W wielu gałęziach przemysłu stosuje się najróżniejsze rozwiązania technologiczne z zakresu hydrauliki. Jednym z nich są tzw. pompy obiegowe, czyli urządzenia wykorzystujące do pracy cyrkulację płynów lub gazów. W jaki sposób działają i do czego się przydają w środowisku domowym? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć poniżej.
Pompy obiegowe – sposób działania
Zacznijmy od początku. Pompy obiegowe są urządzeniami specjalistycznymi, które służą do cyrkulacji płynów w systemach hydraulicznych lub termicznych. W praktyce oznacza to, że ich głównym zadaniem jest pompowanie cieczy przez zamknięty obieg w celu jej dystrybucji. W ten sposób płyny przepływają przez system i rozprowadzają np. ciepło równomiernie po całej powierzchni.
Podstawowe funkcje i cechy pomp obiegowych to:
- pompowanie — pompowanie płynów przez zamknięty system rur i kanałów; płynem może być woda, olej, ciecz chłodnicza itp.
- cyrkulacja — pompy obiegowe generują siłę, która umożliwia swobodny przepływ cieczy.
- wzmacnianie ciśnienia — przepływ cieczy odbywa się z wykorzystaniem zmian ciśnienia, które podlega stałym regulacjom.
- efektywność energetyczna — nowoczesne pompy obiegowe tworzone są z myślą o tym, by zużywały jak najmniej energii przy zachowaniu takiej samej wydajności pracy.
- bezawaryjność i trwałość — pompy obiegowe wykonane są z materiałów odpornych na zniszczenia czy korozję, dlatego idealnie nadają się do długotrwałej i ciągłej eksploatacji.
Pompy obiegowe są istotnym elementem systemów hydraulicznych lub termicznych, które wymagają stałej cyrkulacji oraz równomiernego przepływu płynów w obiegu. Ich dobór zależy m.in. od ciśnienia, które jest niezbędne do prawidłowego działania w konkretnej sytuacji.
Pompy obiegowe – wykorzystywanie
Ze względu na swoje właściwości, pompy obiegowe znalazły zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu, w których bardzo przydatny jest wydajny sposób chłodzenia lub ogrzewania. Z tego powodu używa się ich w przypadku:
- systemów grzewczych — jako nieodłączny element systemów centralnego ogrzewania, które zapewniają ciepło zarówno w prywatnych domach, jak i w biurowcach czy zakładach przemysłowych.
- systemów chłodniczych — do pompowania substancji chłodzących typu freon w miejscach, które wymagają stałego chłodzenia, np. chłodnie.
- systemów wodnych — do przepływu wody na basenach, wodociągach czy w fontannach.
- systemów wentylacyjnych — pompy obiegowe mogą pompować również gazy, w tym powietrze, dzięki czemu efektywnie wentylują pomieszczenia i usuwają z nich zanieczyszczenia.
- systemów solarnych — używane są w kolektorach słonecznych do przemieszczania płynów w kierunku zasobników wody, przez co umożliwiają jej ogrzewanie za pomocą energii słonecznej.
Jak się okazuje, to tylko kilka przykładów zastosowania pomp obiegowych w praktyce. Wykorzystuje się je niemal w każdej gałęzi przemysłu, m.in. do chłodzenia wielkich maszyn czy wentylacji sal produkcyjnych. Z powodzeniem używa się ich także w warunkach domowych, np. do ogrzewania mieszkań lub wody. Ich wszechstronność sprawia, że można z nich korzystać w każdej sytuacji z zakresu rozwiązań hydraulicznych i grzewczych.