Wydawać by się mogło, że wyznaczenie punktów świetlnych i miejsc, w których zamontowane mają być w domu gniazdka elektryczne to nic trudnego. Tymczasem brak konsekwencji i logicznego podejścia do tematu może oznaczać kosztowne konsekwencje w postaci konieczności wykonywania bruzd w ścianach i prowadzenia dodatkowych przewodów. O czym więc pamiętać planując oświetlenie w domu?
Na co zwrócić uwagę planując oświetlenie?
Najczęściej plan instalacji elektrycznej wykonuje się przy okazji budowania domu lub remontowania pomieszczeń. Odpowiednio zaplanowane punkty świetlne i włączniki będą rzutować na funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń przez długi czas, a niekiedy nawet przez dziesiątki lat. Zasady dobierania elementów różnią się w zależności od przeznaczenia pomieszczeń. Wiele zależy też od stylu, w jakim urządzone jest wnętrze naszego domu. Podpowiadamy jak zaplanować oświetlenie w domu.
Oświetlenie salonu
Salon lub pokój dzienny to pomieszczenie, w którym zwykle spędzamy najwięcej czasu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie jego oświetlenie. Najlepsze jest oczywiście zastosowanie dużych przeszkleń, które zapewnią sporą ilość światła dziennego, ale po zmroku nawet w takim salonie konieczne będzie oświetlenie sztuczne. Należy tu więc zaplanować główne światło, a także oświetlenie dodatkowe. Górne światło najlepiej usytuować nad stolikiem kawowym, a także nad stołem jadalnym, jeśli w tym pomieszczeniu znajduje się także strefa jadalna. Funkcję wspierającą i dekoracyjną zarazem może mieć oświetlenie ścienne w formie kinkietów lub oświetlenie w suficie podwieszanym. Walor dekoracyjny zapewnią także małe lampki dostępne w przeróżnych stylach i rozmiarach – mogą to być zarówno lampki stołowe, jak i nieco większe lampy podłogowe. Ważne, by ich rozmiar nie przytłoczył pomieszczenia. Jeśli więc Twój pokój dzienny nie jest duży, szukaj raczej niewielkich lamp.
Zadbaj też o odpowiednią ilość gniazdek elektrycznych – w miejscu, gdzie docelowo będzie umieszczony telewizor, ale także np. przy kanapie, gdzie będziesz mógł podłączyć dodatkową lampkę czy ładowarkę do laptopa lub telefonu komórkowego. Na koniec pamiętaj, że włączniki światła powinny być umieszczone w skrajnych punktach pomieszczenia, jeśli jest ono przechodnie. Jeśli więc do salonu wchodzimy z korytarza, a przez salon docieramy np. do kuchni, włączniki warto zaplanować zarówno przy wejściu od strony korytarza, jak i od strony kuchni.
Jak oświetlić łazienkę i kuchnię?
Łazienka i kuchnia to miejsca, w których oświetlenie ułatwia pracę lub pielęgnację ciała. Trzeba więc zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie blatu roboczego w kuchni, a także dodatkowe oświetlenie w łazience ułatwiające np. wykonanie makijażu. W każdym z tych pomieszczeń należy oczywiście zamontować oświetlenie główne – sufitowe. W kuchni przyda się także np. ledowe oświetlenie zainstalowane pod szafkami podwieszanymi, by bezpośrednio oświetlać blat w czasie przygotowania posiłków. Dodatkowym ułatwieniem, ale także elementem dekoracyjnym jest wewnętrzne oświetlenie wiszących szafek kuchennych, o ile są one przeszklone.
W łazience natomiast pamiętaj o oświetleniu przy lustrze, które ułatwi codzienne funkcjonowanie.
Światło w gabinecie, sypialni i pokoju dziecka
Kolejnymi pomieszczeniami, w których trzeba logicznie zaplanować oświetlenie, jest sypialnia, pokój dziecka czy gabinet do pracy w domu. Tak jak w przypadku poprzednich pokoi, oświetlenie górne to podstawa. Odpowiednio dobrana temperatura barwowa pozwoli stworzyć w tych pomieszczeniach odpowiedni nastrój. Do gabinetu czy pokoju dziecka lepiej wybierać oświetlenie o chłodnej barwie, ale już w sypialni sprawdzi się klimatyczna ciepła barwa. Pomoże ona także w zasypianiu. Ale oświetlenie sufitowe, to nie jedyne źródło światła w tych pomieszczeniach.
W sypialni czy pokoju dziecka konieczna jest także lampka nocna – stojąca na szafce nocnej lub w formie kinkietu montowanego przy zagłówku łóżka do ściany.
W pokojach, gdzie stanie biurko do pracy czy odrabiania lekcji, konieczna jest także lampka stołowa, umieszczana zwykle po lewej stronie (w przypadku osób praworęcznych). Niemniej jednak można tu też zastosować ozdobne oświetlenie instalowane w suficie podwieszanym.
Oświetlenie holu, korytarzy, schodów
W przypadku oświetlenia przedpokoju, schodów czy korytarzy samo oświetlenie nie ma większego znaczenia. Zwykle jest to bowiem oświetlenie sufitowe. W tych pomieszczeniach ważniejsze jest jednak umiejscowienie włączników. Nie ma bowiem nic gorszego niż maszerowanie nocą ciemnym korytarzem. Stanie się tak, jeśli nie umieścimy włączników światła na korytarzu na obu jego końcach oraz przy każdym pomieszczeniu, do którego się z tego korytarza wchodzi. Włącznik światła na korytarzu musi więc być umieszczony na początku, końcu, przy wejściu do każdego pokoju, sypialni, pokoju dziecka, a także przy wejściu do łazienki, kuchni, jadalni itp.
Ta sama zasada dotyczy holu/przedpokoju – włącznik światła powinien być umieszczony przede wszystkim obok drzwi wejściowych, by można było włączyć światło od razu po wejściu do budynku, ale także przy przejściu do kolejnych części domu, żeby nie trzeba było się cofać do drzwi wejściowych, by zgasić światło.
Na koniec, ale koniecznie, trzeba zaplanować włączniki na schodach. Obowiązkowo włączniki światła muszą znaleźć się zarówno na dole, jak i na górze schodów.
Jak zaplanować gniazdka elektryczne?
Ostatnią ważną kwestią przy planowaniu instalacji elektrycznej w domu jest ilość i umiejscowienie gniazdek elektrycznych. Najważniejsza zasada mówi o tym, że im więcej gniazdek, tym lepiej. Szczególnie, jeśli dopiero budujemy dom i nie jesteśmy pewni, w którym miejscu stanie łózko, a gdzie postawimy biurko do pracy czy kanapę. Wówczas zainstalowanie gniazdek w wielu miejscach ułatwi aranżację pomieszczeń w przyszłości.
Jak można zauważyć, rozplanowanie instalacji elektrycznej w domu nie jest takie łatwe. Szczególnie wówczas, gdy nie jesteśmy pewni, jak dokładnie urządzone będą wnętrza.