Trendy wnętrzarskie 2023 - sprawdź co obecnie jest na topie

Urządzając lub remontując swój dom, chcemy by był miejscem, w którym czujemy się dobrze. Jednocześnie jednak jesteśmy świadomi, że jest on naszą wizytówką, dlatego też najczęściej robimy wszystko, by urządzić go w zgodzie z najnowszymi i najbardziej popularnymi trendami. Nie ma w tym nic złego, różnorodność stylów aranżacji wnętrz pozwala każdemu z nas znaleźć coś dla siebie. Jednocześnie zapoznanie się z aktualnymi trendami może stanowić doskonałą inspirację. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziesz informacje na temat tego, co obecnie jest na topie. Wierzymy, że pomoże ci on podjąć decyzje dotyczące aranżacji swojego mieszkania.

Trendy wnętrzarskie 2023

Rok 2023 przyniósł nam sporo nowości w kwestii aranżacji wnętrz. Pamiętając czasy pandemii i przymusowego spędzania w domach większości czasu obecnie przykładamy jeszcze większą wagę do funkcjonalności i wygody. Mieszkania mają być miejscem, w którym czujemy się dobrze, nawet jeśli spędzamy w nich wiele godzin. Dlatego właśnie aktualne trendy wnętrzarskie 2023 kładą nacisk na multifunkcjonalność wyposażenia domu. Coraz częściej wybierane są meble, które mogą pełnić kilka funkcji oraz kompaktowe rozwiązania, które możemy złożyć kiedy ich nie potrzebujemy. Doceniamy bowiem wagę przestrzeni w mieszkaniu i chcemy mieć jej możliwie jak najwięcej.

Rośnie również zainteresowanie nowoczesnymi technologiami. Trendem są minimalistycznie urządzone mieszkania, w których zaczynamy stosować systemy sterujące ogrzewaniem, oświetleniem oraz inne rozwiązania z dziedziny smart home. Doskonale bowiem wiemy, że jest to sposób nie tylko na ułatwienie sobie codzienności, ale również na obniżenie rachunków za ciepło i energię. Te zresztą oszczędzamy nie tylko z powodu pieniędzy, ale również rosnącej świadomości ekologicznej. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że środowisko staje się coraz bardziej zanieczyszczone i chcą zrezygnować na tyle na ile się da z wytwarzania gazów cieplarnianych i śmieci. Z tym wiąże się kolejny trend w dziedzinie aranżacji wnętrz, jakim jest wybieranie wysokiej jakości materiałów. Wiemy już, że oszczędności z wyboru tańszych rozwiązań są pozorne, dlatego dokładamy wszelkich starań, by wybierać to co solidne, trwałe i ponadczasowe. Ma to również wpływ na ostatni z trendów, które chcielibyśmy przedstawić a mianowicie na coraz popularniejsze łączenie nowoczesności z tradycyjnymi, naturalnymi motywami. Wnętrza w 2023 roku nawiązują do natury poprzez wykorzystanie organicznych materiałów, takich jak drewno, kamień czy rattan. Jednak zamiast klasycznych, wiejskich stylizacji, te elementy harmonijnie współgrają z nowoczesnym designem, tworząc unikalne kontrasty.

W kontraście do powrotu do natury jest następny trend, który również święci tryumfy. Mowa tu o powrocie stylistyki glam-disco, która z pewnością ucieszy wszystkich miłośników blasku. Brokaty, cekiny, lustra czy świecące elementy nie są obecnie uznawane za kiczowate. Wprost przeciwnie, to po nich możemy poznać modne wnętrza.

  Mieszkanie w kamienicy: inspiracje i praktyczne porady na temat aranżacji

Wśród popularnych rozwiązań, które pojawiły się w 2023 roku jest kolejne, które poniekąd także jest efektem pandemii. Mowa tu o organizowaniu przestrzeni do pracy lub nauki zdalnej. Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że posiadanie takiego zacisznego kąta jest niezbędne, dla tego nawet w mieszkaniach, w których dotychczas nie było miejsca na biuro lub gabinet zaczęliśmy wykorzystywać nie zaaranżowane miejsca naszych pomieszczeń decydując się np. na biurko w sypialni.

Modne kolory i materiały

Rok 2023 przyniósł nam sporą różnorodność z kwestii kolorów i materiałów, jakie sa obecnie powszechnie wykorzystywane w mieszkaniach. Pierwszym z wyraźnych trendów jest zainteresowanie mocnymi akcentami kolorystycznymi. Co ciekawe, pojawiają się one obecnie nie tylko w dodatkach czy detalach, ale również jako kolory ścian czy mebli. Wśród najmodniejszych odcieni wymienić możemy mocną czerwień, soczystą zieleń czy głęboki niebieski. Kolory te doskonale ożywiają pomieszczenia i nadają im energii. Co więcej, aby być w zgodzie z trendami nie musimy zmieniać całego wystroju wnętrza, ponieważ te energiczne barwy doskonale pasują do neutralnych kolorów stosowanych choćby w niezwykle popularnych minimalistycznych wnętrzach. Wystarczy więc zakup nowych zasłon czy kolorowych poduszek by całkowicie odmienić wystrój swojego salonu czy sypialni.
Drugim hitem 2023 roku są organiczne materiały, takie jak naturalne drewno, kamień czy rattan. Coraz częściej doceniamy ich ponadczasową elegancję, trwałość oraz możliwości aranżacyjne. Co ważne, te tradycyjne materiały są obecnie łączone z nowoczesnością a więc tworzywami sztucznymi, metalowymi czy chromowanymi elementami. Jeśli więc dotychczas w naszym wnętrzu znajdowały się elementy wykonane z takich materiałów - nie musimy z nich rezygnować lecz wzbogacić wystrój o to co aktualnie modne np. poprzez wymianę mebli na drewniane czy zmianę blatów na kuchennych szafkach na modne obecnie blaty kamienne.

Modne meble i dodatki

Jeśli chodzi o modne w tym roku meble mamy naprawdę szeroki wybór różnorodnych forma, spośród których każdy może znaleźć coś dla siebie. Jak już wspominaliśmy, bardzo modne są meble hybrydowe, które wykonane są z pozoru nie pasujących do siebie materiałów naturalnych i nowoczesnych. Mimo to w ofercie sklepów meblowych możemy znaleźć wiele fantazyjnych propozycji, które zachwycą miłośników oryginalności i innowacyjnych rozwiązań.
Drugim rodzaje popularnych mebli są bez wątpienia meble wielofunkcyjne. Sofy z funkcją spania, fotele wyposażone w schowki, składane stoliki oraz inne propozycje cieszą się uznaniem, ponieważ pozwalają nam odzyskać przestrzeń w naszych mieszkaniach. Jednocześnie przekonaliśmy się również, że kompaktowe rozwiązania wcale nie muszą być mniej wygodne od wielkogabarytowych mebli a w przestronniejszych wnętrzach łatwiej jest funkcjonować na co dzień. Przede wszystkim, istotne jest zachowanie balansu między modą a funkcjonalnością. Meble powinny nie tylko wyglądać atrakcyjnie, ale również dobrze spełniać swoją rolę w codziennym użytkowaniu.

  Jak urządzić pokój dla dziecka? Podpowiadamy!

Jeśli zaś mowa o dodatkach - nadal pełnią one kluczową rolę i decydują o charakterze mieszkania. Trudno jest jednak wskazać jeden typ dekoracji, który jest obecnie najmodniejszy. Popularne jest bowiem zarówno rękodzieło, tkane makramy, naturalne drewniane elementy czy ceramika, jak i lustra w nietuzinkowych formach czy lampki w futurystycznych kształtach i mocnej kolorystyce. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu urządzamy nasze mieszkanie. To właśnie główny styl wnętrza powinien bowiem determinować to jakie elementy ozdobne wybierzemy. Istnieje jedna wspólna cecha. W 2023 roku dodatki powinny być wyraziste, jednak jednocześnie nie powinno być ich zbyt wiele.

Nowoczesne wnętrza 2023

Nowoczesność w aranżacji wnętrz nabiera nieco nowej formy. Nie stoi już w kontrze do bycia blisko z naturą, wprost przeciwnie, rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że coraz lepiej łączymy te cechy ze sobą. Obecnie modne wnętrza nie są już nijakie i bezosobowe. Wiele osób zauważyło, że w pogoni za minimalizmem zgubiliśmy ducha i charakter naszych mieszkań, które zaczęły wyglądać bliźniaczo podobnie. Teraz to się zmienia. Stonowane kolory, proste formy mebli czy czyste linie nadal są synonimem nowoczesności oraz ważnym jej elementem. W 2023 roku nie boimy się jednak nadać wnętrzom charakteru, poprzez zakup mebli w intensywnych kolorach czy wybór dodatków, które pasują do naszego stylu. Obecnie minimalistyczne przestrzenie coraz częściej wzbogacane są o indywidualne akcenty, takie jak ręcznie wykonane elementy dekoracyjne czy unikatowe dzieła sztuki, które nadają im wyjątkowości i osobistego charakteru.

Ważną cechą nowoczesnych wnętrz 2023 jest także łączenie minimalistycznych elementów z naturą. Nikogo nie dziwią już naturalne plecionki, lniane pledy czy drewniane meble we wnętrzu urządzonym w nowoczesnym stylu. Co ciekawe, takie połączenia prezentują się niezwykle efektownie, szczególnie jeśli zadbamy o odpowiednie, punktowe oświetlenie, które świetnie akcentuje te detale. Obecnie nowoczesne wnętrze ma nam służyć - być praktyczne, funkcjonalne, wyposażone w innowacyjne technologie a jednocześnie nie zamykać nas na odbieranie różnych bodźców, przemyślenia czy pełnię relaksu. Coraz częściej można zauważyć, że aranżacje nie są już tak idealne w każdym fragmencie. Wiele osób zauważyło, że w perfekcyjnie urządzonej przestrzeni wcale nie funkcjonuje się dobrze i pozwalają sobie na kontrolowany nieład czy eksponowanie faktu, że na meblach pojawiają się przetarcia czy ślady użytkowania. Dom ma służyć nam nie zaś pełnić funkcję wystawy. To pozytywna zmiana, dzięki której możemy poczuć się swobodniej.

  Jak dobierać kolor krzeseł? Praktyczne wskazówki i pomysły na aranżację

Modne wnętrza - różne style

W 2023 roku możemy zaobserwować, że żaden ze stylów aranżacji nie jest passe i wciąż możemy korzystać z nich jeśli pasują do naszych indywidualnych potrzeb i wizji. Style nieco ewoluują, zmieniają się niektóre ich cechy jednak założenia pozostają wciąż takie same.
Dobrym przykładem jest wspomniany tu niejednokrotnie minimalizm, który obecnie nadal jest bardzo popularny jednakże zyskał nieco bardziej “ludzką’, nieidealna formę. Na fali popularności naturalnych materiałów po raz kolejny zyskał styl skandynawski, który jak wiemy korzysta z nich bardzo chętnie. Fakt ten w połączeniu z jego funkcjonalnością sprawia, że jest chętnie wykorzystywany w aranżacji wszystkich pomieszczeń w domu lub mieszkaniu.
Kolejnym stylem, który zainteresował w 2023 roku wiele osób jest eklektyzm. Wzrost popularności mocniejszych akcentów kolorystycznych oraz bardziej wyrazistych dekoracji sprawił, że po raz kolejny chcemy korzystać z dowolności w urządzaniu swoich wnętrz i czerpać z różnych stylów.

Podsumowując, trendy wnętrzarskie 2023 to prawdziwe bogactwo propozycji, z których niektóre wydają się wykluczać wzajemnie. Nie jest to jednak nic niepokojącego. Wprost przeciwnie, tak duża różnorodność pozwala nam uzyskać modne wnętrza, które jednocześnie będą zgodne z naszymi indywidualnymi upodobaniami. Warto więc to wykorzystać i całkowicie zmienić, lub też nieco odświeżyć przestrzeń, w jakiej żyjemy.