Płytki gresowe na ogrzewanie podłogowe - czy warto je wybrać?

Ogrzewanie podłogowe to bardzo popularne obecnie rozwiązanie, które dzięki swoim licznym zaletom takim jak równomierne rozprowadzanie ciepła czy brak widocznych grzejników. Warto jednak mieć świadomość, że na efektywność działania ogrzewania podłogowego wpływa nie tylko jego prawidłowa instalacja ale również odpowiednie materiały, którymi wykończymy podłogę. Jedną z ciekawych propozycji, która cieszy się ogromną popularnością jest bez wątpienia gres na ogrzewanie podłogowe. Czym się charakteryzuje i czy warto go wybrać? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Płytki gresowe na ogrzewanie podłogowe - czy warto je wybrać?

Jeszcze kilkanaście lat temu w przypadku ogrzewania podłogowego zalecało się stosowanie wyłącznie płytek ceramicznych. Obecnie dysponujemy znacznie szerszą ofertą produktów, wśród których możemy wymienić wspomniane płytki, płytki kamienne, panele winylowe, laminowane a nawet drewniane deski i parkiety. Wszystko po to, by podłoga na ogrzewaniu podłogowym zapewniała nie tylko jego skuteczne działanie, ale również odpowiadała naszym upodobaniom oraz specyfice pomieszczenia. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę efektywność ogrzewania warto wybierać przede wszystkim te rozwiązania, które charakteryzują się niskim oporem cieplnym oraz trwałością. Biorąc te czynniki pod uwagę szybko dojdziemy do wniosku, że płytki gresowe na ogrzewanie podłogowe są jednym z najlepszych wyborów, na które możemy się zdecydować.

Zacznijmy jednak od najważniejszego, czyli wyjaśnienia czym właściwie jest gres. Mówiąc najprościej, są to płytki, w skład których wchodzi mieszanka piasku kwarcowego, gliny, kaolinu oraz barwników. To właśnie ten skład sprawia, że płytki charakteryzują się właściwymi parametrami, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania a przy tym dają nam spore możliwości kompozycyjne. Jeśli bowiem myślisz o gresie jako o płytkach ceramicznych imitujących kamień możesz się zdziwić - w ofercie dostępne są zarówno płytki w jednym kolorze, jak i te doskonale imitujące drewno. Oznacza to, że z powodzeniem mogą być stosowane również w pomieszczeniach, w którym zależy nam na utrzymaniu naturalnego efektu i przytulnego wyglądu pomieszczenia czyli w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym.

  Jak zbudować budę dla psa?

plytki na podloge

Rodzaje gresu na ogrzewanie podłogowe

Mówiąc o tym jaki gres na ogrzewanie podłogowe warto wybrać nie sposób nie wspomnieć o tym, że pytki gresowe dostępne są w różnych wariantach. Wśród nich możemy wymienić między innymi płytki gresowe ścienne, które charakteryzują się mniejszą odpornością oraz zwiększona nasiąkliwością. Choć w przypadku pomieszczeń nie powinno mieć to aż tak wielkiego znaczenia lepiej rezygnować z ich montażu na podłodze, ponieważ bardzo szybko możemy zauważyć widoczne zarysowania, które wpłyną na estetykę podłogi. Warto więc podejmować decyzję biorąc pod uwagę pozostałe dwa rodzaje gresu a więc gres techniczny oraz gres szkliwiony.

Pierwszy z nich czyli gres techniczny to płytki wykonane z barwionej masy, które pozbawione są ozdobnej, błyszczącej warstwy. Płytki mogą wydawać się surowe i nieprzystępne, jednakże w niektórych aranżacjach sprawdzają się doskonale. To co wyróżnia gres techniczny to z całą pewnością wyjątkowa wytrzymałość nie tylko na uszkodzenia czy przetarcia ale również na mróz. Z powodzeniem może więc być stosowany nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz pomieszczeń.

Drugim rodzajem gresu na ogrzewanie podłogowe jest gres szkliwiony - co kryje się pod tą nazwą? Mówiąc najprościej, gres tego typu posiada dodatkową warstwę szkliwa, która ma na celu skuteczne zabezpieczenie płytek przed zabrudzeniami i przebarwieniami. Co ważne, nie wpływa ona w żaden sposób na parametry płytek - nadal zachowują one dobrą przekazywalność ciepła oraz są odporne na działanie różnego rodzaju czynników. Istnieje również gres polerowany. W jego przypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ jest to materiał, który wymaga dodatkowej impregnacji ze względu na łatwość zarysowania czy odbarwienia.

Gres czy terakota na ogrzewanie podłogowe?

Podejmując decyzję dotyczącą wykończenia podłóg z ogrzewaniem podłogowym spora część osób bierze pod uwagę inne rozwiązania w tym np. terakotę. Jest ona dość popularnym materiałem. Czy jednak jest lepszym rozwiązaniem niż płytki gresowe na ogrzewanie podłogowe? Jak się okazuje, nie do końca. Aby odpowiedzieć dlaczego musimy przypomnieć czym właściwie jest terakota. Mówiąc najprościej są to płytki wykonane z dobrze oczyszczonej i wypalonej gliny. I choć rozwiązanie to może wydawać się odpowiednie jako podłoga na ogrzewanie podłogowe musimy pamiętać o dwóch, niezwykle ważnych kwestiach. Przede wszystkim terakota nie jest materiałem tak odpornym na zarysowania czy zaplamienia w związku z czym posłuży nam krócej. Drugim problemem jest zaś fakt, że jest znacznie bardziej nasiąkliwa, przez co pod żadnym pozorem nie sprawdzi się w pomieszczeniach narażonych na występowanie wilgoci czyli np. kuchniach czy łazienkach. Odpowiedź jest więc jedna - warto postawić na gres na ogrzewanie podłogowe.

  Gotowe projekty domów - kiedy warto je wybierać?

kladzenie plytek

Jaką grubość gresu wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Oczywistym jest, że w przekazywaniu ciepła wpływ mają nie tylko właściwości danego materiału, ale również jego grubość. Dlatego też zastanawiając się jakie płytki gresowe do ogrzewania podłogowego wybrać nie sposób nie wspomnieć o tym parametrze. Na rynku znajdziemy standardowe produkty o grubości od 9 do 12 mm i jak najbardziej sprawdzą się one w naszym domu. Możemy również postawić na ultra cienkie płytki, których grubość nie przekracza 9mm, jednak wiąże się to mimo wszystko z ryzykiem uszkodzenia. Pod żadnym pozorem nie wybieramy zaś płytek gresowych, typowo zewnętrznych, których grubość sięga 2-3 cm. Ich położenie na ogrzewanie podłogowe to spore utraty ciepła a więc również naszych pieniędzy.

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się jaki rodzaj materiałów zastosować w przypadku ogrzewania podłogowego gres jest jednym z tych materiałów, który z pewnością spełni wszystkie twoje oczekiwania, zapewni efektywne działanie systemu ogrzewania a przy tym, dzięki swojej trwałości z powodzeniem posłuży przez wiele lat nie tracąc swojego efektownego i eleganckiego wyglądu. Szeroki wybór wzorów i wersji kolorystycznych jest zaś gwarancją, że gres na ogrzewanie podłogowe będzie dopasowany do twoich upodobań oraz oczekiwań względem aranżacji wnętrz.