Tapeta łazienkowa - jak wybrać najlepszą?

Łazienka w naszym domu lub mieszkaniu jest naszą prywatna twierdzą. Choć wydaje się nam, że nie spędzamy w niej dużo czasu, to rzeczywistość jest nieco inna. To właśnie w łazience relaksujemy się po ciężkim dniu w pracy, czy przygotowujemy się do wyjścia. Z racji tego, pomieszczenie to powinno być zaaranżowane w odpowiedni sposób. Ważne są nie tylko względy estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne. Coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem jest tapeta łazienkowa. Wobec tego jak wybrać najlepszą?

Tapeta łazienkowa i jej parametry 

Tapeta łazienkowa z pewnością będzie się różniła od tych, którymi ozdabiamy ściany w salonie. Wynika to ze specyfikacji pomieszczenia. W łazience panuje ogromna wilgoć, co dla tapet nie jest korzystne. Wobec tego tapeta łazienkowa musi mieć odpowiednie parametry. To one będą determinowały fakt, czy rzeczywiście sprawdzi się ona w naszej łazience. W pierwszej kolejności warto więc zwrócić uwagę na to, że tapety łazienkowe powinny być wodoodporne. Najlepiej by pokryte były powłoką hydrofobową. Dzięki temu woda i skroplona para wodna będzie po niej swobodnie spływać. Co więcej tapeta łazienkowa musi być oddychająca. Zapewni to odpowiednia cyrkulację powietrza pomiędzy ścianą, a tworzywem. Uchroni to przez powstaniem na ścianie grzybów i pleśni. Warto również zwrócić uwagę na odpowiedni klej do tapet. Nie może on być podatny na działanie wody lub wilgoci. W przeciwnym razie tapeta łazienkowa bardzo szybko odklei się od ściany.

Tapeta łazienkowa- jaki wzór wybrać?

Tapety łazienkowe są coraz popularniejszym rozwiązaniem. Nic wiec dziwnego, że w asortymencie sklepu można znaleźć je w różnych kolorach, wzorach i teksturach. Najważniejsze jest jednak to, by dopasować tapetę łazienkowa do aranżacji, którą chcemy wykreować. Warto pamiętać, że jasne tapety łazienkowe optycznie powiększą wnętrze. Z kolei ciemne modele zadziałają w odwrotny sposób. Jest to ważne ze względu na to, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać.

  Jakie krzesła wybrać do salonu? Praktyczne wskazówki

Czy tapeta łazienkowa jest dobrym rozwiązaniem?

Tapeta łazienkowa z cała pewnością pozwala na oryginalne zaaranżowanie łazienki. Dzięki niej można wykreować we wnętrzu niepowtarzalny klimat. Z pewnością rozwiązanie to jest praktyczne i estetyczne zarazem. Niemniej jednak wszystko zależy od tego, czy dobierzemy tapetę łazienkową o odpowiednich parametrach. Wówczas stanie się ona prawdziwą ozdobą łazienki. Pamiętajmy też, że nie musimy kleić ją na wszystkich ścianach. Ciekawym pomysłem jest wyróżnienie powierzchni przy wannie lub przy prysznicu.