Sypialnia z biurkiem - jak urządzić kącik do pracy?

Sypialnia kojarzy nam się z miejscem wypoczynku. Warto jednak mieć świadomość, że ta przytulna i cicha część naszego mieszkania może pełnić również inne funkcje. W dobie coraz powszechniejszej pracy zdalnej sypialnia może stanowić również doskonałe miejsce do jej wykonywania lub nauki. Wystarczy jedynie biurko i odrobina pomysłowości, by stworzyć przestrzeń, w której nie niepokojeni przez innych domowników możemy skupić się na swoich obowiązkach. W naszym artykule przedstawiamy proste rozwiązania, które pozwolą ci stworzyć miejsce do pracy w sypialni.

Zasady tworzenia kącika do pracy w sypialni

Sypialnia z biurkiem powinna być pomieszczeniem, które zapewni nam komfortowe warunki zarówno podczas pracy, jak i wypoczynku. Warto więc zastosować kilka prostych zasad dotyczących jej aranżacji. Pierwszą z nich jest wyraźne oddzielenie przestrzeni do pracy od łóżka. Biurko nie powinno znajdować się bezpośrednio przy nim. Poza tym, zadbać należy o to, by przestrzeń do pracy była dobrze oświetlona. Stawiamy więc biurko pod oknem. Ponadto warto pomyśleć także o dodatkowym oświetleniu, ponieważ sypialnie bardzo często są pomieszczeniami z niewielkimi lub wychodzącymi na północ oknami. W przypadku miejsca do pracy warto postawić na lampki emitujące jasne, chłodne światło sprzyjające skupieniu. W części wypoczynkowej zaś wybieramy przygaszone, ciepłe światło, które relaksuje i odpręża. Sypialnia z biurkiem powinna być miejscem sprzyjającym skupieniu, dlatego warto zadbać o porządek w miejscu pracy. Warto więc wybierać praktyczne biurka z szufladami, które pozwolą nam na przechowywanie niezbędnych dokumentów czy przyborów w sposób, który nie będzie nas rozpraszał. Ważna jest także ergonomia - biurko powinno mieć odpowiednią wysokość zaś krzesło wspierać naturalne ułożenie kręgosłupa.

  Jak dobierać krzesła do drewnianego stołu: inspiracje i praktyczne wskazówki

biurko w sypialni

Wybór odpowiedniego biurka do sypialni

Kluczowym elementem przy urządzaniu kącika do pracy w sypialni jest wybór właściwego biurka. To mebel, który musi być praktyczny, ale również współgrać estetycznie z resztą wnętrza. Obecnie oferta biurek jest bardzo szeroka i różnorodna, dzięki czemu znalezienie odpowiedniego rozwiązania nie powinno być trudne. W przypadku dużych sypialni możemy postawić na klasyczne biurko drewniane o dużym, szerokim blacie. Jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią możemy wybrać biurko o składanym blacie lub zawieszane na ścianie. Warto zadbać, by nawet niewielkie biurko pozwalało nam na swobodne ułożenie rąk podczas pracy na komputerze. W minimalistycznych, nowoczesnych sypialniach doskonale sprawdzą się biurka ze szklanym blatem i metalowymi elementami. Kącik do pracy w sypialni możemy urządzić również w prostym i funkcjonalnym stylu skandynawskim, który dobrze łączy się z innymi stylami wystroju wnętrz.

Mała sypialnia z biurkiem - jak zmaksymalizować przestrzeń

Stworzenie kącika do pracy w małej sypialni może być wyzwaniem, ale nie jest niemożliwe. Wymaga jednak wyboru odpowiednich mebli, które pozwolą nam maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Mała sypialnia z biurkiem powinna bowiem nadal zapewniać nam komfort i wygodę - zarówno podczas pracy, jak i wypoczynku. Jakie rozwiązania sprawdzą się w tym przypadku? Pierwszym z nich są z całą pewnością biurka narożne. Pozwalają zaoszczędzić miejsce, jednocześnie oferując wystarczającą ilość powierzchni do pracy. Wybierając model z półkami lub szufladami możemy dodatkowo wykorzystać przestrzeń pod blatem na przechowywanie niezbędnych nam dokumentów, książek czy przyborów. Do przechowywania możemy wykorzystać również przestrzeń nad biurkiem - wystarczy zamontować wiszące szafki lub półki. Kolejnym rozwiązaniem, które doskonale sprawdzi się w małej sypialni są składane krzesła. Tego typu mebel można łatwo złożyć i schować pod biurkiem po zakończeniu pracy, co pozwoli na większą swobodę ruchu w sypialni w ciągu dnia. Wybierając meble stawiajmy na proste formy, brak zbędnych elementów ozdobnych oraz jasne kolory, które optycznie powiększają pomieszczenie.

  Wykładzina PCV na podłogę - dlaczego to dobry pomysł?

sypialnia i biurko

Przykłady sypialni z miejscem do pracy

Przyjrzyjmy się różnym sposobom aranżacji sypialni z biurkiem. Możliwości jest bowiem naprawdę sporo. Pierwszym rozwiązaniem jest postawienie biurka pod oknem. Takie miejsce pracy będzie nie tylko doskonale doświetlone w ciągu dnia, ale również pozwoli nam cieszyć się widokiem podczas chwil przerwy w pracy.
Drugim rozwiązaniem, które możemy wykorzystać w sypialni o nietypowym układzie jest montaż biurka przykręconego do ściany. W czasie, gdy nie korzystamy z miejsca do pracy możemy złożyć je i zyskać sporo miejsca. Na uwagę zasługują również biurka narożne, które wyposażone są w szuflady i półki do przechowywania. Wybierając sypialnię z biurkiem narożnym pamiętajmy o tym, że w kątach pokoju zazwyczaj nie ma odpowiedniego oświetlenia dlatego warto doposażyć biurko w lampkę o regulowanej wysokości i intensywności światła.

Podsumowując, nawet jeśli w naszym mieszkaniu brakuje pomieszczenia, które moglibyśmy wykorzystać jako pracownię lub gabinet możemy stworzyć miejsce do pracy lub nauki wykorzystując swoją sypialnię. Wybór odpowiednich mebli sprawi, że kącik ten nie zabierze nam miejsca do wypoczynku a przy tym zapewni pełnię komfortu.