Vintage i retro: jak tworzyć wnętrza z duszą przeszłości?

Kiedy urządzamy swój dom lub mieszkanie chcemy, by było to miejsce klimatyczne i posiadające własny charakter. Obecnie możemy inspirować się wieloma różnorodnymi trendami. Część z nich nawiązuje do minionych czasów czerpiąc z nich to co najlepsze. Vintage oraz retro to bardzo popularne style aranżacji wnętrz, które dają nam sporo możliwości. Jak jednak wykorzystać je w swoim mieszkaniu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Vintage i retro - czym się charakteryzują? 

Terminy vintage oraz retro bardzo często stosowane są zamiennie. Warto jednak mieć świadomość, że ich znaczenie jest inne. Vintage to styl aranżacji wnętrz, który wykorzystuje przedmioty pochodzące z przeszłości takie jak meble czy dekoracje. Retro również odwołuje się do minionych czasów, jednak najczęściej wykorzystuje on elementy wzorowane na dawnych czasach, które mogą być również nowoczesnymi interpretacjami stylistyki dawnych lat. Doskonałym przykładem stylu retro są meble Bogart - to meble o klasycznej stylistyce, które nawiązują do minionych czasów.

Meble w stylu retro, czyli jakie?

Urządzając wnętrza z duszą należy zacząć od wyboru odpowiednich mebli. Czym powinny charakteryzować się meble w stylu retro? Przede wszystkim są to meble, które wykonane zostały z  naturalnych materiałów, takich jak drewno, skóra i tkaniny takie jak len czy bawełna. Bardzo istotne jest również ich wzornictwo. Meble retro wyróżniają się oryginalnymi, często geometrycznymi formami. Cechą charakterystyczną tego stylu jest również kolorystyka. Styl retro to intensywne kolory, takie jak pomarańcz, bordo czy butelkowa zieleń. Są one wykorzystywane przede wszystkim w meblach tapicerowanych. Te odważne barwy były charakterystyczne dla lat 60. i 70. i nadają meblom w stylu retro niepowtarzalnego, energetycznego charakteru.

  Jak łączyć mozaiki ceramiczne z wielkoformatowymi płytkami w jednym pomieszczeniu? Poznaj trzy najważniejsze zasady!

Drugie życie mebli - postaw na renowację

Urządzając mieszkanie w starym stylu możemy zdecydować się na zakup mebli, które pochodzą z dawnych lat. Na portalach ogłoszeniowych znaleźć możemy prawdziwe perełki, które wymagają odświeżenia. Ich renowacja może być doskonałym sposobem na spędzenie wolnych chwil i stworzenie czegoś wyjątkowego. Renowacja może obejmować malowanie, lakierowanie, wymianę lub naprawę elementów, takich jak nóżki czy uchwyty. Jest także doskonałą okazją do wyrażenia swojej kreatywności.

Dekoracje w stylu vintage - prosty sposób na metamorfozę mieszkania

Jeśli marzysz o tym, by twoje mieszkanie miało klimat i nawiązywało do przeszłości a jednocześnie dysponujesz ograniczonym budżetem możesz odmienić je poprzez wybór odpowiednich dekoracji. Czasem nawet niewielkie elementy mogą całkowicie odmienić wygląd wnętrz. Na jakie dekoracje warto postawić? Przede wszystkim na stare obrazy, plakaty filmowe i reklamowe z lat 50. i 60. Są nie tylko stylowe, ale również niedrogie. Co więcej, nie zajmą wiele miejsca. Kolejnym dobrym wyborem są dywany i poduszki we wzory geometryczne, kratki lub kwiaty. To doskonały sposób na wprowadzenie klimatu retro do każdego pomieszczenia. Doskonale sprawdzą się także wiszące lampy z abażurami w odcieniach pasteli.

Artykuł został stworzony przy współpracy z architektami wnętrz ze sklepu Meble Bogart.