Róża na pniu: doskonała dekoracja ogrodu, balkonu i tarasu

Róża pienna, znana również jako róża na pniu lub róża sztamowa, może być wyjątkową ozdobą naszego ogrodu, balkonu lub tarasu. Dzięki temu, że korona róży pienej jest umieszczona wysoko na pniu, nie zajmuje wiele miejsca, co umożliwia sadzenie innych roślin pod nią.

Wygląd róży na pniu

Róża pienna osiąga wysokość od 120 do 140 cm. Korona może mieć kształt kulisty, parasolowaty lub długie, opadające pędy tworzące piękne kaskady kwiatów.

Jak powstaje róża na pniu?

Róża pienna powstaje poprzez okulizację, czyli metodę rozmnażania róż. Polega to na przeszczepieniu pąka szlachetnej odmiany róży na pień podkładki, zwykle różę dziką. Dzięki temu można zaszczepić różne gatunki i odmiany róż, takie jak róża pnąca, okrywowa, rabatowa czy wielkokwiatowa, co czyni róże pienne grupą bardzo zróżnicowaną.

Jak dbać o róże pienne?

Róże piene wymagają szczególnej pielęgnacji:

  1. Przycinanie róży na pniu: Wiosną należy dokonać przycinania róży na pniu, aby zapobiec wzrostowi dzikich pędów z podkładki.
  2. Sadzenie róży na pniu: Róże pienne powinno się sadzić na osłoniętym i słonecznym stanowisku, w żyznej glebie, która nie jest zbyt wilgotna. Nawożenie powinno rozpocząć się w drugim roku po posadzeniu.
  3. Okrywanie na zimę róży na pniu: Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ochrona krzewów przed zimą. Można to zrobić poprzez kopczykowanie, okrywanie matami i agrowłókniną. Róże pienne uprawiane w donicach najlepiej przechowywać przez zimę w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem.

Ciekawe odmiany róż piennych

Z polecanych odmian róż do tworzenia róż piennych można wyróżnić:

  • 'The Fairy': róża okrywowa o różowych, niewielkich kwiatach zebranych w bukiety,
  • 'Ice Lady': róża na pniu o białych, podwójnych kwiatach,
  • 'Bonica 82': róża rabatowa o różowych kwiatach, które utrzymują się do późnej jesieni,
  • 'Royal Occasion': róża na pniu o wielokwiatowych, czerwonych kwiatach,
  • 'Super Dorothy': róża o różowych kwiatach, kwitnąca wielokrotnie,
  • 'Excelsa': róża o ciemnoróżowych, małych, pełnych kwiatach, kwitnąca tylko raz.
  Jak i kiedy sadzić bluszcz przy płocie? Kompleksowy poradnik

Warto wiedzieć

Przy zakupie róż piennych należy zwrócić uwagę, czy dany gatunek lub odmiana jest zdolna do powtarzania kwitnienia, dzięki czemu można cieszyć się ich pięknem także na jesieni.

Róża pienna – zastosowanie w ogrodzie

Róże pienne doskonale wyglądają posadzone jako soliter na trawniku, ale równie atrakcyjnie prezentują się na rabatach w towarzystwie miniaturowych róż lub niskich róż okrywowych.

Aby nadać naszemu balkonowi lub tarasowi elegancki wygląd i podkreślić ich geometryczny i uporządkowany charakter, zaleca się ustawienie róż piennych w donicach w równych odległościach.

Róże pienne uprawiane w pojemnikach można również rozmieścić wzdłuż ścieżek w ogrodzie. Pojedyncza róża pienna lub róża w donicy będzie stanowić efektowny akcent, który przyciąga wzrok i nadaje przestrzeni reprezentacyjnego wyglądu.

Co sadzić obok róży piennej?

Można je komponować z niskimi bylinami, takimi jak starzec, lawenda lub szałwia omszona. Dodatkowo, taką kompozycję można otoczyć przystrzyżonym bukszpanem. Dobrze też komponują się z roślinami jednorocznymi, takimi jak tytoń ozdobny (sadzony do gruntu), oraz petunie i surfinie w donicach.