Płytki do łazienki - jakie można zastosować?

Wybór odpowiednich płytek jest decyzją na lata. Nie da się ich zmieniać co sezon i odświeżać jak ścian za pomocą farb. W związku z tym zakup płytek do łazienki powinien być poprzedzony planowaniem tego, jaki ma być efekt końcowy i jaką kwotę chcemy na nie przeznaczyć. Wybór w sklepach jest ogromny. Możemy zdecydować się na terakotę, gres, płytki szklane, glazurę, czy też kafelki granitowe. Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie i co wybrać na ściany a co na podłogę?

Na co zwrócić uwagę kupując płytki łazienkowe?

Płytki, które mają zostać ułożone w łazience, muszą być przede wszystkim mało nasiąkliwe. Oznacza to, że nie mogą absorbować wody i innych płynów jak np. detergenty, z którymi często mamy do czynienia w łazience. Poziom ten nie powinien przekraczać 10%. Jest to ważne z tego względu, że wilgoć jest w łazience cały czas. Płytki niespełniające tych standardów mogą szybko zacząć pękać i łatwo ulegać zabrudzeniom. Co więcej, dobrze by płytki na podłogę były antypoślizgowe, najlepiej wybierać te o klasie R9 i R10. Zwróćmy też uwagę na klasę ścieralności.

Jakie płytki zastosować na podłogę?

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że płytki kładzione na podłogę powinny być specjalnie przeznaczone do tego celu. Wynika to z faktu, że płytki dedykowane na ściany są zbyt kruche i cienkie. Co za tym idzie, nie wytrzymałyby obciążenia. Dobrym rozwiązaniem jest wybór płytek ceramicznych np. gresu. Kafle takie są twarde i wytrzymałe. Są też odporne na wchłanianie wilgoci. Dobrym pomysłem może być też wybór terakoty, która w swojej strukturze i wyglądzie bardzo przypomina poprzedni materiał. Terakota jest jednak odrobinę mniej twarda, a co za tym idzie, mniej wytrzymała od gresu.

  Wymiana instalacji elektrycznej - jaki jest koszt? Zakresy prac i ceny

Jakie płytki na ściany?

Płytki na ścianę nie podlegają aż takim obciążeniom jak te stosowane do wykładania podłóg. W związku z tym na ściany możemy położyć dowolny ich rodzaj. Do wyboru mamy płytki ceramiczne takie jak terakota, glazura czy gres, płytki szklane oraz kafelki granitowe. Te ostatnie cechują się wysoką trwałością i eleganckim wyglądem. Wybór powinien zależeć od zasobów finansowych oraz indywidualnych preferencji.

Co więcej, możemy wybierać spośród różnych kształtów, wymiarów i typów faktury. Jeżeli chcemy nadać wnętrzu niepowtarzalnego i eleganckiego charakteru, możemy zdecydować się na matowe płytki. Sprawdzą się przede wszystkim w minimalistycznych wnętrzach. Jeżeli chcemy wybierać spośród nieskończonych wzorów, możemy z kolei sięgnąć po glazurę. Ciekawym rozwiązaniem do nowoczesnych łazienek w stylu glamour mogą być płytki szkliwione z połyskiem.

Płytki jasne czy ciemne?

To jaki kolor płytek wybrać do łazienki zależy od gustu oraz tego, jak będziemy o nie dbać. Jeżeli chcemy mieć płytki niemal bezobsługowe, na których ciężko będzie zobaczyć jakiekolwiek plamy czy uszkodzenia, powinniśmy zdecydować się na jasne płytki o nieregularnym wzorze. Należy pamiętać o tym, że im bardziej błyszczące i ciemne płytki, tym bardziej widoczne zacieki i drobne odpryski i rysy. O płytki w takim stylu musimy bardzo dbać. Podobnie rzecz ma się z płytkami o jednolitym kolorze i fakturze.