Jaka kabina prysznicowa najlepsza do czyszczenia?

Każdy z nas chce cieszyć się zadbanym i czystym mieszkaniem. Niestety, istnieją miejsca, które bywają trudne w utrzymaniu czystości. Jednym z nich jest bez wątpienia kabina prysznicowa. Wiedząc o tym, warto stawiać na rozwiązania, które są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Obecnie na rynku możemy znaleźć szeroki wybór kabin, które są bardzo łatwe w czyszczeniu. Jakie cechy powinna mieć taka kabina? Przekonajmy się.

Utrzymanie kabiny prysznicowej w czystości może być żmudnym zajęciem. Powstające na jej ścianach zacieki z kosmetyków, osadzający się kamień - wszystko to sprawia, że kabina nie prezentuje się najlepiej. Na szczęście, w dzisiejszych czasach możemy znaleźć rozwiązania, które łatwiej utrzymać w czystości, ze względu na ich konstrukcję oraz zastosowane materiały. Takie kabiny prysznicowe są nie tylko funkcjonalne, ale również prezentują się elegancko. Sprawdźmy więc, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu. 

Materiały i powłoki

Podstawowym kryterium przy wyborze kabiny prysznicowej jest materiał, z jakiego została wykonana. Obecnie kabiny prysznicowe są dostępne w różnych wariantach, wśród których wymienić możemy tworzywa sztuczne, szkło hartowane czy metalowe elementy ze stali nierdzewnej. Jeśli chodzi o łatwość w utrzymaniu czystości szkło hartowane jest jednym z materiałów, które łatwo doczyścić. Co więcej, obecnie coraz większa liczba producentów kabin oferuje nam modele, których ściany pokrywane są powłoką hydrofobową, dzięki czemu woda ścieka na dół nie pozostawiając widocznego kamienia czy osadów. Niektóre z kabin dodatkowo zabezpiecza się również powłoką antybakteryjną, co minimalizuje ryzyko rozwoju pleśni.

Prosta konstrukcja kabiny prysznicowej

Kolejnym, niezwykle ważnym elementem kabiny prysznicowej, który ma wpływ na to, jak łatwo będzie nam utrzymać ją w czystości jest jej konstrukcja. Warto stawiać na modele z drzwiami przesuwnymi lub skrzydłowymi, które ułatwiają dostęp do powierzchni wewnątrz kabiny a tym samym również jej czyszczenie. Konstrukcja kabiny powinna składać się z jak najmniejszej ilości elementów, powinna być ona również pozbawiona zbędnych elementów dekoracyjnych czy detali. Zasada jest bowiem prosta - im mniej zakamarków, wnęk i zdobień, tym mniej miejsc, gdzie mogą zatrzymywać się zabrudzenia takie jak kurz, osady z mydła czy kamień. Gładkie, jednolite powierzchnie są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości niż np. chropowate ścianki.

  Wyposażenie dla biura wysokiej jakości

Odpowiednia budowa odpływu

Aby kabina prysznicowa była łatwa w utrzymaniu w czystości powinna posiadać sprawnie działający drenaż i odpływ wody, który sprawi, że nie będzie ona zalegała w brodziku po naszej kąpieli. Warto więc przyjrzeć się uważnie temu jak wygląda odpływ wody w danej kabinie. Szybkie odprowadzanie wody pozwoli nam uniknąć powstawania nieestetycznych zacieków, osadów i plam po mydle i innych kosmetykach.

Prawidłowe metody czyszczenia kabiny prysznicowej

Nie da się ukryć, że niezależnie od tego, jaki model kabiny prysznicowej wybierzemy, jest to element wyposażenia mieszkania, który narażony jest na ciągły kontakt z wodą, kosmetykami i podwyższoną temperaturę. Nie unikniemy więc konieczności regularnego jej sprzątania. Aby nie było to zadaniem trudnym warto pamiętać o regularności w czyszczeniu kabiny prysznicowej. Przecierając ścianki kabiny prysznicowej po tym jak skończymy z niej skorzystać unikniemy powstawania zacieków i śladów po kamieniu, które są trudniejsze do usunięcia gdy się nawarstwią. Warto również wykorzystywać odpowiednie środki czyszczące, które nie uszkodzą powierzchni kabiny prysznicowej. Pod żadnym pozorem nie należy stosować środków z drobinkami czy twardych szczotek. Ich wykorzystanie może doprowadzić do powstania drobnych rysek na powierzchni ścian kabiny. I choć mogą być one niewidoczne dla naszych oczu stanowią doskonałą podstawę do przywierania brudu i powstawania nieestetycznych plam i zacieków. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie miękkich szmatek z mikrofibry oraz naturalnych środków czyszczących na bazie octu czy sody.