Szafirki - jak i kiedy sadzić? Sadzenie szafirków w doniczce i gruncie

Szafirki to jedne z najpopularniejszych kwiatów uprawianych w naszych ogrodach, które kwitną wiosną. Szafir jest rośliną cebulową, która zimuje w gruncie i rozkwita od drugiej połowy kwietnia do początku maja. W naszych ogrodach uprawia się kilka odmian tych kwiatów np. szafirek armeński, szerokolistny lub groniasty. Charakterystyczną cechą tych drobnych roślin jest groniasty kwiatostan o szafirowej lub chabrowej barwie kwiatów.

Szafirek - kiedy sadzić?

Cebule szafirka sadzimy jesienią od połowy września do połowy października. Roślina lubi miejsca słoneczne, lub ewentualnie półcieniste, ale nie zacienione całkowicie. Co do uprawy w odpowiednim podłożu, to szafirek nie jest wymagającą rośliną. Rośnie na glebach przeciętnych lub żyznych przepuszczalnych, o lekko kwaśnym odczynie (pH 6-7).

Szafirki najlepiej sadzić na eksponowanych miejscach tam, gdzie chodzimy, aby zdobiły nasze rabaty kwiatowe. Doskonale współgrają z innymi kwiatami, tworząc ciekawe kompozycje na rabatach kwiatowych. Cebulek szafirków nie sadzimy tam, gdzie najczęściej zimą pozostawiamy odgarnięty śnieg lub gdzie śnieg zsuwa się z dachu.

Sadzenie szafirków zaczynamy od nawiezienia ziemi np. kompostem. Wystarczy około 10 litrów kompostu na metr kwadratowym. Innym sposobem jest wysypanie każdego dołka pod szafirek jedna lub dwiema garściami kompostu. Szafirki lubią ściółkowanie korą, torfem, zrębkami lub kompostem.

szafirki w ogrodzie

Kiedy sadzić szafirki do gruntu?

Roślinki przyniesione w doniczkach ze sklepu ogrodniczego, do gruntu możemy sadzić wczesną wiosną. Najlepszym momentem jest kwiecień, kiedy już za oknem jest cieplej i w tym okresie możemy zakupić te piękne kwiatki.

Kiedy sadzić cebulki szafirka?

Do gruntu cebule szafirka sadzimy wczesną jesienią. Najlepszy termin to przełom września i października. Sadzenie cebulek w odpowiednim momencie sprawia, że roślina zdąży odpowiednio ukorzenić się w gruncie przed zimą.

  Kiedy i jak sadzić miskant olbrzymi? Sadzenie trawy miskant

Jak sadzić szafirki?

Szafirki do gruntu sadzimy na głębokość od 5 do 8 cm. Przyjmuje się, że głębokość sadzenia powinna być trzykrotnością wysokości cebulki. Między cebulkami musimy zachować minimum 5-10 cm. Im większa odległość, tym lepiej, ponieważ szafirki po kilku latach mocno się rozrastają i tworzą kępy. Po kwitnieniu cebulki wyjmujemy z ziemi, wycieramy z resztek gruntu i pozostawiamy w suchym i ciepłym miejscu aż do jesieni- uprawa w donicy. Jesienią sadzimy do gruntu. Szafirki posadzone w gruncie nie wymagają wyjmowania ich cebulek po przekwitnieniu. Przesadzenie szafirków posadzonych w gruncie, możemy wykonać co 5- 10 lat.

pole szafirkow

Jak i kiedy sadzić szafirki w doniczce?

Generalnie w domu w donicy możemy sadzić praktycznie o każdej porze, przeprowadzając tzw. zabieg pędzenia. W doniczkach szafirki mogą zakwitnąć o dowolnej porze. Wystarczy poddać je odpowiedniemu zabiegowi pędzenia. To swego rodzaju oszukiwanie tej rośliny, polegające na wytworzeniu jej odpowiednich warunków do rozwoju w warunkach domowych. W tym celu cebule szafirka chłodzi się przez pewien czas, tym samym naśladując ich naturalne procesy wegetacji. Zabieg możemy wykonywać w domu, wystarczy nam do tego parapet okienny i lodówka. Jak prawidłowo pędzić szafirki – podpowiadamy krok po kroku.

  1. Cebule szafirka wkładamy do lodówki i pozostawiamy na 10-15 tygodni. Taki proces pozwala dostarczyć im odpowiednią ilość chłodu i zainicjować kwitnienie.
  2. Po okresie chłodzenia, cebulki wkładamy do doniczek. W trakcie sadzenia cebulek pozostawiamy odkrytą ich górną część w 1/3. Gdy wyjmiemy cebulki z lodówki i posadzimy w doniczkach, a następnie poukładamy na parapecie, to rośliny pomyślą, że przyszła wiosna i czas zakwitnąć.
  3. W tym czasie wystarczy im odrobina wody i temperatura nieprzekraczająca 15 st. C. Po kilku tygodniach od posadzenia w doniczce wyłonią się pędy kwiatowe.

Po przekwitnięciu obcinamy łodygi kwiatowe. Rośliny wynosimy do chłodnego pomieszczenia. Podlewamy oszczędnie, aż do momentu, gdy liście zaczną żółknąć. Gdy liście zaschną, to cebule wyjmujemy z ziemi i chowamy do skrzynek, zasypując je torfem. Przechowujemy w suchej piwnicy do jesieni. We wrześniu cebulki możemy posadzić w ogrodzie. Najlepiej sadzić je w dużych grupach po około 20 do 25 cebulek. Na drugi rok wiosną będziemy mieli bardzo efektownie wyglądająca rabatę.

  Rozmnażanie bluszczu - jak rozmnożyć bluszcz?

O jeszcze warto wiedzieć o szafirkach?

Szafirki same rozsiewają się po ogrodzie. Gdy mamy ich kilka odmian, to potrafią się krzyżować, tworząc tym samym ciekawe mieszane kompozycje. Najpopularniejsze odmiany szafirków, to te niebieskie, rzadziej spotykamy różowe i białe.