Tych błędów nie popełniaj! Najczęstsze pomyłki przy wyborze drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne to element dekoracyjny, który odgrywa ogromną rolę w ogólnej estetyce domu. Ich wybór jest pierwszym krokiem do tego, aby przestrzeń wyglądała dobrze, a one same spełniały swoje zadanie. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby nie popełnić błędów przy wyborze drzwi do poszczególnych pomieszczeń.

Błąd nr 1 – niewłaściwe wymiary

Zwróć uwagę na szerokość drzwi wewnętrznych. Weź pod uwagę przestrzeń na ścianie, wielkość pomieszczenia i położenie. Duże pokoje z wąskimi drzwiami mogą być nieatrakcyjne pod względem estetycznym. Z kolei za szerokie skrzydło będzie ograniczać przestrzeń w pomieszczeniu. Dodatkowo należy pamiętać o otworach montażowych. Aby przy ich pomiarze nie zrobić pomyłki, należy uwzględnić:

  • wysokość otworu od podłogi
  • szerokość otworu od ściany do ściany;
  • grubość muru.

Pamiętaj też, że do drzwi dochodzi ościeżnica, której opaska również zajmuje miejsce na ścianie.

Błąd nr 3 – źle dobrany kierunek otwierania

Warto również zwrócić uwagę na kierunek otwierania drzwi. Istnieją „prawe” i „lewe” skrzydła, co odnosi się do kierunku, w którym otwierają się drzwi. Jak to ustalić? Trzeba zastanowić się, po której stronie mają znajdować się zawiasy montażowe:

  • jeśli po prawej stronie to będą to drzwi prawe (otwierane w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara);
  • jeśli po lewej stronie to będą to drzwi lewe (otwierane zgodnie z ruchem wskazówek zegara).

Błąd nr 4 – kupowanie bardzo tanich produktów

Prawda jest taka, że w parze z niską ceną idzie słaba jakość produktów. Tanie drzwi wewnętrzne to zazwyczaj dużo gorsze materiały i wykończenie, które mogą mieć poważne konsekwencje i powodować dyskomfort podczas ich użytkowania. Biorąc pod uwagę, że skrzydła drzwiowe nie są rzeczą wymienianą często, warto w nie nieco więcej zainwestować.

  Montaż domofonu i wideodomofonu: ile kosztuje?

Błąd nr 5 – pomijanie walorów estetycznych

Jakość i kwestie techniczne przy wyborze drzwi wewnętrznych są bardzo ważne. Jednak pomyłką jest montaż skrzydeł, które nie pasują do wystroju domu lub zwyczajnie nie podobają się jego mieszkańcom. Drzwi mogą dodać uroku zwykłej ścianie, nadać domowi więcej ciepła, bardziej awangardowy wygląd lub rustykalny charakter. Warto wziąć pod uwagę nie tylko osobiste preferencje, ale także warunki przestrzenne. W małych pomieszczeniach sprawdzą się klasyczne białe lub jasne skrzydła, które nie przytłoczą wnętrza. Natomiast do dużych przestrzeni można dobrać drzwi wewnętrzne, które staną się kontrastowym elementem wystroju o bardziej przyciągającym wzrok kolorze lub wyrazistej fakturze.

Warto bliżej przyjrzeć się kolekcjom drzwi wewnętrznych producenta DRE. W zależności od stylu dominującego we wnętrzu można dobrać odpowiednie skrzydło. Klasyczne, nowoczesne, loftowe, z przeszkleniami lub bez, z intarsjami, z pełnej płyty, białe, w kolorze naturalnego drewna itd. Wybór jest naprawdę duży, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.