Śnieżnobiałe firanki wprowadzają ład i porządek do pomieszczenia. Ta estetyczna wizytówka okna, dodaje wnętrzu klimatu i charakteru. Niestety z biegiem czasu białe firanki tracą na swoim śnieżnym kolorze i przechodzą bardziej w barwę szarawą. Co już nie dodaje estetyki wnętrzu. Przy tym wielokrotnie prane z czasem się niszczą. Co zatem zrobić, aby nasze pranie firan nie zmieniło ich barwy ani faktury ? Jak prać białe firanki w pralce, aby zdobiły okno, a nie były utrapieniem pani domu.
Firany spełniają funkcje zarówno estetyczne, jak i oddzielają nasze wnętrze od wścibskich sąsiadów. Niemniej jednak często osadza się na nich kurz, dym tytoniowy, sadza i tłuszcz. Z tego powodu stają się nieestetyczne i żółte. Na kolor firan ma również wpływ słońce. Aby przywrócić im pierwotny blask i świeżość, przy tym nie niszcząc delikatnej tkaniny, należy zastosować odpowiednie środki oraz właściwą technikę ich prania.
Jak prać firany? Krok po kroku
Pranie firanek w pralce automatycznej jest jak najbardziej możliwe, trzeba tylko wybrać odpowiedni program. Niemniej jednak wiele współczesnych gospodyń domowych zapomina o bardzo ważnej kwestii, związanej z praniem firan, a mianowicie ich namoczenie przed praniem.
Koniecznie pamiętaj o namoczeniu firanek przed praniem!
Firanki otrzepujemy z kurzu i równo składamy. Rozpoczynamy od ich namoczenia w roztworze wybielającego proszku do prania. Przed ich namoczeniem należy proszek dobrze rozpuścić w wodzie. Temperatura kąpieli nie może przekroczyć 40 st. C.
Firany namaczamy przez godzinę. Natomiast firanki z kuchni lub z pomieszczeń, gdzie pali się papierosy, trzeba namaczać dłużej, czyli kilkanaście godzin przed praniem. Gdy woda jest bardzo brudna, to co jakiś czas musimy ją zmienić, dodając ponownie proszek.
Jak prać firany ręcznie?
Jeżeli firany pierzemy ręcznie, to po namoczeniu delikatnie je wygniatamy w misce, pierzemy i płuczemy z 2-3 razy w dużej ilości letniej wody. W końcowej fazie możemy dać nieco krochmalu lub soli do firan. Wtedy zachowają one swój kształt. Wilgotne firany nylonowe przypinamy do karnisza, a bawełniane suszymy na ręcznikach.
Jak prać firany w pralce automatycznej?
Gdy pierzemy je w pralce, to zaraz po namoczeniu wrzucamy je do prania. Do pojemnika na płyn do płukania dodajemy nieco krochmalu lub soli do firan, ewentualnie dodatkowo wybielacza.
Na jakim programie prać firany?
Nowoczesne pralki mają obecnie dość intuicyjny panel sterowania. Dobrze opisane programy prania na panelu z informacją, do jakich tkanin i jakiego rodzaju ubrań dany program jest dostosowany, w dużej mierze ułatwiają pracę pani domu. Ponadto możliwość ustawienia automatycznego i ręcznego procesu wirowania i temperatury, pozwala na dostosowanie tych parametrów do własnych potrzeb.
Do prania firan nastawiamy na program do delikatnych tkanin. Na tym poziomie bęben pralki nie obraca się zbyt gwałtownie lub wykonuje niepełne obroty. Ustawiamy wirowanie na 600 obr./min. Firany z pralki wyciągamy w miarę wilgotne (mocno nieodwirowane), wtedy po zawieszeniu na oknie sama wracają do poprzedniej formy i nie trzeba ich prasować.
W jakie temperaturze prać firany?
Wszystko zależy od materiału, z którego wykonane są firanki. Na ogół mamy do czynienia z nylonowymi firanami lub wykonanych z innych sztucznych tkanin. Takie materiały na ogół pierzemy w niskich temperaturach. Dlatego optymalna temperatura prania firan to ok. 40 st. C. Bawełniane firany można prać w wyższej temperaturze. Niemniej jednak nie należy przekraczać 60 st. C.
Jak wybielać firany? Domowe sposoby
Firany niezależnie, z jakiego materiału są wykonane, z czasem tracą swoją biel. Niektóre żółkną, inne zaś szarzeją, wszystko zależy od warunków w pomieszczeniu, w którym są powieszone. Niestety wielokrotne pranie też nie sprzyja ich wyglądowi. Zatem jak przywrócić biel naszym firankom.
Firanki z włókien sztucznych
Te firanki pod tym względem są najmniej problematyczne. Na ogół wystarczy namoczyć je w proszku z wybielaczem optycznym. W sprzedaży są specjalne preparaty do wybielania firan. Można je zastosować na etapie namaczania, a potem przy praniu w pralce dodać jeszcze do proszku. Do ostatniego płukania dodajemy jeszcze środek zapobiegający gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych.
Nasze babki do wybielania firan stosowały sody oczyszczonej. W tym celu dodawały sodę oczyszczoną do ostatniego płukania. W ten sposób wybielały firanki z tiulu.
Pranie firan, o czym jeszcze musimy pamiętać
Materiały takie jak tiul, jedwab itp., z których wykonane są firanki, warto prać ręcznie.
Obecnie dość popularne firanki z frędzlami mogą sprawiać nam kłopoty z ich rozczesaniem po praniu. Ale jest na to sposób. Otóż jeszcze mokre firanki bierzemy do ręki, marszczymy materiał, zbieramy go tak, aby frędzle swobodnie wisiały. Następnie bijemy o kant blatu kuchennego lub umywalki. Operację ich trzepania jeszcze powtarzamy gdy będą już suche.
Ja nie jestem zwolennikiem prasowania firan. Tym bardziej że jest to dość żmudne i pracochłonne zajęcie. Niemniej jednak jak już decydujemy się na ich prasowanie, to wykonujemy tę czynność wzdłuż nitki. W ten sposób zapobiegamy wyciąganiu się firany, szczególnie przy brzegach.
Jak wieszać firany, aby stanowiły dekoracje naszego pokoju?
Firanki są elementem dekoracyjnym, który dość znacząco wpływa na aranżację naszego wnętrza. Zatem muszą być one odpowiednio dobrane do wnętrza. Warto wiedzieć, że:
- W pokoju przy minimalnie stonowanej kolorystyce aranżacji, firanki mogą go znacząco kontrastowo ubarwić.
- Tam, gdzie mamy do czynienia z mieszanką wielu kolorów i swego rodzaju nieładem aranżacyjnym, firany są tym elementem, który może uspokoić całą stylizację wnętrza.
- Gdy pod oknem mamy zainstalowany grzejnik, to warto zawiesić firany tylko do parapetu okiennego. W innym wypadku będą zatrzymywały dość znaczna część ciepła.
- Gdy mamy zamiar w pokoju powiesić firany, to należy dobrze wymierzyć wysokość i długość, ponieważ po upięciu efekt może być niezadowalający.
- Nasza dekoracja okienna może nam spędzać sen z oczu, gdy nasze piękne firanki powiesimy na żabkach bez karnisza. Taka aranżacja traci swój urok. Dlatego warto zadbać o odpowiednią dekorację również systemu zawieszenia.