Statystycznie najwięcej czasu w łazience spędzasz w strefie umywalkowej. Poranna i wieczorna toaleta, nakładanie makijażu, układanie włosów, czy golenie to tylko kilka z wielu czynności, które tu wykonujesz. Nic więc dziwnego, że to właśnie umywalka jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Wpływa ona nie tylko na funkcjonalność strefy umywalkowej, ale także na to, jak wizualnie prezentuje się cała aranżacja łazienki. Dziś przyjrzymy się bliżej dwóm popularnym typom umywalek i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: umywalka nablatowa czy wpuszczana w blat?
Umywalka wpuszczana w blat czy nablatowa – zalety obu rozwiązań
Nie wiesz, jaką umywalkę wybrać? Nie możesz zdecydować się, czy lepiej sprawdzi się nowoczesna i efektowna umywalka nablatowa, czy praktyczna umywalka wpuszczana w blat? Poznaj mocne i słabe strony obu modeli?
Umywalki nablatowe – zalety i wady
Umywalki nablatowe są łazienkowym bestsellerem już od kilku lat. Idealnie wpisują się w zarówno w nowoczesne, minimalistyczne łazienki, jak i tradycyjne aranżacje. Jakie zalety ma umywalka nablatowa i dlaczego tyle osób decyduje się na takie modele?
- Efektowny wygląd: umywalki nablatowe są cenione za swój efektowny wygląd, który dodaje charakteru i elegancji łazience. Są dostępne w różnych stylach, kształtach, materiałach, a nawet kolorach.
- Centralny punkt łazienki: umywalka nablatowa jest często centralnym punktem aranżacji łazienki i przyciągającą wzrok dekoracją.
- Łatwy montaż: montaż umywalek nablatowych jest zazwyczaj prosty i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Można je łatwo zamontować na blacie lub meblu łazienkowym, co przyspiesza prace związane z remontem, czy urządzaniem łazienki.
- Możliwość personalizacji: wiele dostępnych na rynku modeli umywalek nablatowych sprawia, że bez problemu znajdziesz taką, która pasuje do Twojej łazienki nie tylko wymiarami, ale też kształtem i designem.
- Łatwa pielęgnacja: sposób montażu umywalki ułatwia jej czyszczenie. Bez problemu dotrzesz do wszystkich obszarów i dokładnie wyczyścisz powierzchnię umywalki.
- Dodatkowa przestrzeń: blat wokół umywalki służy jako dodatkowe miejsce do przechowywania kosmetyków czy innych, niezbędnych w każdej łazience przyborów.
- Wysoki rant: wysokie ścianki umywalek nablatowych sprawiają, że woda nie rozchlapuje się na boki.
Jakie są wady umywalek nablatowych? Jedynym funkcjonalnym mankamentem jest to, że umywalki nablatowe wymagają zwykle nieco więcej miejsca niże tradycyjne umywalki wpuszczane w blat, czy tak zwane umywalki meblowe. Minusem może być także nieco wyższa cena umywalek nablatowych. Choć różnica jest naprawdę niewielka.
Do jakich aranżacji łazienek pasują umywalki nablatowe?
Wspomnieliśmy wyżej, że jedną z zalet umywalek nablatowych jest bardzo szeroki wybór. W sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziesz umywalki nablatowe owalne, prostokątne, kwadratowe, okrągłe, a nawet modele o fantazyjnych, asymetrycznych kształtach. Różnorodność dotyczy zresztą nie tylko kształtów i wymiarów, ale także kolorów. Zastosowanie nowoczesnych kompozytów mineralnych pozwoliło producentom na stworzenie umywalek nablatowych w różnych kolorach. Dużą popularnością cieszą się umywalki nablatowe szare, czarne czy beżowe. Niektóre marki poszły jednak o krok dalej i oferują także umywalki granatowe, niebieskie czy nawet czerwone.
Sprawia to, że umywalki nablatowe doskonale odnajdą się zarówno w surowych minimalistycznych wnętrzach, jak i ciepłych i przytulnych łazienkach skandynawskich czy boho. Wiele zależy jednak od tego, jaką umywalkę nablatową wybierzesz.
Umywalki wpuszczane w blat – zalety i wady
Mimo dużej popularności umywalek nablatowych swoje stałe grono zwolenników mają także modele wpuszczane w blat. Co wyróżnia takie umywalki? Przede wszystkim minimalistyczna konstrukcja, która pozwala zaoszczędzić miejsce w zewnętrznej części strefy umywalkowej. Z tym jednak wiąże się także jeden z mankamentów tego rozwiązania. Umywalki wpuszczane w blat zajmują cześć miejsca w szafce podumywalkowej i ograniczają w tej sposób dostępną w łazience przestrzeń do przechowywania. Minusem jest także dość wymagający montaż. Konieczne jest bardzo precyzyjne wycięcie otworu w blacie.
W jakiej łazience sprawdzi się umywalka wpuszczana w blat?
Budowa takiej umywalki sprawia, że świetnie sprawdzi się przede wszystkim w aranżacjach łazienki inspirowanych nowoczesnym minimalizmem. W takim wnętrzu postaw na umywalkę wpuszczaną w blat prostokątną. W tej kategorii nadal królują modele w kolorze białym. W najnowszych kolekcjach kilku znanych marek znajdziesz jednak także umywalki wpuszczane w blat szare, czarne czy beżowe.
Jak dobrać rozmiar umywalki do blatu?
Za standardowy wymiar umywalki w aranżacji łazienek przyjmuje się zwykle modele o szerokości 60 cm. Umywalka tej wielkości pozwala na wygodne wykonanie wszystkich czynności pielęgnacyjnych. W praktyce jednak montaż umywalki nablatowej 60 cm w małej łazience może być niemożliwy. Posiadaczom łazienek o niewielkim metrażu przychodzą z pomocą producenci armatury. W katalogach wielu marek znajdziesz niewielkie umywalki, zaprojektowane z myślą o małej łazience. Jeśli musisz pójść na kompromis pomiędzy wygodą i ograniczoną przestrzenią sklepy z wyposażeniem łazienek oferują także umywalki nablatowe i wpuszczane w blat o szerokości zaledwie 30-40cm.
Umywalka nablatowa czy wpuszczana w blat? Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji i tego, jakie trendy wnętrzarskie posłużyły Ci za inspirację. Umywalka nablatowa dodaje elegancji i charakteru, podczas gdy umywalka wpuszczana w blat oferuje minimalistyczną i schludną estetykę. Oba modele są łatwe w utrzymaniu czystości i można znaleźć je w różnych rozmiarach, kształtach i przedziałach cenowych.