plesn w doniczce

Pleśń na ziemi w doniczce z kwiatami – skąd się wzięła i jak ją zwalczyć?

Rośliny doniczkowe są miłymi gośćmi w naszym domu. Ich uprawa może przynieść wiele radości, ale czasami to zadanie niesie ze sobą wiele problemów. Piękne i zdrowe rośliny każdy by chciał mieć w swoim domu. Niemniej jednak też i one są narażone na szkodniki i nam chorują nie wiadomo dlaczego. No, bo przecież o nie dbamy, regularnie podlewamy i nawozimy, a pomimo to zdarzają się problemy, z którymi nie wiemy jak sobie poradzić.

Jedną z takich oznak, że coś jest nie tak, która pojawia się w doniczce naszej rośliny, jest pleśń na ziemi w doniczce. Dlaczego pleśń pojawia się w ziemi ? Jak sobie z nią poradzić ? Jak ja skutecznie wyeliminować ?– podpowiemy w tym artykule.

Ziemia w doniczce pleśnieje – co to oznacza?

Pleśń w doniczce na ogół pojawia się jesienią i możemy się z nią borykać aż do wiosny. W tym okresie ma bardzo dogodne warunki dla rozwoju, czyli niedobór światła, duża wilgotność, a także brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Do pleśnienia ziemi doprowadza zbyt częste i obfite podlewanie, niska temperatura panująca w pomieszczeniu oraz skażone podłoże.

Czy pleśń w doniczce jest szkodliwa dla kwiatów?

Pleśń w ziemi w zależności od jej rozwoju ma swój wpływ na roślinę. Małe i białe kłębki pleśni nie są jeszcze niebezpieczne. No ale jak problem zbagatelizujemy, to ten grzyb może rozwinąć się i dotrzeć do korzeni rośliny. Kwiat może wtedy uschnąć.

Pleśń wnikająca w głębsze warstwy podłoża, nie tylko uszkadza roślinę, ale też blokuje możliwość odparowania wody, co w konsekwencji doprowadza do przegnicia korzeni rośliny. Gęsta grzybnia na powierzchni doniczki uniemożliwia wnikanie wody i soli mineralnych do masy korzeniowej rośliny. Ponadto biały nalot rozsiewa zarodniki, co jest bardzo niebezpieczne dla alergików.

  Jak dobrze dbać o ogród? 5 praktycznych rad

Pleśń w doniczce – zwalczanie

Spleśniała ziemia w doniczce nie powinna być powodem naszej paniki, a raczej zmobilizować nas do działania, aby ją czym prędzej zlikwidować. Kiedyś myślałam, że jak usunę spleśniałą ziemię z doniczki, to coś pomoże. Niestety, ale to było  za mało.

Po jakimś czasie ponownie pojawiały się białe zarodniki pleśni na ziemi w doniczce. Zatem jak można sobie poradzić z tym problemem ? Otóż są domowe sposoby na likwidacje tego pierwotniaka z uprawy naszych domowych roślin.

Pleśń na ziemi w doniczce – domowe sposoby na jej usunięcie

Oto kilka sprawdzonych domowych sposobów na zlikwidowanie pleśni w doniczce

Cynamon na pleśń w doniczce

Zbieramy wierzchnią warstwę ziemi z pleśnią. Następnie podłoże oprószamy zmielonym cynamonem. Cynamon ma działanie przeciwgrzybiczne oraz przeciwbakteryjne. Z tego też względu doskonale sobie radzi z pleśnią w doniczce.

Czosnek na pleśń w doniczce

Podobne działanie ma czosnek, który również jest przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczny. Można w tym celu wykonać wywar z czosnku. Tutaj są dwie szkoły. Jedni wkładają do wody przeznaczonej do podlewania roślin ok. 4 ząbków czosnku i pozostawiają ją tak na kilka godzin.

Jak woda przejdzie aromatem czosnku, wtedy podlewają nią rośliny. Inni w prasce miażdżą  czosnek i albo wrzucają go do wody i podlewają roślinę, albo zmiażdżone cząstki czosnku wkładają do doniczki.

Nowa ziemia do doniczki

Jeżeli pleśń dość mocno opanowała ziemię w doniczce, a nam zależy na tym, aby ratować roślinę, to warto zmienić jej ziemię. W tym celu wymienimy podłoże na lekkie przepuszczalne i najlepiej z drenażem pod spodem. Rośliny przesadzamy wiosną lub latem, aby miały czas przyzwyczaić się do nowych warunków. Zimą i jesienią mamy mało słońca oraz niska temperatura powietrza nie sprzyja przesadzaniu roślin.

Środki chemiczne do zwalczania pleśni

  Jak uratować trawnik spalony nawozem lub słońcem? Kompletny poradnik

Pleśń możemy się pozbyć, stosując chemiczne opryski i środki pleśniobójcze tzw. fungicydy. Preparaty te dostaniemy w sklepach ogrodniczych.

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni w doniczce?

Pleśń w doniczce do rzadkości nie należy. Walka z nią, choć skuteczna, to jednak jest to środek doraźny. Najlepiej zapobiegać powstawaniu pleśni w doniczce i stosować się do pewnych zasad, które pozwolą nam utrzymać w naszym domu zdrowe kondycyjnie rośliny i prawidłowe podłoże. Zatem warto zadbać o:

  • odpowiedni warunki w pomieszczeniu, w którym hodujemy nasze rośliny. Pomieszczenie powinno być regularnie wietrzone. Nawet zimą otwierajmy okno na 10-15 minut.
  • umiejscawiajmy nasze rośliny w miejscu, gdzie mają one dużo słońca i przewiew.
  • w okresie jesienno- zimowym ograniczmy podlewanie roślin. W zimnych miesiącach niska temperatura i duża wilgotność nie sprzyja odparowaniu nadmiaru wody z podłoża. Co sprzyja rozwojowi pleśni. Zatem podlewamy nasze rośliny gdy wierzchnia warstwa ziemi jest już sucha. Ogrodnicy zalecają, aby w tym okresie rośliny nawadniać raz na tydzień, a nawet co dwa tygodnie.
  • regularnie opróżniajmy podstawki z wodą.

Jeżeli pomimo tych wskazówek nadal pojawia się pleśń w doniczce, to warto zmienić podłoże. Kiepskiej jakości ziemia też może być powodem powstawania pleśni, szczególnie gdy jest gliniasta i nie przepuszcza wody. Podłoże zmieniamy na lekkie i przepuszczalne, wysypując na dnie doniczki keramzyt.