Przycinanie storczyków - kiedy i jak to robić? Praktyczny poradnik

Storczyki to egzotyczne i piękne kwiaty, które zdobią nasze parapety okienne, nadając całości dekoracji okna swego rodzaju elegancji. Kochamy storczyki i lubimy je dostawać w prezencie. Ich zaletą jest to, że potrafią długo kwitnąć i to dość obficie. Po przyniesieniu z kwiaciarni naszym storczykiem możemy się cieszyć przez kilka miesięcy, kiedy to pędu kwiatowe pokryte są kwiatami.

Niemniej jednak po przekwitnięciu, nasz storczyk zaczyna tracić swój urok. Jak zatem pielęgnować i obcinać storczyka, aby za jakiś czas ponownie obficie zakwitł.

Kiedy przycinać storczyka?

Podcinanie storczyka wykonujemy po jego przekwitnięciu, czyli w okresie tzw. uśpienia. Wykonanie tego zabiegu właśnie w tym momencie, będzie pobudzało roślinę do dalszego rozwoju i kwitnienia.

Jeżeli chodzi o sam czas, to według hodowców tych roślin jest to późna jesień, czyli od października do listopada, zanim kwiat ponownie wypuści pędy i obsypie się kwiatami. Korzenie przycinamy gdy te stanął się brązowe. Odcina się je delikatnie, aby wyrastały nowe. Przy tym należy uważać, aby nie uszkodzić zdrowych korzeni.

Obcinanie storczyka wykonujemy po przekwitnięciu pędów. Sposób przycinania, zależy od jego gatunku. Niektóre rośliny mają tzw. kwitnienie wtórne, czyli na gołych pędach wypuszczają nowe kwiatostany, a inne zasuszają pędy. Po czym to rozpoznać. Jeżeli pęd tylko częściowo zaschnie, to obcinamy tą część zaschniętą. Gdy pęd zaczyna obumierać całkowicie to znak, że storczyk już nie będzie kwitł na tym pędzie. Obcinanie pędów storczyka po przekwitnieniu polega na usunięciu ich najbliżej korzeni. Niektórzy eksperci zalecają cięcie pędu  nad trzecim oczkiem, licząc od dołu.

  Kiedy i jak sadzić marchewkę? Sadzenie marchewki krok po kroku

Odmiany takie jak Paphiopedilum i Phalaenopsis na jednym pędzie kwitną przez kilka lat. Z tego też względu na przycina się ich po kwitnieniu. Możemy ten zabieg wykonać po całkowitym uschnięciu pędu.

Jak obcinać storczyka?

Przycinanie storczyka realizujemy tylko sekatorem, przeznaczonym do wykonywania tego typu zabiegu. Najlepiej, aby był on przeznaczony tylko do storczyków i nie miał styczności z innymi roślinami ogrodowymi, czy doniczkowymi. Ostrza sekatora mogą przenosić choroby grzybowe, wirusy i bakterie z innych roślin, na które są bardzo wrażliwe storczyki.

Jeżeli nie masz narzędzia, dedykowanego tylko dla storczyków, to przed zabiegiem obcinania, wydezynfekuj je  odpowiednim środkiem chemicznym, służącym do prewencyjnej ochrony roślin ozdobnych. Pędy storczyka obcinamy bardzo ostrożnie, ponieważ ta roślina źle znosi rany i zadrapania liści. Źle wykonany zabieg może prowadzić do poważnych chorób orchidei, które nie da się zwalczyć, nawet przy jej troskliwej pielęgnacji.

Usuwamy tylko pędy kwiatostanowe. Niektóre gatunki orchidei wytwarzają tak zwane łodygi wspierające, na których nie pojawiają się kwiatostany. Ich nie należy usuwać. Pędu skracamy o ok. niecały 1 cm od węzła łodygi. Chyba że łodyga już zdrewniała nieco niżej, to można ją przyciąć krócej. Po jakimś czasie ona zaschnie całkowicie i nie będzie już jej widać, a na jej miejsce wyrosnął kojenie pędy kwiatowe. Jeżeli pęd jest przycięty nieco wyżej, to orchidea potrafi wypuścić świeże pędy kwiatowe z uśpionych oczek. W tym wypadku można ją podciąć ponad trzecim węzłem, to prawdopodobieństwo wypuszczenia nowego pęd jest większe.

Jak obcinać storczyki po przekwitnięciu?

Po opadnięciu kwiatów należy pęd przeciąć nad trzecim oczkiem (pąkiem) od dołu. W ten sposób pobudzimy storczyk do dalszego kwitnienia tzw. wtórnego. Gdy roślina nie będzie miała na to ochoty, to cały pęd uschnie. Gdy wyschnie, to ścina się go tuż przy korzeniu. Gdy pęd uschnie tylko częściowo, to ścinamy tylko część zaschniętą. Z jeszcze żywej części roślina może wypuścić boczne pędy kwitnące.

  Jak i kiedy sadzić bukszpan? Sadzenie z gałązki, w donicy i na żywopłot

Czy obcinać suche pędy storczyka?

Suche pędy storczyka obcinamy. Jeżeli całkowicie pęd zasechł, to obcinamy przy nasadzie korzeni. Gdy tylko częściowo, to ścinamy część zaschniętą.

Jak obcinać korzenie storczyka?

Korzenie storczyka przycinamy, gdy zaschną i zbrązowieją. Delikatnie obcinamy fragment martwego korzenia tak, aby nie uszkodzić zdrowych elementów rośliny. W ten sposób pobudzimy storczyka do wypuszczenia nowych i świeżych korzeni. Korzenie storczyka podcinamy w momencie jego przesadzania. Wtedy oczyszczamy je delikatnie z ziemi. Następnie sprawdzamy ich stan i usuwamy martwe elementy rośliny.  W ten sposób w nowym podłożu orchidea ma szanse lepiej rozwinąć system korzeniowy. Po przesadzeniu rośliny w nowe podłoże należy przez kolejne pięć dni jej nie podlewać. Ten okres jest potrzebny orchidei do adaptacji w nowych warunkach. Storczyki na ogół nie lubią zmian. Z tego względu należy dać im czas na tzw. adaptację.

Jak pielęgnować storczyki po przycięciu?

Przez kilka kolejnych dni orchidea potrzebuje czas na dojście do siebie. Dlatego należy się wstrzymać z zabiegami nawożenia przez kilka dni. Nie spryskujemy również liści, aby nie tworzyć zbyt wilgotnego środowiska, które może powodować rozwijanie się grzybów i innych patogenów. Po kilku dniach orchidea powinna wrócić do siebie. Wtedy zaczynamy standardową pielęgnację.

Po przekwitnieniu storczyk potrzebuje nawożenia i stanowiska słonecznego. W ten sposób pobudzimy go do tworzenia nowych pędów. Niemniej jednak nie stawiamy jej w bezpośrednim słońcu, ponieważ to może zniszczyć delikatne liście naszego storczyka. Ten gatunek roślin jest bardzo podatny na oparzenia. Przy pielęgnacji należy pamiętać o regularnym podlewaniu i utrzymywaniu wysokiej wilgotności powietrza wokół rośliny. Na nowe pędy kwiatowe poczekamy kilka miesięcy, ale to nam się opłaci. Za troskę i cierpliwość roślina wynagrodzi nam to pięknymi kwiatami, które będą wspaniałe niż te poprzednie.