plytki w lazience

Płytki do łazienki – jakie można zastosować?

Wybór odpowiednich płytek jest decyzją na lata. Nie da się ich zmieniać co sezon i odświeżać jak ścian za pomocą farb. W związku z tym zakup płytek do łazienki powinien być poprzedzony planowaniem tego, jaki ma być efekt końcowy i jaką kwotę chcemy na nie przeznaczyć. Wybór w sklepach jest ogromny. Możemy zdecydować się na terakotę, gres, płytki szklane, glazurę, czy też kafelki granitowe. Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie i co wybrać na ściany a co na podłogę?

Na co zwrócić uwagę kupując płytki łazienkowe?

Płytki, które mają zostać ułożone w łazience, muszą być przede wszystkim mało nasiąkliwe. Oznacza to, że nie mogą absorbować wody i innych płynów jak np. detergenty, z którymi często mamy do czynienia w łazience. Poziom ten nie powinien przekraczać 10%. Jest to ważne z tego względu, że wilgoć jest w łazience cały czas. Płytki niespełniające tych standardów mogą szybko zacząć pękać i łatwo ulegać zabrudzeniom. Co więcej, dobrze by płytki na podłogę były antypoślizgowe, najlepiej wybierać te o klasie R9 i R10. Zwróćmy też uwagę na klasę ścieralności.

Jakie płytki zastosować na podłogę?

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że płytki kładzione na podłogę powinny być specjalnie przeznaczone do tego celu. Wynika to z faktu, że płytki dedykowane na ściany są zbyt kruche i cienkie. Co za tym idzie, nie wytrzymałyby obciążenia. Dobrym rozwiązaniem jest wybór płytek ceramicznych np. gresu. Kafle takie są twarde i wytrzymałe. Są też odporne na wchłanianie wilgoci. Dobrym pomysłem może być też wybór terakoty, która w swojej strukturze i wyglądzie bardzo przypomina poprzedni materiał. Terakota jest jednak odrobinę mniej twarda, a co za tym idzie, mniej wytrzymała od gresu.

  Jak zamontować drzwi zewnętrzne? Prosty sposób krok po kroku

Jakie płytki na ściany?

Płytki na ścianę nie podlegają aż takim obciążeniom jak te stosowane do wykładania podłóg. W związku z tym na ściany możemy położyć dowolny ich rodzaj. Do wyboru mamy płytki ceramiczne takie jak terakota, glazura czy gres, płytki szklane oraz kafelki granitowe. Te ostatnie cechują się wysoką trwałością i eleganckim wyglądem. Wybór powinien zależeć od zasobów finansowych oraz indywidualnych preferencji.

Co więcej, możemy wybierać spośród różnych kształtów, wymiarów i typów faktury. Jeżeli chcemy nadać wnętrzu niepowtarzalnego i eleganckiego charakteru, możemy zdecydować się na matowe płytki. Sprawdzą się przede wszystkim w minimalistycznych wnętrzach. Jeżeli chcemy wybierać spośród nieskończonych wzorów, możemy z kolei sięgnąć po glazurę. Ciekawym rozwiązaniem do nowoczesnych łazienek w stylu glamour mogą być płytki szkliwione z połyskiem.

Płytki jasne czy ciemne?

To jaki kolor płytek wybrać do łazienki zależy od gustu oraz tego, jak będziemy o nie dbać. Jeżeli chcemy mieć płytki niemal bezobsługowe, na których ciężko będzie zobaczyć jakiekolwiek plamy czy uszkodzenia, powinniśmy zdecydować się na jasne płytki o nieregularnym wzorze. Należy pamiętać o tym, że im bardziej błyszczące i ciemne płytki, tym bardziej widoczne zacieki i drobne odpryski i rysy. O płytki w takim stylu musimy bardzo dbać. Podobnie rzecz ma się z płytkami o jednolitym kolorze i fakturze.