Pustak ceramiczny czy beton komórkowy? Co wybrać?

Z jakiego materiału budowlanego wybudować dom. Odpowiedź wydaje się prosta, ale nie do końca. Na rynku mamy dwóch głównych liderów, a mianowicie pustak ceramiczny i beton komórkowy. Każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami, które w dużej mierze będą decydowały o komforcie mieszkania w takim domu. Zatem co wybrać ? Beton komórkowy czy ceramika – w tym artykule postaramy się odpowiedź na to pytanie.

Czym jest beton komórkowy?

Beton komórkowy nazywany potocznie gazobetonem jest materiałem produkowanym na bazie piasku, wapna, wody, cementu, anhydrytu, proszku lub pasty aluminiowej. Gazobeton charakteryzuje się dużą porowatością, co powoduje, że jest to dość lekki materiał. Sama struktura bloczków komórkowych gwarantuje osiągnięcie wysokich parametrów izolacyjności termicznej.

Wyróżniamy kilka odmian gazobetonu, różniących się gęstością, własnościami cieplnymi i wytrzymałością. Produkty o niższej gęstości mają lepsza izolacyjność termiczną, te o wyższej mają lepsze parametry akustyczne. Wytrzymałość tych elementów zawiera się między 1,5 MPa, a 5 MPa. Beton komórkowy charakteryzuje się najniższym współczynnikiem radiacji spośród wszystkich materiałów budowlanych, przeznaczonych do stawiania przegród pionowych. Ponadto materiał ten zapewnia odpowiedni mikroklimat we wnętrzu i naturalną barierę chroniącą przed rozwojem bakterii, glonów oraz grzybów.

Materiał ten cechuję się wysoką precyzją wykonania, co w dużej mierze ułatwia roboty murarskie, tynkarskie i wykończeniowe. Duże wymiary bloczków i stosunkowo niewielki ciężar wpływają na usprawnienie całości prac. Do murowania ścian z betonu komórkowego na ogół używa się zaprawy klejowej, przy tym spoina jest dość cienka, co wpływa na ograniczenie tzw. mostków cieplnych i oszczędności w zużyciu energii w takim domu. Krawędzie boczne mają tzw. wpusty i pióro, dzięki czemu nie muszą być wypełniane spoiną pionową w trakcie ich montażu.

  Ogrzewanie domu fotowoltaiką - kiedy opłaca się wykorzystanie prądu do wytwarzania ciepła?

Co to jest pustak ceramiczny?

Pustak ceramiczny to popularna cegła lub pustak wytwarzany z gliny. Tego typu wyrób uważany jest za najbardziej tradycyjny do budowy domu i może być produkowany na dwa sposoby. W pierwszej metodzie wypala się w wysokiej temperaturze wcześniej przygotowane bloczki z gliny i wody.

Drugi sposób ma na celu wzbogacenie samego materiału, czyli do gliny i wody dodaje się mączki drzewnej lub trocin. W trakcie obróbki cieplnej trociny wypalają się, co w konsekwencji tworzy puste przestrzenie. Ten rodzaj należy do grupy elementów poryzowanych.

Zatem technologia ich wykonania wpływa na parametry wyrobu finalnego. Produkty bez wypełniacza cechują się znacznie większą gęstością, co skutkuje bardzo dobrymi parametrami izolacji akustycznej.

pustak ceramiczny

Porowatość powoduje, ze pustak jest lżejszy w porównaniu z produktem wytwarzanym z czystej gliny, co poprawia jego własności zatrzymywania ciepła wewnątrz budynku. Niemniej jednak wpływa to na pogorszenie wytrzymałości muru i akustykę.

Pustaki ceramiczne można wbudowywać w cienkie, grube spoiny lub piankę montażową. Wytrzymałość muru będzie się również różniła w zależności od zastosowanego spoiwa. Elementy pełne mają kształt cegły. Ceramika poryzowana jest większa i traktowana jako typowy pustak.

Beton komórkowy - zastosowanie

Beton komórkowy ma zastosowanie jako materiał izolacyjno- konstrukcyjny, izolacyjny oraz wypełniający. Beton komórkowy najczęściej wykorzystywany jest pod wylewkę (zamiast styropianu) oraz na warstwę izolującą- wyrównawczą na dachach i stropach, ze względu na jego lekką wagę, która znacznie nie obciąża całości konstrukcji.

Jako dobry materiał termoizolacyjny stosowany jest również do budowy domków jednorodzinnych. Świetnie sprawdza się przy wznoszeniu ścian jednowarstwowych, gdzie wykorzystywane są nie tylko bloczki, ale też nadproża tzw. U-kształtki. Niektóre rodzaje betonu komórkowego pozwalają na wznoszenie ścian z bloczków do trzeciej kondygnacji. Ze względu na lekką konstrukcją doskonale nadają się do nadbudowy poddasza.

Sprawdza się również jako materiał izolacyjny w ścianie kilkuwarstwowej. Dzięki temu budynek uzyskuje świetną izolację cieplną. Ma również zastosowanie jako materiał wypełniający w ścianach osłonowych.

  Ekologiczne rozwiązania konstrukcyjne i termoizolacyjne

Nie nadaje się do budowy ścian elewacyjnych, które nie będą poddawane tynkowaniu. Ze względu na porowatość łatwo nasiąka wodą, która znacznie zmienia jego parametry techniczne. Nie zalecany jest również do wznoszenia ścian piwnic, sąsiadujących bezpośrednio z gruntem.

Pustak ceramiczny - zastosowanie

Z pustaków buduje się różne rodzaje ścian zewnętrznych i wewnętrznych, a także wielowarstwowe oraz jednowarstwowe. Stosuje się go na ściany konstrukcyjne (nośne), jak i działowe.

Mamy kilka wariantów pustaków do budowy konkretnych elementów konstrukcyjnych budynku. Na przykład pustak ceramiczny kominowy i wentylacyjny służy do budowy przewodów kominowych i kanałów wentylacyjnych w budynku.

W zależności od wyboru rodzaju pustaka zależeć będzie jego sposób montażu i parametry izolacyjne ścian. Najbardziej polecany jest pustak ceramiczny szlifowany, który pozwala na łączenie go z zaprawą cienkowarstwową. W sprzedaży mamy również pustaki łączone na tzw. wpust i pióro, które nie wymagają spoin bocznych i znacznie przyśpieszają prace murarskie.

Pustak ceramiczny czy beton komórkowy - co wybrać?

Ceramika  czy beton komórkowy?-  to jest pytanie główne do inwestora, który zamawia projekt wykonawczy swojego domu. No i tutaj często stajemy przed dylematem, bo każdy z materiałów może być doskonałym rozwiązaniem na budowę ścian naszego domu. Co prawda sam projektant w projekcie może nanieść swoje propozycje, dotyczące elementów wzniesienia poszczególnych przegród pionowych, ale ostateczna decyzja i tak należy do inwestora.

Zatem dokonując wyboru beton komórkowy a pustak ceramiczny, trzeba wziąć pod uwagę koszty konkretnego rozwiązania, ale też względy techniczno- użytkowe Zarówno beton komórkowy, jak i pustak ceramiczny są produktami bardzo popularnymi na rynku.

Jako kryterium na ogół bierze się pod uwagę wytrzymałość takiego produktu. Pod tym względem lepszą wytrzymałość będą osiągały produkty ceramiczne. Jednak wytrzymałość bloczków betonu komórkowego pozwala na wzniesienie kilku kondygnacji budynku. A tak naprawdę nośność samego materiału, w wielu przypadkach nie jest w pełni wykorzystana. Dlatego wybierając taki materiał do budowy domu jednorodzinnego, to w takiej sytuacji doskonale sprawdzi się zarówno jeden, jak i drugi.

  Ogrzewanie olejowe - na czym polega? Koszty, wady i zalety

Pozostają również kwestie wykonawcze oraz transportu. Łatwiej jest murować ściany z dużych elementów, a ich układanie nie wiąże się z koniecznością wypełniania spoin pionowych. Murowanie na cienkie spoiny też w dużej mierze upraszcza sprawę i pozwala ominąć wiele błędów murarskich.

Ponadto koszty zakupy zaprawy zwykłej, czy klejowej oraz samego materiału przemawia bardziej za betonem komórkowy. Natomiast rodzaj kładzionej zaprawy wpływa na wytrzymałość muru i w tym wypadku cienkowarstwowa wpływa na zwiększenie wytrzymałości muru na ściskanie.

Sprawa tynkowania takiego muru ma ogromne znaczenie w pracach murarskich. Bloczki równo ułożone pozwalają na znacznie lepszą dokładność wymiarowania, a co za tym idzie położenie cieńszych tynków. Zatem na ostateczną decyzję w wielu przypadkach będzie miała wpływ cena, a także precyzja i jakość wykończenia oraz przyśpieszenie prac murarskich.