół do wapnowania używa się nawozu wapniowego węglanowego, czyli dolomitu lub kredy nawozowej. Dolomit zawiera ok. 30% tlenku wapnia (CaO), a kreda ok. 50% CaO. Ten drugi nawóz podaje się w nieco mniejszych ilościach. Nawóz węglanowy działa wolniej i mniej agresywniej niż tlenkowy. Rozkłada się on bardzo powoli i zmienia stopniowo odczyn gleby, co w dużej mierze pozwala na zrównoważony rozwój roślin.

Na trawniku, na którym rozwija się mech, można zastosować specjalny nawóz wapniowo- magnezowy do trawników z mchem. Ten granulat jest pochodzenia naturalnego, zawiera magnez, wapń i mikroelementy, pozyskiwany jest ze skał wapniowo- magnezowych.

Jeżeli zakładamy dopiero trawnik i chcemy przeprowadzić zabieg wapnowania przed wysianiem nasion, to możemy użyć nawozów tlenkowych. Przykładem jest tutaj wapnowanie trawnika wapnem budowlanym, który przynosi szybkie efekty zmiany odczynu podłoża. Nie stosujemy go w przypadku już trawy rosnącej, ponieważ nawozy tlenkowe są dość agresywne dla trawy i mogą ją popalić.

Ilość zastosowanego nawozu wapniowego zależy od rodzaju podłoża. Dla gleb lekkich i piaszczystych 5-8 kg CaO na 100 m2 raz na 3-4 lat. Dla dolomitu jest to ok. 17-27 kg na 100 m2 trawnika, a dla kredy od 10 do 16 kg na 100 m2.

  Jak i kiedy sadzić bukszpan? Sadzenie z gałązki, w donicy i na żywopłot

Gleby ciężkie i zwięzłe wapnuje się rzadziej, ale większą dawką CaO, ok. 8-12 kg CaO na 100 m2. W przypadku nawozów wapniowo- magnezowych z mchem producenci zalecają dawkowanie od 14 do 60 kg na 100 m2.

Dokładne dawkowanie nawozu określa instrukcja na jego opakowaniu. Przed jego zastosowaniem, należy go dokładnie rozdrobnić, aby nie było grudek i dopiero wtedy równomiernie rozsypać po powierzchni trawnika.

Kiedy wapnować trawnik?

Zabieg wapnowania możemy wykonać na początku lub pod koniec okresu wegetacyjnego. Zabieg wykonujemy raz na 2-3 lat.

Wapnowanie trawnika na wiosnę

Zabieg ten najlepiej wykonać przed rozpoczęciem okresu wegetatywnego, czyli na przełomie lutego i marca. Wtedy jeszcze trawa nie rozpoczęła swojego wzrostu.

Wapnowanie trawnika na zimę

Kolejnym odpowiednim terminem  jest wapnowanie trawnika w listopadzie. Wtedy to trawa już kończy swój wzrost przed zimą.

Zarówno wczesna wiosna, jak i późna jesień są odpowiednimi terminami na wapnowanie, ponieważ sprzyjające warunki pogodowe (dużo opadów) pozwalają na szybkie wchłonięcie się nawozu w podłoże.

Co zamiast wapnowania?

Jeżeli zależy nam na podniesieniu odczynu gleby lub na zlikwidowaniu mchu, to zamiast wapnowania, możemy zastosować odkwaszacz Podłoże pH+. Jest to preparat azotowo- potasowy, który rozpuszczamy w wodzie i podlewamy trawnik. Działa tak samo jak wapnowanie, ale możemy go użyć w okresie wzrostu trawy, czyli od wiosny do końca lata. Nie należy go stosować jesienią, ponieważ zawiera w swoim składzie azot, który pobudza wzrost trawy. Stosujemy go w ilości 100 ml na 10 litrów wody. Taka ilość starczy na podlanie około 10 m2 trawnika. Podłoże pH+ podnosi odczyn gleby o 1 stopień pH. Efekt końcowy może się jednak różnić w zależności od składu i struktury gleby pod trawnikiem. Takie odkwaszanie można powtarzać kilkakrotnie, aż do uzyskania prawidłowego odczynu podłoża.

  Wygodne spotkania na świeżym powietrzu: jakie meble ogrodowe wybrać do przyjęć i spotkań rodzinnych

Podłoże pH+ jest szczególnie polecany dla ogrodników amatorów, którzy mogą mieć problem z dobraniem odpowiedniego nawozu wapniowego do swojego trawnika oraz z odpowiednim jego dawkowaniem.