Podstawowe wyposażenie kuchni – co musisz kupić?

Rozpoczęcie studiów i wyprowadzka z domu rodzinnego? Przeprowadzka do nowego mieszkania? A może kupno własnego domu po ślubie? Sytuacji, w których musimy podjąć się skompletowania wyposażenia kuchennego, jest wiele. Właśnie wtedy trzeba zastanowić się nad tym, co powinno wejść w skład podstawowe wyposażenia kuchni. Poniższy artykuł ma na celu pomóc Ci w uzyskaniu odpowiedzi właśnie na to pytanie. A zatem – zapraszamy do lektury!

Najważniejsze wyposażenie kuchenne

Zacznijmy od tego, że określenie najważniejszego wyposażenia kuchennego jest nierzadko kwestią bardzo indywidualną, która zależy w dużej mierze od liczby domowników oraz ich przyzwyczajeń i preferencji kulinarnych. Na potrzeby artykułu załóżmy jednak, że mamy do czynienia z osobą niemającą bardzo ekstrawaganckich potrzeb żywieniowych.

Wysokiej jakości garnki

Samodzielne przygotowywanie posiłków nie byłoby możliwe bez garnka. Jest on niezbędny zarówno do gotowania zup, jak i przygotowywania zapiekanek, ziemniaków i warzyw, makaronów, ryżu, gulaszów czy bigosu. Co więcej, jako podstawowe wyposażenie kuchni powinniśmy uznać przynajmniej dwa garnki – jeden większy oraz jeden mniejszy.

Wysokiej jakości garnek powinien być wykonany ze stali nierdzewnej, która wykazuje nie tylko dużą odporność na uszkodzenia, ale też na korozję i wysoką temperaturę. Jeśli dysponujesz ograniczonym miejscem w kuchni, kup garnki, które można używać w piekarniku – w wielu sytuacjach będą one mogły zastąpić naczynie żaroodporne. Takie modele znajdziesz między innymi w ofercie marki Gerlach.

Patelnie – pojedyncze czy w zestawie?

Obok garnków niezbędne są również patelnie. Na rynku można znaleźć modeli przeznaczonych do konkretnych dań (np. wok do dań kuchni azjatyckiej, patelnia grillowa czy patelnia do naleśników). Jeżeli jednak w domu dania z grilla i kuchni azjatyckiej przygotowujesz tylko sporadycznie, jako niezbędne wyposażenie spokojnie możesz uznać wyłącznie podstawowy zestaw patelni uniwersalnych.

  Najlepsi instalatorzy okien w Rzeszowie - TOP 5

W domu warto mieć przynajmniej dwie patelnie – jedną mniejsza i jedną większą (przynajmniej o średnicy 28 cm) z wyższym rantem. Taki podstawowy zestaw z powodzeniem wystarczy Ci do przygotowywania różnorodnych dań dla większej liczby osób. Pamiętaj też, że patelnie powinny mieć na wyposażeniu pokrywki.

Zwróć też uwagę na kuchenkę, jaką dysponujesz. Tańsze modele dostępne w sklepach nie zawsze nadają się do użytku na indukcji. Osobom wynajmującym mieszkanie i przeprowadzającym się od czasu do czasu polecamy kupno patelni nowoczesnych, które można używać na wszystkich typach kuchenek: gazowej, elektrycznej, ceramicznej i indukcyjnej.

Sztućce i zastawa stołowa

Samo przygotowanie potraw to jedno. Druga sprawa to to, że trzeba je na czymś podać. To właśnie dlatego na podstawowe wyposażenie kuchni i jadalni składa się również elegancka zastawa stołowa i sztućce. Tutaj uwagę musimy zwrócić przede wszystkim na dwa główne aspekty:

  • liczba domowników: sztućców i poszczególnych elementów zastawy stołowej powinno być oczywiście tyle, by wszyscy domownicy mogli razem jeść posiłki. To jednak nie wystarczy – trzeba wziąć pod uwagę także potencjalnych gości. Uniwersalnym wyborem jest tutaj komplet sztućców dla 12 osób, choć osoby, które często organizują duże uroczystości, powinny wyposażyć się w komplet 18-osobowy;
  • wystrój wnętrza: sztućce oraz, przede wszystkim, zastawa stołowa to nie tylko praktyczne wyposażenie kuchni i jadalni. W znacznym stopniu wpływają one również na wystrój stołu, dlatego powinny być dopasowane do ogólnego stylu panującego we wnętrzu.

Dla formalności: na podstawowy komplet sztućców składa się łyżka stołowa, łyżeczka, widelec i nóż. Zastawa stołowa powinna z kolei obejmować talerz głęboki, talerz płaski, talerzyk do ciast, kubek, filiżankę oraz spodek. Istotne są również szklanki, kieliszki i inne naczynia do napojów.

Zamów wyposażenie kuchenne na gerlach.pl

Wymienione przez nas elementy wyposażenia kuchennego to tylko niezbędna podstawa. Musisz mieć na uwadze to, że w każdej kuchni powinny znaleźć się również różne noże kuchenne, deska do krojenia, solniczka i pieprzniczka czy pojemniki na żywność i akcesoria kuchenne… Dobrą informacją jest jednak to, że większość z tych rzeczy bez problemu możesz kupić w sklepie gerlach.pl, który jest synonimem najwyższej jakości.

  Jak usunąć zapach stęchlizny? Sprawdzone sposoby